Čini se kako su Hrvatske šume odlučile na području šume kod Vinkuranske vale posjeći najmanje 50 stabala alepskog bora, a sječu obrazlažu željom da prevlada autohtoni hrast crnika i crni jasen.
Na cijeli slučaj upozorava Vinkuranac Mario Rosanda koji nam je poslao odgovor Hrvatskih šuma na njegov upit, te fotografije označenih stabala za sječu.
- To je naravno prema svim njihovim planovima kako su mi odgovorili emailom iz Hrvatskih šuma. Jer po njima pinu nije mjesto u našim šumama, već treba pustiti hrast da raste. Pitao sam ih hoće li se isti princip primijeniti i na Fratarski otok koji je odmah prekoputa Vinkuranske vale, na Verudelu koja je pod alepskim borom kao i Autokamp Indije. Jer ako se misli ići tom metodom, onda idemo sjeći sve kazao nam je Mario Rosanda iz Vinkurana, koji ne krije razočarenje takvom odlukom i naglašava kako su njegovi did i baba sudjelovali u pošumljavanju tog područja šezdesetih godina prošlog stoljeća, te opisuje stanje koje je zatekao kod šume:
"Iz Hrvatskih šuma kažu da su za sječu označili 20 posto cjelokupne šume i da to nije ništa strašno. Doduše tamo ima par stabala koja bi mogla pasti, neka malo trulija. Ne ulazeći u šumu, samo ono što sam slikao sa ceste, vidljivo je označeno 50 stabala za sječu. To je znači samo desni dio šume od ceste prema moru i okolo šume. Nisam stigao pogledati lijevi dio šume, tako da ne znam kakvo je tamo stanje s označavanjem za sječu, kazao je Rosanda."
Šuma je velika emotivna vrijednost za Vinkurance, mada nije održavana godinama te se u njenoj unutrašnjosti nakupilo i smeća, a čini se kako drveće koje predstavlja pravu opasnost nije označeno za sječu.
"Kao što sam kazao tu šumu su sadili naši didi i babe, pa smo svi jako emotivno vezani. Poslao sam im fotografije drveća koje je nagnuto te dodiruje samo more te su stvarna opasnost za kupaće, ali čini se da se neka gospoda tamo vole kupati, a stabla ljeti pružaju hlad, pa ih nisu označili za sječu. Šuma stvarno godinama nije uređivana iznutra, te je u njoj dosta smeća. Jedan od članova MO Vinkuran mi je kazao kako je njima samo rečeno kako će se šuma prozračiti, odnosno da će se posjeći makija i nisko raslinje, te kako nema saznanja da će se sječi pini."
Nakošena stabla u Vinkuranskoj vali iznad mora
Mario nam je proslijedio email odgovora Hrvatskih šuma u kojemu traži obrazloženje za sječu stabala. Hrvatske šume cijeli postupak provode pod rješenjem Ministarstva poljoprivrede i suglasnošću Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, te napominju kako je Program izrađen sukladno Zakonu o šumama i Zakonu o zaštiti prirode, te da je označeno 20 posto ukupno prisutne drvne mase alepskog bora, što znači da se vizura razgranatih alepskih borova velikih volumena neće značajno promijeniti.
- Područje čini sjemenjača alepskog bora s podstojno razvijenim hrastom crnikom. Unatrag stotinjak godina istarske priobalne ogoljele površine pošumljavane su pionirskom vrstom alepskog bora (pionirske vrste su one koje su lako prilagodljive na sve uvjete u okolišu stvarajući tako povoljne uvjete za pridolazak drugih vrsta drveća), s ciljem dakle da kroz duže razdoblje bor stvori potrebno tlo za povratak autohtone vegetacije, koju za ovo područje čine hrast crnika i crni jasen s ostalim vrstama šumske zajednice.
Upravo s ciljem stvaranja povoljnijih uvjeta za daljnji razvoj u podstojnoj etaži značajno razvijene crnike, doznačena su stabla alepskog bora, u prvom redu ona slabijeg fiziološkog stanja te ona na kojima je uočen razvoj gljiva truležnica. S obzirom na blizinu prometnice i šetnice vodilo se računa i o potencijalno opasnim borovima za prolaznike, imovinu, vozila, u odgovoru su napisali iz Hrvatskih šuma.
Na Rosandin ponovljeni upit Hrvatskim šumama; zašto se onda ne sječe i na nekim drugim lokacijama, danas je dobio odgovor.
- AC Indije i otok Veruda (Fratarski otok) imaju statuse kampova, u kojima se rade povremene sanitarne intervencije i gdje se prostor uređuje za veliki broj posjetitelja, turista. Dakle, pristup tim površinama je drugačiji zbog njihove gospodarske uloge.
Situaciju sa sječom stabala potvrdila je i predsjednica MO Vinkuran Divna Radolović Rosanda, koja je kazala da je razgovarala s Valterom Buršićem iz Hrvatskih šuma, te da je on potvrdio sječu.