Tehnički fakultet u Puli, dio Sveučilišta Jurja Dobrile, ovog tjedna slavi 5. obljetnicu početka visokoškolskog obrazovanja u području tehničkih znanosti.
Tim je povodom organiziran cijeli niz događanja, prvenstveno sa ciljem predstavljanja široj javnosti sveučilišne studije koji se izvode u tehničkim poljima računarstva i strojarstva.
Dekan Bernard Franković
Dekan Bernard Franković odmah u startu veli kako ova obljetnica i nije toliko točna jer su se tehničke znanosti u Puli podučavale oduvijek, posebice u doba Austro-Ugarske kada je Pula bila centralna ratna luka carstva, trebalo je izgraditi cijeli novi grad s pratećom infrastrukturom za potrebe ratne mornarice ovdje su radili brojni inženjeri. U to doba, prije prvog svjetskog rata u Puli je bio poligon riječke Vojno-mornarička akademija.
Spoj novih tehnologija i industrijske prakse
Danas Tehnički fakultet u Puli izvodi sveučilišni preddiplomski i diplomski studij Računarstva, preddiplomski stručni studij Proizvodnog strojarstva i Diplomski sveučilišni studij Strojarstva.
Cilj ovih studija je educiranje inženjera na razini današnjih tehničkih saznanja, spajajući nove tehnologije i industrijsku praksu. Stoga nastava obuhvaća predavanja, ali i seminare i vježbe, a studenti imaju praksu u brojnim pulskim tvrtkama poput Tehnomonta, tvornice stakla, Cementare ...
Stručni preddiplomski studij Proizvodno strojarstvo je pokrenut 2017. u Puli jer je intencija bila obrazovati strojarske inženjere za potrebe industrije, a prvenstveno brodogradilišta Uljanik, a računarstvo je bio logični nastavak tog procesa tehničkog obrazovanja, navodi dekan Franković.
Dodaje da su oba usmjerenja jako tražena, kako kod nas, tako i u inozemstvu i studenti nemaju problema s pronalaženjem posla nakon završetka studija.
Dapače, kako naglašava, mnoge tvrtke računalne stručnjake studente vabe i ranije jer već na drugoj godini imaju puno znanja. No, on svoje studente upozorava da, unatoč obećanju visokih plaća i znanju kojeg su već stekli na pravim godinama, završe cijeli studij i dobiju diplomu.
Novi prostori bit će u Mornaričkoj bolnici
Kako pojašnjava, trenutno se predavanja odvijaju na tri različite lokacije - u Zagrebačkoj 30, u Rovinjskoj ulici te na FET-u, no uskoro Fakultet će dobiti prostore u bivšoj Mornaričkoj bolnici Pula, u koje bi se trebali svi preseliti.
Osnovni cilj im je, dodaje, obrazovanje nove generacije inženjera koji će se spremno nositi s tehnološkim izazovima današnjice. Kako navodi, ove će godine po usmjerenju upisivati 40-ak redovitih studenata i još 30-ak izvanrednih, nadajući se da će se kvote brzo popuniti.
Navodi i da 80-ak posto studenata računarstva dolazi iz Pule dok na strojarstvo dolaze i iz drugih gradova, napominjući da su pulski nastavni programi kompatibilni sa sličnim studijima računarstva i strojarstva na fakultetu u Splitu, zagrebačkom FER-u i FSB-om ili pak Ljubljani.
- Računarstvo je odlična podloga za razne vrste tehničkih poslova, a ni strojarstvo nije ono što je nekada bilo. Danas nema rastezanja papira i crtanja po crtaćem stolu, kao što smo mi nekada radili, sve se radi preko računala, a studentima se ne nudi posao samo u konvencionalnoj industriji već i u turizmu koji je kod nas glavna gospodarska grana gdje se mogu zaposliti kao voditelji tehničkih službi u velikim kampovima ili turističkim kompleksima, zaključuje Franković.
Dio nastave, kako bi studenti stekli praktična znanja za rad, održava se terenski u industriji. U sklopu suradnje s lokalnim tvrtkama potpisani su ugovori o suradnji s osnovnim ciljem organiziranja posjeta studenata i obavljanja studentske prakse, kao i zajedničke suradnje u razvoju novih tehnologija.
Stručnom praksom do razvoja karijere
Tehnički fakultet u Puli sudjeluje i u projektu financiranom od strane EU fondova ''Stručnom praksom do ranog razvoja karijere'' u sklopu kojega su održana gostujuća predavanja od strane eksperata lokalnih tvrtki te primjerene stručne radionice od strane tvrtki poput Infobipa, Istarske razvojne agencije IDA, Riječke razvojne agencije Porin.
Obavljeno je više posjeta laboratorijima Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu u kojima su se studenti upoznali s
najsuvremenijom laboratorijsko opremom. U sklopu toga projekta studenti polažu tečajeve poput Python programiranja, multimedijalnog dizajna, Matlaba, rad s superračunalom Sveučilišta u Rijeci Bura i slično.
Studenti na riječkoj razvojoj agenciji PORIN
Sastavni dio Tehničkog fakulteta u Puli čine: Laboratorij za automatizaciju i robotiku, Laboratorij za elektroniku i elektrotehniku, Laboratorij za energetske sustave i obnovljive izvore energije, Laboratorij za programsko inženjerstvo i obradu podataka, Laboratorij za robotiku i umjetnu inteligenciju, Laboratorij za tehnička mjerenja i tehnike spajanja, Laboratorij za termodinamiku i toplinsku tehniku.
Po završetku obnove Mornaričke bolnice i pratećih zgrada dio ovih laboratorija smjestit će se u zgradi bivše Transfuziologije.
Studijski programi na tehničkom fakultetu
Preddiplomski:
- Preddiplomski sveučilišni studij Računarstvo
- Preddiplomski stručni studij Proizvodno strojarstvo
Diplomski:
- Diplomski sveučilišni studij Računarstvo
- Diplomski sveučilišni studij Strojarstvo
Programi cjeloživotnog obrazovanja
- Razlikovni program cjeloživotnog učenja za stjecanje nedostajućih znanja, vještina i kompetencija za upis na diplomski sveučilišni studij Strojarstvo