Vrijedna je 400 tisuća eura. Ivana Kekin na presici kazala otkud joj luksuzna vila u Istri
Bračni par Kekin dobro zarađuje na svojoj nekretnini u Momjanu. Pogledajte fotografije vile s bazenom
Godišnje se u Hrvatskoj dijagnoza cerebralne paralize postavlja za otprilike 40 djece, dok neurorizične djece ima i po nekoliko tisuća. Zato je važno da snimke dječjeg vrpoljenja stručnjacima stignu u pravom trenutku, odnosno u dobi od dva do tri mjeseca života. Kad se bebe vrpolje one zapravo istražuju što mogu činiti sa svojim tijelom, prema metodi pokušaja i pogreške. Promatrajući ih, stručnjaci mogu donijeti vrlo važne prognoze i dijagnoze. Postupak je potpuno besplatan sve do kolovoza ove godine
Godišnje se u Hrvatskoj dijagnoza cerebralne paralize postavlja za otprilike 40 djece, dok neurorizične djece ima i po nekoliko tisuća. Zato je važno da snimke dječjeg vrpoljenja stručnjacima stignu u pravom trenutku, odnosno u dobi od dva do tri mjeseca života. Kad se bebe vrpolje one zapravo istražuju što mogu činiti sa svojim tijelom, prema metodi pokušaja i pogreške. Promatrajući ih, stručnjaci mogu donijeti vrlo važne prognoze i dijagnoze. Postupak je potpuno besplatan sve do kolovoza ove godine
Zagrebačka TIS Grupa i, također zagrebačka Poliklinika za dječje bolesti Sabol, zajednički su krenule primjenjivati umjetnu inteligenciju kod malih beba, dojenčadi od dva do tri mjeseca života.
Radi se o takozvanom digitalnom sustavu SENDD (System for Early Neurological Deviation Detection) za rano otkrivanje potencijalnih neurorazvojnih odstupanja.
Sustav se temelji na tehnologiji umjetne inteligencije, točnije računalnom vidu za prepoznavanje dječjih poza te istreniranim neuronskim mrežama za zaključivanje kvalitete pokreta. Sam postupak počiva na medicinski dokazanoj metodi procjene kvalitete spontanih pokreta, prema nizozemskoj neuropedijatrici Mijni Hadders-Algra.
Ovaj je sustav već dostupan u cijelome svijetu putem web aplikacije. Što se pak mobilne aplikacije tiče, nju je moguće koristiti u zemljama Europske unije, Velikoj Britaniji, SAD-u, Kanadi te zemljama Balkana.
Razvoj mozga, naime, počinje mnogo prije poroda, a nastavlja se i nakon njega. Kad se bebe vrpolje one zapravo istražuju što mogu činiti sa svojim tijelom, prema metodi pokušaja i pogreške. Nepoželjni događaji, poput ranijeg poroda koji je rezultirao krvarenjem ili nedostatkom kisika, infekcijom, sepsom i slično, mogu dovesti do oštećenja mozga. Liječnici pomoću ove metode, već u dobi od dva bebina mjeseca, mogu otkriti rizike mogućih nepoželjnih ishoda.
- Na nama je kako iz te velike skupine djece što ranije probrati one koji već u prvim mjesecima pokazuju određena odstupanja, a koja pak sugeriraju da će se kasnije dogoditi nešto nepoželjno. Najčešće se radi o cerebralnoj paralizi; blažoj ili težoj. A možemo otkriti i to da će netko biti tek malo nespretniji. U svakom slučaju, metode rane intervencije ovdje su nam jako bitne u nastojanju da ishod bude bolji, pojašnjava doktor Krakar.
Godišnje se u Hrvatskoj dijagnoza cerebralne paralize postavlja za otprilike 40 djece, dok neurorizične djece ima i po nekoliko tisuća. Zato je važno da snimke stručnjacima stignu u pravom trenutku.
TIS Grupa i Poliklinika Sabol prethodno su surađivale na jednom manjem projektu još 2018. godine. Međutim, godinu kasnije odlučuju se zajedničkim snagama započeti rad na ovoj inovaciji. Specijalist neuropedijatrije Goran Krakar predložio je upravo temu vrpoljenja u malih beba, a TIS Grupa tako postaje jedina tvrtka u Hrvatskoj koja primjenjuje umjetnu inteligenciju kod ovako malih beba.
