Nakon što su u listopadu 2020. godine dobili suglasnost Općinskog vijeća Višnjana za izgradnju nove tvornice keramičkog punila u poslovnoj zoni Višnjan-Milanezi, tvrtka Frilite SA ukrajinsko-ruskih vlasnika sa sjedištem u Švicarskoj, još uvijek nije predala zahtjev za građevinsku dozvolu za gradnju novog industrijskog pogona.
Plan investitora bio je uložiti oko 50 milijuna kuna u novu tvornicu u Istri čija je gradnja trebala početi još lani.
Gradi se, gradi, a zemljište - općinsko
Radi se o tvrtki koja se bavi proizvodnjom i preradom minerala, mikrosfera-perlita, na bazi vulkanskih stijena koji se najviše upotrebljavaju u građevinskoj industriji.
No u poslovnoj zoni Višnjan zadnjih se dana užurbano radi. Lokacija buduće tvornice proteže se na dvije parcele od pet tisuća kvadarata koje su još uvijek u vlasništvu višnjanske razvojne agencije Vira, općinske tvrtke, čije je vođenje nedavno preuzeo bivši porečki gradonačelnik, SDP-ovac Rodoljub Kosić.
Na terenu smo zatekli radnike građevinske tvrtke Istra Bet gradnja koji nisu bili raspoloženi za izjave. Ne govore hrvatski. Njihov šef kaže da ih je angažirao investitor, potvrđujući da se izvode "pripremni radovi".
Na parceli su već izgrađeni temelji od armiranog betona i zidovi, kopaju se kanali i sve upućuje na to da su radovi ozbiljno krenuli.
S druge strane, na gradilištu nema izviješene table ili bilo kakvog drugog napisa o tome što se to gradi u zoni Milanezi.
Načelnika Višnjana Angela Matticha pitamo ima li investitor građevinsku dozvolu za radove na novoj tvornici.
-Ne, ne, ne. Nisu počeli radovi na tvornici već se rade pripremni radovi uređenja platoa. Znači, to je ograđivanje parcele što je moguće odraditi prije samog početka glavnih građevinskih radova. Investitor ni ne može početi graditi tvornicu dok ne dobije građevinsku dozvolu, ali se parcela može ograđivati, kaže Mattich.
Na upit zašto nije postavljena tabla o izvođaču radova, načelnik kaže da ona ni ne može biti postavljena dok nema građevinske dozvole.
"U proceduri izdavanja građevinske dozvole", ali zahtjev nije predan?
- U ovom trenutku tvornica za obradu mineralnih sirovina još uvijek nema izdanu građevinsku dozvolu. Investor je u proceduri izdavanja građevinske dozvole, a dok ne dobiju dozvolu, ne mogu početi graditi. Dakle, u ovom trenutku, investitoru je dozvoljeno da može krenuti u pripremne radove, a samo ograđivanje parcele na spada u gradnju, kaže načelnik Višnjana.
S obzirom da je nedavno na toj lokaciji niknuo betonski zid od gotovo dva metra, pitamo načelnika nije li za gradnju takve konstrukcije ipak potrebna određena suglasnost ili dozvola općinske vlasti.
- Radi se o ograđivanju parcele i to nije potporni zid. Građevinska čestica ima definirane međe i prema tim međama se izvode radovi koje smo mi dozvolili. Općina Višnjan izdaje građevinsku dozvolu, no ne znam kada će ona biti izdana. Očekujem da će to biti do kraja ove godine, kaže načelnik i dodaje: "Investitor treba završiti projektnu dokumentaciju i kada to bude gotovo, očekujem da će predati zahtjev za građevinsku dozvolu. Naime, oni su ishodili i dobili sve posebne uvjete za gradnju što znači da mogu izraditi glavni projekt, a prema informacijama koje imam, taj glavni projekt je u završnoj fazi. Čim se to izradi, nema nikakve zapreke da oni predaju zahtjev za građevinsku dozvolu, odgovara Angelo Mattich.
Potvrdio je da je investitor za pripremne radove angažirao građevinsku tvrtku, kao i da je vlasnik parcele još uvijek višnjanska agencija Vira.
- Investitor još nije uknjižen u vlasništvo jer moraju ispuniti određene obveze prema agenciji Vira. Kada investitor do kraja plati cijenu zemljišta, moći će se uknjižiti i postati vlasnik te parcele, kaže Mattich.
Inače, općinsko zemljište od 5 tisuća kvadratnih metara, švicarska tvrtka platila je 32 eura po kvadratnom metru. Načelnik Višnjana tvrdi da je Općini u interesu da tvornica što prije krene s radom kako bi se moglo zaposliti između dvadesetak radnika koji već čekaju posao.
