Postaje li Metis zasta Kaštijun u malom? Stanari naselja Ilirija u pulskoj Šijani, koji su nas nedavno pozvali kako bi nam ukazali na nesnosni smrad koji se već dvije godine širi među kućama, kažu da je već postao.
Mjestodonedavno rezervirano za krupni otpad postalo je, rekli su nam, nova lokacija za dopremanje organskog otpada. Jata galebova nad odlagalištem i neugodan miris u zraku, činilo se, potvrđivali su ovo mišljenje.
Pogoršalo se prije dvije godine
Iako se smrad znao osjetiti i ranije, kritično je postalo, slaže se desetak stanara koji su odlučili istupiti javno, posljednjih dvije godine. Od tada, vele, 'štipa za oči'.
- Prije šest godina sam primijetila da smrdi, ali ne ovim intenzitetom. Razmijenila sam tada nekoliko mailova s direktorom Metisa i on mi je rekao da posipaju neki prah da se smrad smanji i zaista se tada osjećao miris neke kemikalije. Ali, posljednje dvije godine više ne možete popiti kavu na balkonu. Zamislite ljeti kada se počne zagrijavati otpad od hrane, riba i trulo voće, kaže nam stanarka Helena Stražičić Galant.
Helena, Vinko i Ivana
A da je u pitanju upravo hrana i da problem traje već dvije godine, dodao je njen susjed Vinko, čija se kuća nalazi uz samo odlagalište.
- Osjećate kako smrdi? Ljeti donose hranu u onim bačvama i istresu sve tu dolje ispod moje kuće. Ja vidim kako lete kore od banana, mandarina..., kaže Vinko.
- Metis je bio tu i prije i mi smo s odlagalištem bili u suživotu, rekla nam je tada Ivana Ruba, koja se posljednjih godina bori za sastanak s upravom odlagališta. Iako mnogi misle da ljudi grade kuće tamo gdje im nije mjesto, dodala je, problem je znatno složeniji. Dio današnjeg Metisa nekad je bio Jadranmetal čiji je prostor Metis kupio i time se približio kućama koje su ovdje izgrađene još ’60-ih godina prošlog stoljeća, navodi Ruba.
- I ranije je bilo buke, zapalila bi se povremeno i neka guma, ali ovo sada je nešto drukčije, dodala je, propitkujući ispravnost odlaganja biološkog otpada ovako blizu naselju.
Vrtovi nad otpadom
"Količina biootpada varira"
Tvrtku Metis upitali smo u kojoj se količini organski otpad dovozi u radnu jedinicu u Šijani te zbrinjava li se on tamo ili se prevozi dalje, no u odgovoru koji smo primili, uprava se fokusirala uglavnom na svoju dugu povijest i važnost na tržištu, dok je podataka o vrstama otpada bilo znatno manje, i bili su poprilično uopćeni.
Odlaganjem se ne bave niti posjeduju odlagalište, stoji u o odgovoru, a svo poslovanje usklađeno je s prostorno-planskom dokumentacijom i propisima te se odvija uz posjedovanje neophodnih dozvola i suglasnosti. Tako je, navode, još od 1953. godine, otkada Metis u Šijani obavlja djelatnost gospodarenja otpadom.
S obzirom da na području Grada Pule i Istarske županije ne postoje adekvatni izgrađeni kapaciteti za kompostiranje i obradu biorazgradivog otpada, Metis ga, stoji u odgovoru, preuzima od gospodarskih subjekata, građana i komunalnih tvrtki i otprema prema tvrtkama ovlaštenim za njegovo zbrinjavanje. Radi se, dodaju, prvenstveno o papiru i kartonu plastici, staklu, EE opremi i biootpadu ponajviše iz vrtova i parkova.
Iz uprave su dodali i da su posvećeni sprječavanju negativnog utjecaja na okoliš, uključujući i povremene neugodne mirise, te da primjenjuju odgovarajuće mjere kako bi se oni smanjili na minimum, ali i da su uvijek otvoreni za alternativna rješenja i dijalog na svim razinama.