- U to vrijeme izašao je i EU natječaj iz Fonda za regionalni razvoj, a koji se odnosio na inovacije, istraživanja i razvoj, što je bio dobar temelj za nastavak prethodne suradnje. Projektnu dokumentaciju napisali smo i predali odmah 2019., da bismo na ljeto 2020. godine dobili i Odluku o sufinanciranju te tada krećemo s projektom. Tehnički dio bio je na nama; korištenje mobitela, snimanje kamerama te upotrebljavanje umjetne inteligencije koja je idealna za ovakve stvari, kazao nam je Tomislav Strgar, voditelj Odjela umjetne inteligencije TIS Grupe.
- Faza istraživanja trajala je godinu i pol dana, a potom je započela faza razvoja koja još uvijek traje. Tijekom faze istraživanja namjerno nismo previše išli u javnost jer smo željeli vidjeti hoće li nam sve uspjeti kako smo si zamislili. Sad možemo primati sve više i više snimki, kako bismo nastavili što bolje trenirati umjetnu inteligenciju. Dakle, uz snimke zdrave djece, trebaju nam i snimke djece koja imaju teže ili blaže probleme. Moramo dobiti vrlo raznolik uzorak da bi umjetna inteligencija bila u stanju prepoznati abnormalnosti. Imamo i taj kratak period. Naime, optimalno je da se šalju snimke dječjeg vrpoljenja između drugog i trećeg mjeseca života, naglašava nam specijalist neuropedijatrije, doktor Kuzmac.
Roditelji mogu skinuti mobilnu aplikaciju, registrirati se i prihvatiti uvjete korištenja. Pritom će ih sustav tražiti nekoliko najosnovnijih informacija o djetetu te otpusno pismo iz bolnice. Snima se kroz aplikaciju, te se snimka u trajanju od oko tri minute učitava u sustav. Sadržaj ne ide trećim osobama, već isključivo SENDD timu strogo poštujući odredbe Zakona o zaštiti osobnih podataka. Snimku pregledavaju neuropedijatri koji donose svoje procjene, a nakon toga izrađuju nalaz za konkretno dijete. Paralelno, svoju ocjenu daje i umjetna inteligencija, no doktori to ne vide dok ne unesu svoju procjenu.
- Dva tjedna nakon što doktori napišu nalaz, roditelji putem aplikacije dobivaju notifikaciju. U njoj stoje preporuke što činiti, jesu li potrebne dodatne pretrage, vježbe ili nešto treće. Umjetna inteligencija pristigle snimke nastavlja koristiti za poboljšanje preciznosti, a trenutno ona iznosi 83 posto. To znači da će, ako dobije deset snimki, za njih osam procijeniti isto što i doktori, veli nam Tomislav Strgar iz TIS Grupe.
Da bi se sustav mogao „naučiti“ što bolje funkcionirati, on mora dobivati stvarne podatke, klasificirane od strane liječnika. Stoga je otvoren još prije dvije godine kada građane ovi stručnjaci počinju pozivati da im šalju snimke, a za uzvrat im nude besplatne liječničke nalaze. Taj se princip primjenjuje sve vrijeme i tako će biti još gotovo pola godine.
- Na taj način podižemo svjesnost o važnosti pregleda neurorazvojnih odstupanja, a umjetna inteligencija istovremeno dobiva podatke kojima je učimo i treniramo za dolaženje do istih zaključaka do kojih dolaze i doktori. Sad imamo i mobilnu i web aplikaciju, klinički dio je spreman, a sustav umjetne inteligencije zahtjeva što više stvarnih video snimki vrpoljenja djece u periodu između drugog i trećeg mjeseca života, veli zaključno Strgar.
Koliko će ovakav pregled stajati od kolovoza nadalje, liječnicima zasad nije poznato. Ukupna vrijednost projekta iznosi 10 milijuna i 200 tisuća kuna, a od toga na bespovratna europska sredstva otpada 6 milijuna i 700 tisuća kuna. Razlika je zajednička investicija TIS Grupe i Poliklinike Sabol.
Prostora za razvoj sustava SENDD ima i dalje. Tim stručnjaka zato će nastojati i ubuduće prikupljati što veći broj raznovrsnih video snimaka koje zadovoljavaju medicinsko-tehničke uvjete, a sve kako bi preciznost bila što veća. Posebno se to, naglašavaju, odnosi na skupinu djece za koju su doktori zaključili da imaju određena odstupanja.
Bračni par Kekin dobro zarađuje na svojoj nekretnini u Momjanu. Pogledajte fotografije vile s bazenom
Ustavni sud ukinuo je zabranu štrajka za radnike HRT-a
Osam je kandidata na izborima za predsjednika Republike: Miro Bulj (Most), nezavisni Tomislav Jonjić, Ivana Kekin (Možemo), Branka Lozo (Domino), Zoran Milanović (SDP i partneri), Dragan Primorac (HDZ i partneri), te nezavisni Marija Selak Raspudić i Niko Tokić Kartelo.
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.