- Nemamo nikakvih saznanja o tome da je neka inspekcija bila u Maloj Vinjoli. Nitko od inspekcijskih službi nije u svezi toga kontaktirao Općinu Marčana, niti su u obvezi to učiniti. Osobe na fotografiji nisu nam poznate, kao ni autor te snimke i njegove/njezine namjere, stoji u službenom odgovoru načelnika Općine Marčana Predraga Pliška na naš upit ima li Općina ikakvih saznanja o kakvoj se inspekciji radi i kojim je povodom stigla na lokaciju.
Mala uvala za velike probleme
Naime, riječ je o uvali Mala Vinjola na području Duge Uvale o kojoj smo već pisali u više navrata, i to zbog velikog problema s divljim sidrenjem na što su nas upozoravali sami kupači.
Svake je godine, kažu oni, sve gore. Do 20. kolovoza, zbog čak osamdesetak barkica na tako malom prostoru – kupanje im je ondje gotovo pa nemoguće.
Zid u uvali Mala Vinjola, fotografirao čitatelj
No, zato je moguće podignuti zid koji se evidentno ne nalazi na udaljenosti od pet metara od mora, na što je netko jasno i upozorio natpisom. Možemo samo pretpostaviti kako je upravo to razlog konačnog dolaska inspekcije u uvalu, na što su nam također fotografijom ukazali tamošnji kupači početkom tjedna.
Općina nema nikakvih saznanja
Nakon što nam je općinski načelnik u telefonskom razgovoru kazao kako o samom događaju nema nikakvih saznanja – isto to učinio je i službenim pisanim putem.
Upitali smo ga i je li moguće kako je razlog dolaska inspekcije izgrađeni zid koji očito nije udaljen pet metara od mora, no Pliško će reći kako mu nisu poznate osobe ni njihove namjere.
Predrag Pliško, Foto: Manuel Angelini
Indikativno je i to da si nije dao ni truda saznati kojim dobrom je inspekcija, i koja točno inspekcija, pohodila uvalu na području njegove općine početkom kolovoza.
Zaboravljeno kršenje Zakona o pomorskom dobru?
No, Pliško je prije više od dvije godine medijima ipak davao izjave upravo na ovu temu evidentne devastacije pomorskog dobra i shodno tome – kršenju Zakona o pomorskom dobru.
Državni inspektorat u Maloj Vinjoli, kako je u ožujku 2020. godine za Glas Istre pisala kolegica Chiara Bilić, i ranije je, naime, bio spriječio jedan pokušaj betoniranja, no famozni zid podiže se čak i nakon što je gradilište zapečaćeno. I tada je podizanje zida anonimno prijavio građanin, a Pliško je sa situacijom bio itekako dobro upoznat.
Dapače, potvrdio je tada kolegici Bilić kako je općinski komunalni redar već bio u Maloj Vinjoli gdje je napravio očevid te najavio kako će izvješće poslati Građevinskoj inspekciji, a koja će potom utvrditi eventualne nezakonitosti, odnosno kršenje zabrane izvođenja građevinskih radova.
Građevinska inspekcija tada uistinu jest izdala rješenje o uklanjaju kamenog zida, i to već koji mjesec kasnije.
Zid ponosno stoji i u kolovozu 2022.
Izjavio je Pliško tada i da je zatražio da se jedinicama lokalne samouprave povećaju ovlasti u područjima izvan građevinskih područja kako bi Općina mogla izdavati rješenja o uklanjanju bespravno sagrađenih objekata na teret vlasnika.
Više od dvije godine kasnije, čini se kako su kupači jedini kojima je prekipjelo pa su to jasno i napisali na ovom, prema svemu sudeći, bespravno sagrađenom zidu.
Rušenje mola u Medulinu, Foto: Manuel Angelini
Ako može Medulin - može i Marčana
I dok Općini Medulin nije problem pozvati novinare na prethodno najavljeno javno rušenje bespravno sagrađenog mola u uvali Burle što su učinili sredinom srpnja, Općina Marčana novinarima jednom rečenicom odgovara na službeni upit o bespravnoj gradnji čija povijest bolesti seže godinama unatrag.
Novinarima je, osim toga, izrazito teško dolaziti do informacija ako im je onemogućeno postavljati ikakva potpitanja, a s obzirom na to da, u slučaju Općine Marčana, u obzir ne dolazi nikakva komunikacija izuzev pismene, a koja je očito – štura, nedorečena i poprilično paušalna s obzirom na temu.