IT & Tech

Pokušaji hakiranja sve su češći

Deset važnih mjera za zaštitu od hakiranja i popis najboljih antivirus software-a u 2022.

Čim povežete svoje računalo s internetom, zlonamjerne strane će pokušati ukrasti vaše podatke. Oni mogu šifrirati vaše računalo i zadržati podatke za otkupninu, ukrasti financijske podatke, koristiti vaše računalo za rudarenje kriptovaluta i još mnogo toga


 
5 min
Istra24
foto Mikhail Nilov/Pexels

Čim povežete svoje računalo s internetom, zlonamjerne strane će pokušati ukrasti vaše podatke. Oni mogu šifrirati vaše računalo i zadržati podatke za otkupninu, ukrasti financijske podatke, koristiti vaše računalo za rudarenje kriptovaluta i još mnogo toga

Hakeri mogu značajno profitirati provalom u vaše osobne uređaje. Primjerice, dobivanjem pristupa vašim osobnim podacima, pa čak i financijskim računima kao što su podaci za prijavu na vaš bankovni račun i slično, javlja Jerusalem Post.

Početak rujna vrijeme je kada mnogi odlučuju svoj ured osvježiti novim računalom uoči nove školske godine. Hakeri će tražiti način da provale u ovim ranim fazama i dobiti pristup vašim podacima.

Foto Cottonbro/Pexels

Upravo zbog toga je kibernetička sigurnost u tom trenutku izuzetno važna. ESET, softverska tvrtka za zaštitu od zlonamjernog softvera i sigurnost na internetu, objavila je popis svojih 10 najboljih savjeta za zaštitu vašeg računala od takvih pokušaja.

Čim povežete svoje računalo s internetom, zlonamjerne strane će pokušati ukrasti vaše podatke. Oni mogu šifrirati vaše računalo i zadržati podatke za otkupninu, ukrasti financijske podatke, koristiti vaše računalo za rudarenje kriptovaluta i još mnogo toga.

Foto Olha Ruskykh/Pexels

To rade koristeći isprobane i testirane metode, od kojih se većina oslanja na hakiranje, krađu ili pogađanje lozinki ili iskorištavanje slabih točaka u vašem računalnom softveru.

Koje su glavne prijetnje vašem računalu?

Krađa identiteta

Ovo je jedan od najpoznatijih trikova.

Cyberkriminalci se lažno predstavljaju kao legitimni i pouzdani entiteti kao što su banke, pružatelji tehnoloških usluga, trgovci na malo i slično kako bi pokušali uvjeriti korisnike da kliknu na poveznice ili otvore privitke e-pošte.

Klik na poveznicu (link) ili preuzimanje datoteke, međutim, odvest će korisnika na lažnu web stranicu koja će od njega tražiti da unese osobne podatke kao što su podaci za prijavu, adresa ili čak bankovni podaci. Također mogu izvesti skriveno preuzimanje štetnog softvera.

Zlonamjerna preuzimanja i reklame

Ponekad samo ulazak na zaraznu web stranicu ili onu koja prikazuje zlonamjernu reklamu može uzrokovati štetno preuzimanje. Možda mislite da poznate web stranice imaju manje šanse predstavljati takvu opasnost jer imaju bolje resurse i mogu više uložiti u sigurnost.

Međutim, posljednjih godina ima mnogo primjera koji su u suprotnosti s ovom pretpostavkom. Zbog toga je ključno ulagati u sigurnosni softver iz pouzdanog izvora i osigurati da su postavke vašeg preglednika ispravno konfigurirane.

Foto Soumil Koumar/Pexels

Krađa digitalnih podataka

Hakeri mogu zaraziti stranice za plaćanje web-mjesta za e-trgovinu te potajno prikupiti podatke o kreditnoj kartici čim se unesu na web-mjesto. Vrlo je teško obraniti se od ove vrste napada jer je izvor problema sam pružatelj usluga. Kupnja s uglednijih web-mjesta dobar je način za značajno smanjenje tog rizika.

Zlonamjerne aplikacije i datoteke

Cyberkriminalci mogu sakriti zlonamjerni softver unutar aplikacija i datoteka za preuzimanje koje se čine legitimnim i sigurnim. Oni se mogu oglašavati na forumima, web stranicama za preuzimanje ili platformama trećih strana.

Zbog toga je jako važno preuzimati datoteke i aplikacije samo iz pouzdanih izvora i koristiti pouzdan sigurnosni alat za otkrivanje takvog zlonamjernog softvera.

