Biznis

u SAD-u slijedi povećanje kamata

Svjetske burze: s nestrpljenjem se očekuje sutrašnje izvješće o potrošačkim cijenama

Očekuje se da bi središnja američka banka već u ožujku mogla povećati ključne kamate za 0,25 postotnih bodova, a potom još u dva navrata do kraja godine. Inflacija je u SAD-u dosegnula razine kakve nisu viđene desetljećima


 
2 min
HINA

Očekuje se da bi središnja američka banka već u ožujku mogla povećati ključne kamate za 0,25 postotnih bodova, a potom još u dva navrata do kraja godine. Inflacija je u SAD-u dosegnula razine kakve nisu viđene desetljećima

Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi pali jer su ulagači nesigurni, s obzirom da će uskoro američka središnja banka povećati kamatne stope, dok je Nasdaq indeks blago porastao.

Dow Jones oslabio je 162 boda ili 0,45 posto, na 36.068 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,14 posto, na 4.670 bodova. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,05 posto, na 14.942 boda.

Veći dio dana indeksi su proveli duboko u negativnom području, da bi pred kraj sastanka nadoknadili dio gubitaka.

Nasdaq je, primjerice, tijekom trgovanja bio u minusu čak tri posto, da bi dan završio s blagim dobitkom.

To se pripisuje procjeni dijela ulagača da neke dionice predstavljaju dobru priliku za kupnju, nakon oštrog pada cijena prethodnih dana.

Tako je, primjerice, cijena Tesle tijekom dana pala i više od četiri posto, da bi trgovanje završila s dobitkom od tri posto.

Paul Nolte, portfelj menadžer u tvrtki Kingsview Investment Management, kaže da je to posljedica kupnje dijela ulagača, nakon što su procijenili da su cijene pojedinih dionica pale preduboko.

„Neke tehnološke dionice pale su između pet i deset posto, pa i više, stoga neki ulagači procjenjuju da je dobra prilika za kupnju”, kaže Nolte.

Tako je tijekom trgovanja S&P indeks tehnološkog sektora bio među najvećim gubitnicima, no na kraju je završio u plusu 0,1 posto.

Posljedica je to nesigurnosti na tržištu jer bi zbog visoke inflacije Fed uskoro mogao početi povećavati ključne kamatne stope, što znači da se razdoblje jeftinog novca bliži kraju.

Sada se očekuje da bi Fed već u ožujku mogao povećati ključne kamate za 0,25 postotnih bodova, a potom još u dva navrata do kraja godine.

Još donedavno analitičari su procjenjivali da bi američka središnja banka mogla početi povećavati cijenu novca tek u drugom polugodištu.

No, inflacija je u SAD-u dosegnula razine kakve nisu viđene desetljećima i čini se da predstavlja sve veći rizik.

Stoga se s nestrpljenjem očekuje izvješće o potrošačkim cijenama, koje će biti objavljeno u srijedu.

Analitičari procjenjuju da je u prosincu temeljna stopa inflacije, koja ne uključuje cijene hrane i energije, dosegnula 5,4 posto, najvišu razinu posljednjih desetljeća.

U fokusu ulagača bit će ovoga tjedna javni nastupi nekoliko dužnosnika Feda, među kojima i predsjednika Jeromea Powella.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 0,53 posto, na 7.445 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 1,13 posto, na 15.768 bodova, a pariški CAC 1,44 posto, na 7.115 bodova.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.