Bez lokota, nadzora, ikakve kontrole i inspekcijskog nadzora! Samo je potrebno otvoriti šah i široko vam polje! Fekalije, otpadna ulja, stari lijekovi, masti... Sve se to, bez ikakvog napora lako možete isprazniti na lokaciji likvidot na Vodnjanskoj cesti!
Cisterne ovlaštenih tvrtki na toj lokaciji prazne fekalije, no problem je što već dugi niz godina, na istom tom mjestu, u istoj toj rupi, može završiti sve i svašta. I nitko, sve do nedavno, nije reagirao!
Odgovoran je Pragrande
Vlasnik ove "komunalne infrastrukture sanitarne odvodnje" je pulsko komunalno poduzeće Pragrande koje godinama upravlja ovom lokacijom.
O načinu upravljanja, mogli bi se napisati romani, jer potpuno je nezamislivo da sve ove godine nitko od nadležnih, prvenstveno bivši direktor Herculanee i Pragrandea Igor Stari, ovu lokaciju nije stavio pod kontrolu.
Igor Stari je Pragrande vodio od 2013. do 2021. godine, no tih osam godina bilo je premalo vremena da se nešto riješi. Danas je Igor Stari zaposlen kao tehnički rukovoditelj u pulskoj Herculanei.
Kako doznajemo, znalo se dogoditi da se na likvidotu odlažu i ostaci ulja iz automehaničarskih servisa, jer ako se ispusti direktno u šaht, nitko ništa ne plaća, a još manje vidi.
Ova ekološka bomba u srcu Vodnjana godinama prolazi ispod radara, iako svi oni koji bi to trebali znati, znaju kako stvari (ne)funkcioniraju i što sve potencijalno odlazi u okoliš - u ovom slučaju, direktno u more!
Pročistač koji to nije
Sve što se isprazni na likvidotu, cijevima odlazi na pročistač u Peroju. Izgrađen davnih 80-tih godina, taj pročistač je odavno izgubio svoju funkciju i treba ga hitno mijenjati.
Štoviše, trebalo ga je izgraditi još davnih dana. O toj konkretnoj investiciji sluša se godinama i kroz realizaciju projekta izgradnje Aglomeracija Pula Sjever u sklopu kojeg se planira gradnja novog i modernog pročistača u Peroju. Projekt Pula Sjever i dalje egzistira samo na papiru, a novi pročistač je na čekanju. Dokad?
U međuvremenu, sve što se isprazni na likvidotu, cijevima putuje na perojski "pročistač", a potom se ispušta direktno u more. U perojskom, nazovi pročistaču, zapravo ni nema pročišćavanja. Jedino što postoji su rešetke za najgrublji veći otpad, poput vlažnih maramica i slično, a sve ostalo kroz ispust odlazi u more.
Pročistač u Peroju
Prisjetimo se 2019. godine kada se u moru kod Peroja pojavila velika fekalna mrlja. Nesnosni smrad i fekalije koje su se širile perojskim plažama, trebali su već tada biti ozbiljan alarm na uzbunu.
Tri godine nakon, likvidot nitko ne kontrolira i ne može sa sigurnošću garantirati da se na tom mjestu prazne samo fekalije.
Uputili smo se na lokaciju. Da smo kojim slučajem željeli isprazniti kantu s bojom koja nam je ostala od farbanja zidova, jedino što smo trebali učiniti je podignuti poklopac na šahtu i kantu s ostacima boje isprazniti u rupu. Nitko ništa ne bi primijetio, a kamoli kaznio.
Likvidot
Početkom turističke sezone u svibnju, na likvidotu će „iskrcavanja“ kontrolirati djelatnik Pragrandea. Ostatak godine, lokacija je bez nadzora. Neposredno pored jame, nalazi se tepih i uredska stolica.
Ovako izgleda nadzor na likvidotu
To je sav inventar. Kamera nema, kamioni s cisternama dolaze i prazne fekalije, nema evidencije tko je i kada bio na lokaciji.
Novi direktor Pragrandea Krstijan Benčić ipak je odlučio nešto promijeniti. Na direktorskoj funkciji je dva mjeseca, no za razliku od svog prethodnika, povukao je prve konkretne poteze.