Foto Cottonbro/Pexels

10 najboljih savjeta za sigurnost vašeg računala

Da biste dugoročno uživali u svom računalu i da vam ga ne bi ukrali iznutra, morate učiniti nekoliko važnih stvari.  ESET donosi 10 savjeta za zaštitu vašeg računala. Mnoge korake u nastavku već je automatski napravio proizvođač vašeg računala ili operativni sustav, no ipak biste ih trebali pregledati kako biste bili sigurni da su sve postavke doista sigurne prema vašim potrebama.

1. Ažuriranja sustava

Uključite automatsko ažuriranje za vaš operativni sustav i softver instaliran na vašem računalu. Ovo je u svrhu ažuriranja sigurnosnih popravaka koji dolaze s ažuriranjima sustava, kao i poboljšanja stabilnosti vašeg softvera. Također može ukloniti neke zastarjele značajke koje bi eventualno mogle predstavljati sigurnosnu prijetnju.

2. Uklonite neželjeni softver

Potražite neželjeni softver na svom računalu i uklonite ga. Mnogo toga obično dolazi s računalom kada ga dobijete iz trgovine. Prije uklanjanja takvih programa, provjerite neće li to naštetiti performansama vašeg računala. Što manje softvera ima na računalu, napadači imaju manje prilika da iskoriste njihove slabe točke.

Popis najboljih antivirusnih software-a u 2022. prema časopisu PC Mag

3. Osigurajte se

Instalirajte višeslojni sigurnosni softver od pouzdanog dobavljača treće strane i redovito ažurirajte program. Ovo će osigurati da je vaš sigurnosni sustav spreman za sve inovacije koje hakeri mogu uvesti u svoje metode pronalaženja računalnih ranjivosti i njihovog iskorištavanja.

4. Napravite sigurnosnu kopiju

Postavite sigurnosne kopije za sve svoje datoteke. Posebno je važno napraviti dodatnu kopiju koja se sprema na vanjski disk koji nije spojen na vašu mrežu kako mu se ne bi moglo virtualno pristupiti.

5. Surfajte sigurno

Osigurajte svoj željeni preglednik podešavanjem postavki privatnosti i sigurnosti. Obavezno ažurirajte najnoviju verziju.

Foto Cottonbro/Pexels

6. Vatrozid

Omogućite i konfigurirajte vatrozid u operativnom sustavu i na kućnom usmjerivaču. Zaštitite ga jakom lozinkom koju samo vi znate.

7. Sigurnost provjere

Preuzmite aplikaciju za provjeru autentičnosti u više koraka kako biste zaštitili svoje račune od hakiranja putem krađe identiteta i drugih sličnih napada. Aplikacije za autentikaciju generiraju sigurnosne kodove za prijavu na određene web stranice koje zahtijevaju visoku razinu sigurnosti, stvarajući još jednu prepreku između neprijateljske strane koja pokušava pristupiti vašim osobnim podacima i njihovog krajnjeg cilja.

8. Isključite utikač

Izbjegavajte korištenje USB uređaja koji nisu vaši. Mogu biti zaraženi zlonamjernim softverom.

Foto Mati Mango/Pexels

9. Neka bude posebno

Upotrijebite upravitelja lozinki kako biste bili sigurni da su vaše lozinke jedinstvene, jake i teške za probijanje.

10. Ostanite na oprezu

Pazite da datoteke i aplikacije preuzimate samo iz pouzdanih izvora. Izbjegavajte piratska preuzimanja kad god je to moguće jer su često zaražena zlonamjernim softverom.

U zaključku

Naravno, čak ni slijeđenje gornjih koraka ne uklanja sav rizik surfanja internetom. Budite oprezni u svakom trenutku. Ne odgovarajte na e-poštu ili poruke iz nepoznatih izvora i redovito uključite računalnu enkripciju.

Poduzimanjem ovih koraka trebali biste krenuti na put do sigurnog i zaštićenog iskustva surfanja internetom.

Na stranicama svjetskog časopisa PC Mag pogledajte popis najboljih antivirusnih software.a u 2022.


Nastavite čitati

Svijet
 

U Španjolskoj uhićeno šest hrvatskih državljana zbog pljački kuća

Policija je navela da su vješto obijali brave, ponekad ne ostavljajući vidljive znakove provale. Služili su se i lažnim dokumentima. Uhićenima se na teret stavlja najmanje osam provala u kuće, a policija ne isključuje mogućnost da su sudjelovali u još nekim pljačkama. Istražni sudac im je odredio pritvor

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.