Iako je njihov dolazak najavljen još za sredinu lipnja i usprkos iznimnim vrućinama koje su pojedine gradske plaže napunile velikim brojem kupača i puno prije vrhunca ljetne sezone, spasilačkoj službi na pulskim gradskim kupalištima traga nije bilo ni s početkom srpnja. No, plan je bio znatno drukčiji!.
Početak rada Službe na četiri gradska kupališta, Mornar, Valkane, Stoja i Hidrobaza, još proljetos je najavljivan za sredinu lipnja. I, iako je s početkom kupališne sezone postalo jasno da će Stoja, koja zbog renoviranja ostaje zatvorena do daljnjeg, izostati iz ove slagalice, za druga kupališta posebnih razloga za izostanak ove važne pomoći, činilo se, nije bilo. Posebice uzevši u obzir činjenicu da su se na Mornaru još prije više od mjesec dana održavale obuke i testovi za buduće čuvare plaže.
Stigli su nakon ispitnog roka
S približavanjem sredine srpnja žute majice postupno su se ponovno pojavile na kupalištima, a Grad Pulu upitali smo što je dovelo do kašnjenja i mogu li se očekivati i kakve dodatne izmjene u odnosu na originalni plan.
Sada su tu, kažu nam iz Grada, potvrđujući ujedno i da ih na Stoji, očekivano, ove godine neće biti. Našu bojazan da spasioca nema dovoljno otklonili su objašnjenjem da je kašnjenje izazvao - ispitni rok.
"Spasilačka služba Grada Pula-Pola započela je 3. srpnja s radom na pulskoj plaži Hidrobaza, 7.srpnja na plaži Valkane i 9. srpnja na Mornaru. Iako je bila predviđena i plaža Stoja, ove godine kupalište ondje neće biti otvoreno, pa samim time neće biti ni potrebe za angažmanom spasioca na toj lokaciji.
Osnovna zadaća Spasilačke službe je sprječavanje nezgoda povezanih s vodom na kupalištima kojima upravlja Grad, a provodi se nadzorom vodenih površina kupališta, prevencijom nezgoda povezanih s vodom, izvođenjem akcija spašavanja te pružanjem prve pomoći. Javio se dovoljan broj spasioca i pomoćnih spasioca potreban za pokriti sve tri lokacije. Isključivi razlog zašto spasioci nisu do početka srpnja krenuli sa radom su njihove studentske obaveze. Naime, licencirani spasioci koji su se prijavili su studenti koji imaju svoje studentske obaveze tijekom prvog dijela srpnja. Sukladno raspoloživosti licenciranih spasioca, otvarale su se pojedine lokacije", rekli su nam iz Grada.

Osposobljavanje spasioca (Foto Grad Pula)
Trenutno je broj licenciranih šest, uz još njih pet pomoćnih spasioca koji sa licenciranim spasiocima obavljaju pomoćne poslove Spasilačke službe na gradskim plažama, i to redoslijedom- gradska plaža Hidrobaza broji 2 licencirana spasioca i dva pomoćna, gradska plaža Valkane broji 2 licencirana spasioca i dva pomoćna te gradska plaža Mornar broji 2 licencirana spasioca i jedan pomoćni. Radno vrijeme svih spasioca je od 10h - 18h.
Brojke su proljetos ipak najavljivale znatno veći broj, čak i kada se oduzmu potrebe za kupalište Stoja. Naime, tada je najavljivano zapošljavanje 15 spasioca na otvorenim vodama za period od 15. lipnja do 15.rujna, četvero voditelja spasilačke postaje za period od 10. lipnja do 20.rujna, kao i zapošljavanje pomoćnih spasioca.
U skladu s brojem zaposlenih i mogućnostima, Grad je prethodnih godina tijekom srpnja i kolovoza uvodio i dodatna dežurstva Fratarskom otoku.
Kašnjenje natječaja, izbori..
Iako je Grad Pula još početkom svibnja najavio dolazak spasioca na plaže 15. lipnja, a za početak rada koordinatora službe odredio početak tog mjeseca, natječaj za ova radna mjesta, za razliku od prethodnih godina kada je bio raspisivan još u travnju, ove godine nije otvoren sve do 27. svibnja, pa se još tada moglo pretpostaviti da će obećani 'kalendar' biti skoro nemoguće ispoštovati.
S odmakom od nešto više od mjesec dana, jasno je da se kašnjenje početka rada poklapa s kašnjenjem pokretanja natječaja, a nemoguće je ne primijetiti i da se sve navedene (ne)aktivnosti poklapaju s izbornim mjesecom i smjenom gradske uprave.
Razlog kašnjenja možda je u izborima, a možda i ispitnim rokovima. Ipak teško je odvagnuti koji od ova dva razloga manje prihvatljiv. Jer, dok je politika u najmanju ruku posljednji dopustivi razlog za kašnjenje dolaska službe koja spašava živote na plažama, izbore barem ne očekujemo još četiri godine.
S druge strane, ispitni se rokovi pak ponavljaju svakog lipnja, pa se otvara pitanje je li isključivo oslanjanje na studente idealan plan za pulske plaže koje su najveći 'stampedo' kupača, ali i prva ozbiljna nevremena, doživjela i prije kraja ispitnih rokova. Ako, su, dakako, ispitni rokovi razlog. A, ne bi smjeli biti.
Jer, osim što se prethodnih godina sezona uspješno pokrivala bez obzira na fakultetske obveze, natječaj za zapošljavanje na mjestu spasioca sasvim jasno nudi mogućnost rada preko studentskog ugovora kao i uz ugovor o djelu. Studenti, dakle, nisu jedina opcija.
Da rezimiramo, pravovremeni početak rada ove godine, s obzirom na kasno raspisivanje natječaja, vjerojatno ne bi bio moguć bez obzira na vrstu ugovora spasioca. Nažalost!
Sljedeće bi godine pak rad ove službe za Grad mogao biti pravi test. Bit će to peta godina otkako je Komunalna palača, doduše u sklopu sada već bivše administracije, uspostavila gradsku službu spašavanja na plažama i možda idealna prilika da se ovaj mini jubilej možda 'proslavi' i (barem djelomičnom) profesionalizacijom službe.
Jer, spasioci nam trebaju i dok traju ispiti!
Na svakoj od lokacija djeluje jedan spasilački tim od dva spasioca sa svom potrebnom opremom. Vrijeme u kojem jedan spasilac može kontinuirano nadzirati određeno područje iznosi 30 minuta, nakon čega se mora se zamijeniti sa drugim spasiocem iz tima.
Nadzor plaže vrši se sa spasilačkih promatračnica koja predstavlja točku nadzora.
Čuvari plaže, odnosno spasioci, dnevno imaju pravo na pauzu u trajanju od 30 minuta, dok mjesečno mogu koristiti četiri slobodna dana. Za vrijeme trajanja dnevnog odmora jednog spasioca, na plaži mora ostati drugi, a svi spasioci moraju ostati dostupni za potrebe pokretanja akcije spašavanja mora i u danima kada su slobodni.