Projekt Pametni muzej, za digitalizirano praćenje temperature i vlažnosti i drugih uvjeta čuvanja muzejskih izložaka, predstavljen je danas u Gradskom muzeju Karlovac kao dio strategije "Karlovac pametan grad".
Provedbom projekta predviđeno je opremanje Muzeja pametnim sustavima za mjerenje i daljinsko očitanje i praćenje međuovisnosti uvjeta u prostoru (temperature, vlažnosti) i potrošnje energije radi energetske i financijske ušteda te povećanja sigurnosti muzejske građe.
Rješenje se temelji na jedinstvenoj platformi Internet of Things (IoT) putem koje je postavljena mreža senzora za praćenje raznih parametara u realnom vremenu, a kako je rekao gradonačelnik Karlovca Damir Mandić, sve je dio većeg projekta Senzorika u koji je uloženo milijun kuna.
Kroz taj je projekt uvedeno digitalno praćenje raznih podataka u komunalnim tvrtkama, u nekim školama, na "pametnim" parkiralištima, te sada i u Muzeju u središtu grada i u Galeriji Vjekoslav Karas.
Sav posao digitalizacije obavljen je unatrag dvije godine u suradnji s tvrtkama Končar - Elektronika i informatika, Končar Digital i Odašiljači i veze (OiV), rečeno je na predstavljanju.
Direktor prodaje i razvoja poslovanja Končar-Digitala Branimir Šteko objasnio je da platforma IoT funkcionira preko njihovog sučelja MARS, koje može povezati puno različitih vrsta podataka na jednom mjestu, obraditi ih i prezentirati različitim korisnicima, pa se tom sustavu, odnosno ciljanim podacima može pristupiti internetski.
Isto tako, korisnicima se oglašava alarm u slučaju da senzori jave neprihvatljiva odstupanja. U muzeju su to odstupanja vlage i temperature ili pak zabilježen senzor pokreta.
Član Uprave i glavni direktor za prodaju i razvoj OIV-a Marko Serdarević smatra da je ovaj mali projekt "Pametni muzej" u javnom interesu za zaštitu kulturne baštine te da bi trebao biti primjer drugim muzejima da i oni radi višega stupnja zaštite muzejskih predmeta usvoje ovakvo rješenje, posebno zato što nam je sada dostupan širok spektar bežičnih IoT senzora koji reagiraju i na male oscilacije vlažnosti, temperature i svjetla.
Ravnateljica Muzeja grada Karlovca Hrvojka Božić rekla je da su u opremu uložili 35.000 kuna za dva od četiri svoja objekta s ciljem energetske i time financijske ušteda, ali i za povećanje sigurnosti muzejske građe, jer pametni sustav bilježi precizno razne parametre koji omogućuju kvalitetan monitoring i analizu podataka.
Trajnost građe ovisi o međuovisnosti uvjeta u prostoru, poput temperature i vlažnost, te bi dugoročno novi sustav trebao doprinijeti uštedi na smanjenom broju potrebnih restauratorskih zahvata na izlošcima, rekla je Božić te dodala da sada imaju i detekciju pokreta da bi se odmah ustanovila "prisutnosti posjetitelja u blizini nezaštićenih izložaka".
Direktor Sektora za prodaju OiV-a Tomislav Marić objasnio je da su se i do sada mjerile temperatura i vlaga, ali tako da su djelatnici pristupali vitrinama i mjerili ili očitavali stanje i to povremeno, a sada se oscilacije mogu čitati u realnom vremenu i to puno preciznije. Naglasio je da je sustav dva tjedna u primjeni te da "radi odlično".