IT & Tech

VIŠE OD 13 SATI TRENINGA

Japanski robot može dosta uspješno oguliti bananu

Iako je stroj s dvije ruke uspješan samo u 57 posto slučajeva, guljenje banane ukazuje na budućnost u kojoj će strojevi obavljati suptilnije operacije od pomicanja metalnih dijelova ili isporuka kave


 
1 min
HINA
Foto: Hina

Iako je stroj s dvije ruke uspješan samo u 57 posto slučajeva, guljenje banane ukazuje na budućnost u kojoj će strojevi obavljati suptilnije operacije od pomicanja metalnih dijelova ili isporuka kave

Roboti u Japanu u tvornicama obavljaju jednostavne zadatke ili dostavljaju hranu posjetiteljima restorana, ali znanstvenici su sada predstavili robota koji je sposoban izvršiti delikatan zadatak guljenja banane bez gnječenja unutrašnjosti voća.

Iako je stroj s dvije ruke uspješan samo u 57 posto slučajeva, guljenje banane ukazuje na budućnost u kojoj će strojevi obavljati suptilnije operacije od pomicanja metalnih dijelova ili isporuka kave.

Video znanstvenika sa sveučilišta u Tokiju pokazao je kako robot hvata i guli bananu s obje ruke za otprilike tri minute.

Znanstvenici Heecheol Kim, Yoshiyuki Ohmura i Yasuo Kuniyoshi 'trenirali' su robota koristeći proces "dubokog učenja imitacije" u kojemu su demonstrirali akciju guljenja banane stotine puta kako bi proizveli dovoljno podataka da robot nauči radnje i replicira ih.

U ovom slučaju, uspjeh s bananama postignut je nakon više od 13 sati treninga.

Dok je još uvijek podvrgnuta dodatnim ispitivanjima, Kuniyoshi vjeruje da njegova metoda treninga robota može naučiti robote da rade različite jednostavne "ljudske" zadatke.

Nada se da bolje obučeni roboti mogu ublažiti japanske probleme s nedostatkom radne snage, na primjer u kutijama za ručak s pretincima ili tvornicama za preradu hrane koje uvelike ovise o ljudskom radu.


Nastavite čitati

Svijet
 

Za lociranje ljudi komarci koriste infracrveno detektiranje

"Premda su tako sićušni komarci su odgovorni za više ljudskih smrti od bilo koje druge životinje", kazao je DeBeaubien. "Naše je istraživanje poboljšalo razumijevanje načina na koji komarci napadaju ljude i ponudilo nove mogućnosti kontrole prijenosa bolesti koje ovi insekti prenose."

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.