Na jednoj od najatraktivnijih pozicija u južnoj Istri na području Marlere već godinama vlada najezda ilegalnih kampera, kojima očito nitko ne može ništa.
Besplatan kamping s pogledom na more, svakodnevnica je u jeku turističke sezone, no na području općine Ližnjan ovog je ljeta bila prava navala.
Smjestili su se na lokaciji Punta Grekova, raširili stolove, zauzeli najlepše uvale i nikom ništa.
Na to je upozorio čitatelj koji nam je proslijedio fotografije, rekavši da zadnjih desetak dana na toj lokaciji ilegalno boravi 20-tak kampera.
-Ima ih od svuda. Primjetio sam registarske oznake iz Njemačke, Italije, Slovenije, Austrije i baš me zanima kako bi se ponašali u svojoj zemlji, kaže čitatelj.
Jedini komunalac na godišnjem
Ne budi lijen, o svemu je kontaktirao nadležnog komunalnog redara u Općini Ližnjan.
- Javio sam se komunalnom redaru putem obrasca za prijavu na web stranici Općine da mu prijavim da je na Marleri točnije na lokaciji punta Grkova mali ilegalni kamp. Svakodnevno tamo parkira tj. ilegalno kampira 20-tak kampera i nitko ništa ne poduzima. Nadao sam se da će komunalni redar nešto poduzeti, ali od njega sam dobio automatski odgovor da je na godišnjem odmoru i naravno, zamjene nema, kaže čitatelj.
Nevjerojatno mu je da usred sezone komunalni redar ide na godišnji odmor, a nikad više problema nego ljeti.
- Nisu problem samo kamperi već i smeće koje se može naći u šumicama, grmljima koje u sezoni postaju prava mala ilegalna odlagališta, kaže čitatelj.
Pitali smo načelnika Ližnjana Marka Ravnića što planira poduzeti po pitanju ilegalnih kampera.
Ravnić se u svom odgovoru pretežito osvrnuo što Općina radi po ovom pitanju, rekavši da je ilegalno kampiranje problem s kojim su se ulovili u koštac te postižu dobre rezultate.
Što se tiče konkretnog slučaja na Marleri, načelnikov konkretan odgovor baš i nismo dobili.
- Općina Ližnjan ima zaposlenog jednog komunalnog redara, a realne su želje i potrebe puno veće. Komunalni redar imao je izuzetno mnogo prijava narušavanja komunalnog reda tijekom cijele kalendarske godine kao i ove ljetne sezone, ali isto tako i predmeta preuzetih od prijašnjih komunalnih redara, rekao je načelnik i dodao:
- Planom godišnjih odmora, sporazumno smo dogovorili da koristi godišnji odmor na samom kraju turističke sezone u mjesecu rujnu. Za navedene izvide kao i prijave surađujemo s turističkom inspekcijom koja je također nadležna postupati po navedenoj prijavi te u slučaju nekog ozbiljnijeg i hitnog komunalnog problema, uvijek postoji mogućnost privremenog prekida godišnjeg odmora, a sve u cilju što boljeg i uspješnijeg provođenja komunalnog reda, odgovorio je Ravnić.
Potom se osvrnuo što je po pitanju ilegalnih kampera do sada učinjeno.
- Na velikom dijelu pristupnih puteva našoj obali, a naročito u dijelovima koji su pod zaštitom Natura 2000, već su par godine postavljene visinske rampe kojima se onemogućava pristup kamperima obali. Pozitivni rezultati postavljanja rampi kao i ovogodišnjim redovnim obilaskom terena komunalnog redara, uočen je znatno manji broj ilegalnih kampera na našoj obali, tvri načelnik Ližnjana.
Primjerice, ove godine, dodaje, obavljen je i zajednički obilazak obale komunalnog redara, turističke inspekcije i policije.
- Tom prilikom naplaćeno je ukupno 6 kazni, dakle zatečeno i kaženjeno 6 osoba, što govori o tome da je uistinu na tom velikom priobalnom području od 30 kilometara obale, znatno smanjen broj ilegalnih kampera, kaže Ravnić, dodajući da je primjerice prijašnjih godina broj znao biti najmanje peterostruko veći veći.
Marko Ravnić Foto IDS
No činjenica je da je samo na lokaciji na Marleri ovh dana ilegalno boravilo preko dvadeset kampera koji su isto trebali biti kažnjeni da komunalni redar nije na godišnjem odmoru.
Neki mještani Ližnjana kažu nam da ilegalci već dobro znaju putove ii stazice i kako se “probiti“ i zaobići rampe koje je postavila Općina.
Čini mi se da su jako dobro informirani, a čak se priča i da postoji nekakva platforma „free kamping“ putem koje se međusobno obavještavaju o lokacijama, kaže nam mještanin Ližnjana.
Načelnik Ravnić pak ističe da je na području pod zaštitom Natura 2000 u završnoj fazi izrada Plana upravljanja tim područjem, kojim će se propisati dodatne mjere zaštite našeg obalnog područja kao i dodatno ograničiti ulazak motornih vozila pa samim time i neposredno dodatno onemogućiti ulazak kampera.
Pitali smo načelnika koliko je ove godine ukupno kažnjeno ilegalnih kampista budući da je šest kazni dodijeljeno tijekom jednokratne akcije.
U dodadatnom odgovoru koji nam je proslijedio, naveo je da je ove sezone naplaćeno oko 10- tak tisuća kuna u provođenju odluke o komunalnom redu kao i ilegalnog kampiranja, no specificirajući koliko je kazni izdano za kampere u prekršaju.
- Kako pri provođenju odluke o komunalnom redu u kojoj su na terenu vidljivi znatni pozitivni pomaci tako i kod ilegalnog kampiranja nama nije krajnji cilj novčano kažnjavanje kako domaćih tako i stranih mještana već je krajnji cilj smanjenje broja ilegalnog kampiranja i uspostava reda u prostoru, a sve radi zaštite naše obale od onečišćenja kao i zaštite od požara. Naš je komunalni redar upravo to i utvrdio te je redovnim obilaskom terena u ranim jutarnjim satima utvrđeno znatno smanjenje broja ilegalnih kampera u odnosu na prethodne godine. Dakle da bi se nekoga kaznilo za ilegalno kampiranje potrebno je istoga ''zateći na spavanju'' u rano jutro, jer je kasnije nemoguće dokazati da je netko spavao na toj lokaciji isto tako, ako netko dolazi sa kombijem ili kamperom na plažu ne postoji osnova za kažnjavanje osim u slučaju da isti ostane prespavati i tada bude zatečen, navodi Ravnić.
-Svjesni smo navedenog problema te ćemo i dalje poduzimati sve mjere u cilju smanjenja ilegalnog kampiranja. Siguran sam da će skorašnjom izradom plana upravljanja navedenim područjem i postavljanjem dodatnih rampi na tom uistinu velikom ali nama krajobrazno i po broju prirodnih vrsta, vrlo značajnom području (30 km obale) broj kampera biti sveden na minimum, zaključuje Marko Ravnić.