- Nama je cilj što više proizvodnje i što više radnih mjesta, zaključuje Mattich.
Prvi put se ova investicija predstavlja 2020. godine kada u javnost izlazi podatak da švicarska tvrtka rusko-ukrajinskih investitora planira veliku investiciju u Istri.
Gradnji tvornice odmah su se usprotivili vijećnici IDS-a upozoravajući da će planirani projekt izuzetno štetiti okolišu, budući da je sam proces proizvodnje vrlo upitan.
Također, IDS-ovci su zamjerali načelniku što izgradnja pogona nije prezentirana na transparentan način, a najviše su strahovali da će nova tvornica ugroziti zdravlje mještana.
Jedna od inicijatora inicijative za borbu protiv tvornice bila je aktualna nezavisna vijećnica s liste IDS-a Viktorija Antolović. Kada smo je jučer kontaktirali pitajući zna li nešto o početku radova, kazala je da ne zna ništa i da nema nikakvih informacija.
Ana Černjul: Još uvijek ne znamo tehnologiju prerade, ni njezin utjecaj na okoliš
Potom je tražila da joj proslijedimo fotografije s terena kako bi se uvjerila da se nešto krenulo graditi, a onda se naknadno javila i tvrdila da se na lokaciji ne gradi ništa.
- Mi smo bili i nismo vidjeli nikakve radove, kaže Antolović. Dodala je da su neki njeni kolege vijećnici bili na terenu i da nema nikakvih radova, "pa njoj više nije jasno o kakvom gradilištu mi pričamo". Nakon što smo joj proslijedili fotografije, više se nije javila.
Nije se javljala ni vijećnica s liste IDS-a Tanija Travan koja je 2020. godine kreirala grupu na Facebooku pod nazivom "Građanska inicijativa protiv izgradnje tvornice Frilite u Višnjanu".
IDS-ova vijećnica Ana Černjul od samog početka tvrdi da je cijela prodaja zemljišta bila nelegitimna jer se prije samog natječaja dala prednost jednom ponuditelju.
- Vrlo smo iznenađeni da se investitor odlučio na početak izgradnje. U ovom slučaju radi se o izvođenju armiranobetonskih temelja i zidova, kao i o ulaganju investitora od par stotina tisuća kuna, a da nema građevinsku dozvolu, koja pritom uključuje i suglasnosti više javnopravnih tijela. Pitanje je hoće li građevinska dozvola uopće biti izdana s obzirom na posebne uvjete i u smislu javne infrastrukture, komentirala je Černjul trenutnu situaciju u zoni Milanezi.
Naglasila je da su posebno zapanjeni činjenicom "da istu ilegalnu gradnju načelnik podržava i opravdava, imajući pritom u vidu da niti kupoprodajni proces nije završen do kraja".
- Dodatno, na javnom izlaganju obećana je Studija utjecaja na okoliš, koju ni dan danas nismo vidjeli, tako da zapravo ne znamo ni tehnologiju prerade niti njen stvaran utjecaj na okoliš, iako naša kompletna ekonomija (poljoprivreda i turizam) počiva na ekološkim, očuvanim prirodnim resursima, istaknula je vijećnica Ana Černjul.
Kontaktirali smo i investitora, pitajući ga je li tvrtka Frilite zatražila građevinsku dozvolu za gradnju tvornice u višnjanskoj poslovnoj zoni i koji su radovi trenutno u tijeku. Također, zatražili smo da nam proslijedi simulaciju projekta buduće tvornice, kao i Studiju utjecaja na okoliš.
Odgovor je stigao od direktora Konstantina Eremina. On napominje "da je tvrtka ishodila posebne uvjete za izgradnju poslovne građevine u poslovnoj zoni te u skladu s time izrađuju glavni projekt za kojeg očekuju da će biti gotov do kraja listopada 2022. godine".
- Trenutno se izvode pripremni radovi uređenja građevinskog platoa i ograđivanja građevne čestice za što nije potreban akt za gradnju. Tek kad se izda građevinska dozvola, moći ćemo dati projekciju početka i završetka izgradnje poslovnog objekta u Poslovnoj zoni Višnjan-Milanezi, odgovara Eremin.
Naglasio je da sve dok se ne izradi glavni projekt, nemaju mogućnost dostave grafičke simulacije izgleda buduće poslovne građevine.
- Za navedeni zahvat u prostoru nije potrebna izrada Studije utjecaja na okoliš, odgovorio nam je Eremin istaknuvši da je planu zaposliti između 12 i 30 ljudi u punom kapacitetu rada tvornice.