Kristijan Benčić
- Svjestan sam ovog problema i činjenice da je moguće da se na likvidotu dovozi svašta. Odlučio sam na lokaciji postaviti kamere 24 sata na dan. Tijekom pojačanog intenziteta pražnjenja septičkih jama tijekom ljeta, djelatnici Pragrande su bili ovdje, ali činjenica je da ostatak godine nisu. Što se tiče zaštite i nadzora, do sada je bila uobičajena praksa da je tijekom ljetnih mjeseci kada je pojačan rad fekaljera, na lokaciji bio prisutan djelatnik Pragrandea.
Pročistač u Peroju
Trenutno smo u fazi nabave kamere, koja bi u narednih desetak dana trebala biti montirana, kaže Benčić.
Direktor priznao odgovornost - to se rijetko čuje
Pitamo ga tko je odgovoran što se dosad ništa nije kontroliralo?
- Pragrande upravlja sustavom javne odvodnje. Mi smo u tom slučaju i odgovorni, priznaje direktor Pragrandea, rekavši da iz tog razloga i idu u montažu kamera.
Do njega nisu došle informacije da se na likvidotu ispuštaju i otpadna ulja.
- Takve informacije nemam. Sustav javne odvodnje je takav da na pozicijama koje su van naseljenih mjesta, može doći bilo tko i iskrcati bilo kakav sadržaj. Nemoguće je postaviti nadzor na svim lokacijama. Definitivno je ovo okolišni problem, kao i ovaj otpad pored kojeg ljudi iskrcavaju, napominje.
Opisao je i pročistač u Peroju.
- To je mehanički pročistač koji ima svoje vodopravne dozvole iz tog vremena. Uređaj se sastoji od grube i fine rešetke i aeriranog bazana s pjeskolovom i mastolovom. Kroz aglomeraciju Pula Sjever, na čemu intenzivirano radimo, i kroz mjesec dana krećemo u objavu javnih nabava, taj bi se problem u Peroju trebao riješiti. Naime, izgradnjom novog pročistača, dobit ćemo biološki uređaj i pročistač drugog stupnja s novim podmorskim istupom koji će definitivno riješiti ovaj problem, rekao je Benčić.
Kako je dosad sustav funkcionirao?
- Nisu fekalije direktno odlazile u more, već su se pročistile na način koji je taj uređaj omogućavao, kaže Benčić, dodajući da su sve dozvole važeće i obnavljaju se sukladno zakonu.
Na pitanje zašto se toliko dugo čeka na projekt Pula Sjever, podsjeća da je priča o Puli Sjever krenula 2014. godine.
- Ovaj tjedan bi trebala biti objavljena javna nabava za izvođača radova za gradnju pročistača u Peroju. Vrijednost samog pročistača iznosi 98 milijuna kuna, a vrijednost kompletne aglomeracije Pula Sjever je 345 milijuna kuna. Bude li sve išlo glatko i bez žalbi, krajem ove godine mogao bi biti izabran izvođač radova. Kada se pročistač izgradi, ova lokacija na likvidotu će se zatvoriti. Izgradnjom novog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Peroju, koji će se realizirati kroz Aglomeraciju Pula Sjever, mjesto pražnjenja na likvidotu će se napustiti, te će mjesto prihvata septika biti na samoj lokaciji novog uređaja.
Pročistač u Peroju sagrađen je 80-tih godina
Do tada, uz nadzorne kamere razmišljamo i o uvođenju kartica koje bi dobili koncesionari, a sve kako bi se još više podigla razina kontrole, rekao je Benčić.
Naglasio je da je Pragrande, kao javni isporučitelj vodnih usluga i vlasnik komunalne infrastrukture sanitarne odvodnje, do prije petnaestak godina imao mogućnost ispusta u sustav javne odvodnje na više lokacija.
- U određenom trenutku odlučeno je da je za to najbolja lokacija na likvidotu, što se tiče i same prometne povezanosti lokacije, a i samog opterećenja na infrastrukturu. Pragrande je kao vlasnik komunalne infrastrukture sanitarne odvodnje odlučio da se sadržaj septika prazni u taložnicu na likvidotu, koja je spojena na sustav odvodnje, odnosno na kolektor koji vodi do Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Peroju, zaključio je direktor Pragrandea Kristijan Benčić.
Dodajmo, uz Pragrande, još četiri tvrtke prazne sadržaje septika na likvidotu i to isključivo sadržaje septika s uslužnog područja koje je u nadležnosti Pragrandea.