Biznis

nakon poruka američke središnje banke

SVJETSKA TRŽIŠTA: Azijske burze oštro pale, dolar ojačao

Kada su novinari pitali Powella hoće li Fed na svakoj sjednici razmatrati povećanje kamata, što bi značilo da bi ih ove godine povećao u više od četiri navrata, Powell nije rekao da neće. To upućuje na to da bi kamate, ako bude potrebno, mogle biti povećane više nego što se očekivalo”, kaže Chris Zaccarelli, direktor u tvrtki Independent Advisor Alliance


 
3 min
HINA

Kada su novinari pitali Powella hoće li Fed na svakoj sjednici razmatrati povećanje kamata, što bi značilo da bi ih ove godine povećao u više od četiri navrata, Powell nije rekao da neće. To upućuje na to da bi kamate, ako bude potrebno, mogle biti povećane više nego što se očekivalo”, kaže Chris Zaccarelli, direktor u tvrtki Independent Advisor Alliance

Na azijskim su burzama u četvrtak cijene dionica oštro pale, nakon agresivnijih nego što se očekivalo poruka američke središnje banke o zaoštravanju monetarne politike kako bi suzbila visoku inflaciju.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu dva posto i skliznuo na najnižu razinu u gotovo 15 mjeseci.

Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks potonuo više od tri posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji pale između 0,9 i 3,1 posto.

Oštar pad indeksa posljedica je agresivnijeg nego što se očekivalo plana središnje banke o zaoštravanju monetarne politike.

Kako je inflacija znatno iznad dva posto, a tržište rada snažno, uskoro će trebati povećati ključne kamatne stope, naveo je jučer Fed u priopćenju nakon dvodnevne sjednice.

Fed agresivniji nego što se očekivalo

Premda Fed nije naveo kada će točno povećati kamate, analitičari smatraju da će to biti u ožujku.

Bit će to prvo povećanje cijene novca od prosinca 2018. godine, a dolazi u okruženju u kojemu je inflacija dosegnula 7 posto, najvišu razinu u gotovo 40 godina.

U ožujku bi, tumače analitičari poruke Feda, središnja banka mogla okončati i program kupnje obveznica, a potom početi i smanjivati svoje bilance.

To su agresivniji planovi Feda nego što se na tržištu očekivalo.

Uz to, na konferenciji za medije predsjednik Feda Jerome Powell upozorio je da je inflacija znatno iznad zacrtanih razina, a da poremećaji u nabavnim lancima traju dulje nego što se očekivalo.

A to znači da bi cijene roba i proizvoda mogle i dalje rasti, pa bi inflacijski pritisci mogli dodatno ojačati.

„Kada su na konferenciji za medije novinari pitali Powella hoće li Fed na svakoj sjednici razmatrati povećanje kamata, što bi značilo da bi ih ove godine povećao u više od četiri navrata, Powell nije rekao da neće. To upućuje na to da bi kamate, ako bude potrebno, mogle biti povećane više nego što se očekivalo”, kaže Chris Zaccarelli, direktor u tvrtki Independent Advisor Alliance.

Prije poruka Feda analitičari su procjenjivali da će u ovoj godini povećati kamate u tri ili četiri navrata, no sada mnogi smatraju da bi to mogao učiniti i u pet navrata.

Cijene nafte pale

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla jer su poruke Feda o zaoštravanju monetarne politike potaknule rast prinosa na američke državne obveznice.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 96,60 bodova, blizu najviše razine u pet tjedana, dok je jučer u ovo doba iznosio 95,97 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 113,85 na 114,60 jena.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula s 1,1305 na 1,1220 dolara.

Cijene su nafte, pak, pale, nakon jučerašnjeg rasta. Na londonskom je tržištu cijena barela skliznula 0,65 posto, na 89,35 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,60 posto, na 86,85 dolara.

Kretanje cijena nafte oko najviših razina u sedam godina posljedica je, među ostalim, napetosti između SAD-a i Rusije u vezi Ukrajine jer su trgovci sve zabrinutiji zbog mogućeg poremećaja opskrbe naftom i plinom iz Rusije.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.