Prekjučer je održana skupština vjerovnika Uljanik brodgradilišta dd. u stečaju na kojoj je donijeta odluka da se proda udio od 54 posto u tvrtki Uljanik Brodogradilištu 1856. Taj je udio procijenjen na 208 milijuna kuna. Stečajni upravitelj Loris Rak iz Rijeke potvrdio nam je da uskoro ide prodaja.
-Mi smo imovinu bivše tvrtke Uljanik Brodogradilište d.d. uložili u novu tvrtku i ta je imovina procijenjena na 208 milijuna kuna. Temeljem tog ulaganja vlasnici smo 54 posto novog društva. Skupština vjerovnika odlučila je da se taj udio proda, objasnio nam je Rak.
Iz zapisnika je vidljivo da su na skupštini vjerovnika u Pazinu kao privatne osobe sudjelovali direktor Uljanik brodogradilište 1856 Samir Hadžić, član Nadzornog odbora iste tvrtke Neven Radolović te sindikalac Boris Cerovac koji imaju potraživanja prema propalom dioničkim društvu u visini od 40 do 90 tisuća kuna.
Republiku Hrvatsku sa udjelom od 108 milijuna kuna ili oko 41 posto vlasništva na skupštini je zastupala zamjenica županijskog državnog odvjetnika Nevenka Kovčalija. Ona je predložila da se, u slučaju da prva licitacija ne bude uspješna, na sljedeće dvije cijena može spustiti dvaput po 10 posto ukoliko bude potrebno.
-Postoji određeni interes za kupovinu većinskog udjela, ali bilo bi od mene neprofesionalno da o tome pričam dok nije počeo postupak prodaje, rekao nam je Rak.
Iz javno dostupne dokumentacije na stranicama Trgovačkog suda u Pazinu vidljivo je da je stečajni upravitelj Rak 19. svibnja o prodaji većinskog udjela razgovarao s predstavnicima talijanske tvrtke Ferretti S.p.a. Riječ je o je multinacionalnoj brodograditeljskoj tvrtki sa sjedištem u Forliju koja se specijalizirala za dizajn, izgradnju i prodaju luksuznih motornih jahti. Osim tvrtke Ferretti navodno postoji i interes nekoliko drugih talijanskih tvrtki.
Stečajnog upravitelja Raka pitali smo i kako komentira velike gubitke koje je u prošloj godini napravio novi Uljanik.
-Ne bi to komentirao. Mi smo po primitku izvješća zatražili reviziju nakon koje ćemo financijsko izvješće razmatrati na skupštini novog društva, objasnio nam je Rak.
Podsjetimo, Uljanik brodgradilište 1856 u prošloj je godina nastavilo s lošim poslovanjem te je ostvareno najmanje 13 milijuna kuna gubitaka. Manji suvlasnici su u medijima izrazili nezadovoljstvo što je izvještaj poslan u FINU bez održavanja skupštine društva, kao i na činjenicu da je najveći dio prihoda potrošen na plaće.
Prema našim informacijama vijest o velikom gubitku nije dobro prihvaćena ni u vladinim krugovima i upravo to bi mogao biti razlog što je država odlučila prodati svoj udio.