Park-šumu Šijana od sad je bogatija za joj jedan sadržaj - otvoren je bunker koji bi trebao dodatno privući najmlađe sugrađane, kroz edukacije i razne školske aktivnosti.
- Ovom investicijom obogaćujemo prostorne uvjete za održavanje edukacija i terenskih nastava, kao i raznih događaja za naše sugrađane, od predstava, izložbi i manjih koncerata. S ponosom možemo kazati kako Park-šuma Šijana više neće biti samo mjesto za opuštanje i šetnju već od danas i mjesto kulture i umjetnosti, kazala je ravnateljica Javne ustanove Natura histrica Silvia Buttignoni.
Nekadašnja barutana
Podsjetimo, u blizini Keiserwalda nalazi se dan danas austrougarska obalna utvrda San Daniele koja je na početku imala vojnu ulogu te se kasnije, od 1881. do 1889. pretvorila u rehabilitacijski centar Austrougarske monarhije. Prema istraživanjima, uz tvrđavu su bile sagrađene i dvije bitnice; jedna uz samu tvrđavu, a druga u blizini današnje centralne poljane. Pretpostavlja se da se novouređeni bunker u Šijani tada koristio kao barutana.
Gotovo cijela građevina je ukopana pod zemljom, a dimenzije unutarnjeg prostora iznose oko 10 x 3 metara, dok mu je visina od 2,10 do 2,40 metara. Bunker ima duple zidove i nije povezan s drugim podzemnim prolazima grada.
Prvotna ideja o uređenju stare barutane te izgradnji amfiteatra nastala je unutar Nature Histrice prije desetak godina. Idejno rješenje i glavni projekt uređenja bunkera u Šijani je kasnije izradio projektantski ured „AD – arhitektura i dizajn“ d.o.o., iz Pule.
Projekt uređenja prijavljen je u dva navrata 2016. te 2018. godine na otvorene natječaje Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
Obnova financirana putem natječaja
Krajem srpnja 2020. godine je između Javne ustanove Natura Histrica i Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, potpisan Ugovor o financiranju za realizaciju obnove stare barutane u park-šumi Šijana.
Odobreno financiranje je iznosilo 740.050 kuna odnosno 100 posto prihvatljivih troškova. Sredstva potpore osigurala su se iz proračuna Europske unije i državnog proračuna Republike Hrvatske, od čega Europska unija kroz Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj sudjeluje s 85 posto udjela, a Republika Hrvatska s 15 posto udjela.
No, cjelokupno uređenje je iznosilo nešto više zbog povećanja cijena izvođenja radova tako da je sveukupna investicija s PDV-om iznosila 788.327 kuna, a razliku od 48.277 kuna pokrio je Grad Pula.
Uređenje je uključilo sanaciju unutarnjih i vanjskih zidova građevine, kao i opremanje unutarnjeg prostora za odvijanje edukativnih aktivnosti, postavljanje nove drvene stolarije te platoa i stuba u prostoru ispred bunera koji formiraju amfiteatralno gledalište
Za potrebe nove namjene postavljena je i nova rasvjeta, koja osvjetljuje unutarnji i vanjski prostor ispred samog bunkera, prilaz bunkeru te stubište na amfiteatralnom gledalištu. Napajanje rasvjete vrši se pomoću novog fotonaponskog sustava.