Međunarodni sajam inovacija IENA jedan je od najpoznatijih i najstarijih međunarodnih sajmova inovacija, na kojem se ove godine predstavilo nekoliko stotina inovacija od pojedinaca i timova iz dvadeset i sedam zemalja diljem svijeta, donio je nagrade za nadarene učenike Industrijsko-obrtničke i Tehničke škole Pula.
Mladi srednjoškolski tim Istarskog svemirskog programa, kojeg čine učenici Industrijsko-obrtničke škole Pula Anton Okmaca i Tehničke škole Pula Teo Dobran, Mladen Šostar i Iva Artuković, na 76. međunarodnom sajmu inovacija iENA 2024 (Nürnberg, Njemačka, od 26. do 28. listopada) sudjelovali su s dva rada; HISTRION 206 i KRAKEN 02.
Međunarodni ocjenjivački žiri sastavljen od stručnjaka iz raznih područja nakon pregleda radova i razgovora s autorima nagradio je autonomnu bespilotnu letjelicu za letove u bliskom svemiru i prateća istraživanja HISTRION 206 sa zlatnom medaljom, dok je besposadno nadvodno plovilo KRAKEN 02 s interdisciplinarnim mogućnostima primjene nagrađen brončanom medaljom!
Njihovi su mentori Kristina Lenić, prof. iz Tehničke škole Pula i Marino Tumpić, prof. iz Industrijsko-obrtničke škole Pula. Podršku učenicima dali su njihovi roditelji, posebice Denis Dobran koji je na sebe preuzeo veliku tehničku pomoć bez koje ne bi bio moguć nastup učenika na ovogodišnjem EU sajmu inovacija.
Organizacijski dio posla pripreme dokumentacije za IENA 2024 na sebe je preuzeo Leo Pincan, zamjenik tajnika ispred Saveza udruga inovatora Istarske županije. Savez je na IENA 2024 predstavio navedene učeničke radove te jedan rad Sveučilišta Jurja Dobrile.
Valja naglasiti kako je KRAKEN 02 nagrađen i specijalnom nagradom Južnokorejskog saveza inovatora koji su među stotina i stotina radova izabrali KRAKEN 02 kao najbolji rad na ovogodišnjoj IENA prema procjeni njihovih stručnjaka, doznajemo od Marina Tumpića.
Bio je ovo, kako veli Pinzan, još jedan odličan nastup istarskih inovatora na međunarodnim izložbama gdje naši članovi i suradnici redovno osvajaju visoka odličja.
Kristina Lenić i Marino Tumpić, ponosni su na svoje učenike.
- Naši učenici već treću godinu rade na projektnim zadacima Istarskog svemirskog programa. Nedavno su s ovim radovima osvojili zlatna odličja na Nacionalnom sajmu inovacija u Matuljima, gdje je rad HISTRION 206 proglašen najboljim radom u zemlji. Mi učenicima dajemo priliku da se okušaju u većim ili manjim segmentima većeg programa. Tu su upućeni jedni na druge, uče odgovornosti i pedantnosti. Projekti na kojima rade i s kojima su osvojili odličja u zemlji i inozemstvu okupljaju više od stotinu pojedinaca i institucija kako bi kao konačan proizvod odradili planirane zadaće, naveli su nam mentori.
Učenici, Iva, Teo, Mladen i Anton kazuju nam kako im je cijela odiseja u svijet stvarnih projekata koji nastaju, odvijaju se i razvijaju tijekom dužih vremenskih razdoblja veliko i značajno iskustvo.
Sretni su i ponosni na svoje radove i uspjehe. Vidjeli su kako to rade njihovi kolege na nacionalnoj, a sada i na međunarodnoj osnovi. Za kraj su nam rekli kako imaju jako puno posla pred sobom u smislu razvoja HISTRIONa i KRAKENa, a s time i sami stasaju u buduće studente i ljude od struke s realnim znanjem.
Od mora do svemira
Inače, HISTRION je naziv projekta Istarskog svemirskog programa, čiji se dio realizira u suradnji sa IOS I TS Pula, vezan za autonomne bespilotne letjelice koje se koriste za interdisciplinarna istraživanja u području bliskog svemira (od 20km+1m do 100km+1m). Projekt obuhvaća osmišljavanje, izradu, lansiranje i eksploataciju sustava balon - instrumentalni moduli (sonda, bespilotna letjelica) uz jednosmjerni, odnosno, dvosmjerni prijenos podataka tijekom leta s kontrolnim centrom na Zemlji, u realnom vremenu.
Osim za potrebe znanosti, tehnike i edukacije, letjelice HISTRION predviđene su i za potrebe policije, vojske, vatrogastva, monitoringa, geologije i slično. Letjelice klase HISTRION dio su zadataka Istarskog svemirskog programa – Prvog hrvatskog svemirskog programa kojeg je osmislila, pokrenula i provodi Astronomska udruga Vidulini, danas Vidulini Aerospace d.d. u osnivanju.
Projekt KRAKEN predstavlja seriju autonomnih besposadnih plovila namijenjenih za istraživanja, monitoring, nadzor i djelovanje na morskoj površini. KRAKEN je kompatibilan s sustavima HISTRION, MEDUZA i PAUK. Njihovi se elementi i misije, prema potrebi i zahtjevima, međusobno nadopunjavaju iako svaki od sustava radi potpuno autonomno.