U razdobljima povećanog preuzimanja, otpad se, navodi se, biorazgradivi se organski otpad do otpreme skladišti u namjenskim zatvorenim spremnicima koji se, nakon što se napune, otpremaju svakodnevno ili svaki drugi dan, ovisno o propusnosti cestovnih puteva i drugim logističkim čimbenicima.
Konkretne podatke o količini otpada iz kuhinja ipak nismo uspjeli dobiti. Iz odgovora doznajemo tek da "količina preuzetog biorazgradivog otpada ovisi o razdoblju u godini, "no uvijek je ispod količina utvrđenih u dozvoli za gospodarenje otpadom".
Ugovor s Herculaneom
Što, dakle, smrdi u Šijani već dvije godine? Odgovor na ovo pitanje među ostalim se krije u rezultatu nedavno održane javne nabave za prihvat, preuzimanje i zbrinjavanje biorazgradivog otpada iz kuhinja i kantina na području Pule, koju je provela komunalna tvrtka Herculanea, a na kojoj je kao najbolji ponuđač izabran upravo Metis. Predavši jedinu ponudu koja se uklapa u procijenjenu vrijednost od 45 tisuća eura bez PDV-a, Metis se za iznos od 44,8 tisuća obvezao da će uslugu preuzimanja i zbrinjavanja ostataka hrane obavljati narednih 12 mjeseci, i to ne po prvi put.
Da je ovakav ugovor s Metisom već sklapan, potvrdio nam je direktor Herculanee Robi Fuart.
- Taj smo ugovor imali i ranije s Metisom. Kada smo prije dvije godine počeli skupljati otpad iz kuhinja, po prvi put smo s njima sklopili ugovor, rekao nam je Fuart, napomenuvši da je broj tvrtki koje ovu uslugu mogu pružati ograničen zbog uvjeta da mjesto izvršenja usluge mora biti u krugu od 10 kilometara od samog grada.
- Mi provodimo nabave za plastiku, staklo i krupni otpad, te za još dvije vrste otpada; jedna je otpad iz kuhinja i kantina, dakle, ono što skupljamo od ugostitelja, a druga je zeleni biootpad koji skupljamo iz smeđih spremnika, objasnio je Fuart, potvrdivši da sav ugostiteljski biootpad otpad s područja Pule preuzima upravo Metis.
Dio je ovo, rekao je, plana za rasterećenje Kaštijuna.
- Imamo ogromno povećanje ove vrste otpada. Prije dvije godine smo ga počeli preuzimati iz kuhinja i kantina, a prošle se godine to povećalo za oko 200 posto. Nastojimo stalno povećavati ugovore s ugostiteljima. Istovremeno smo uveli smeđe spremnike koji su tada podijeljeni po gradskim naseljima, rekao je Fuart, najavivši da se ove godine planira i povećanje njihovog broja u Puli i Fažani.
Smeđi spremnici za domaćinstva namijenjeni su kuhinjskom otpadu poput ostataka hrane, zatim vrtnom zelenom otpadu te malim količinama ostalog bio otpada, poput dlaka, papirnatih maramica i borovih iglica.
Robi Fuart
Kaštijun se, dakle, postupno rasterećuje. Eventualni ostaci hrane koji sada tamo odlaze, potvrdio nam je Fuart, sada su isključivo rezultat neodvajanja otpadanja otpada, odnosno ostaci hrane greškom bačeni s plastikom.
No, čini se da Šijana postaje novo odredište, ili barem usputna stanica biootpada,a to joj je sudbina već dvije godine. Upravo onoliko dugo koliko, prema riječima stanara, i traje 'smrdljiva afera'.
Podsjetimo, stanari od prošle godine zahtijevaju susret s upravom Metisa u Iliriji no do danas im je ponuđen tek sastanak u prostorijama komunalne palače što su odbili zbog nemogućnosti dolaska svih zainteresiranih.
Ukupna predviđena količina otpada iz restorana i kantina kojeg će Metis morati zbrinuti tijekom 12 mjeseci iznosi 350 tona. Prema uvjetima natječaja, moraju posjedovati najmanje 1.200 komada nepropusnih i otpornih spremnika namijenjenih ovoj vrsti otpada, zapremine 60 i 120 litara te osigurati ekološki prihvatljiv način prihvata i preuzimanja šest dana u tjednu.