(VIDEO) Pogledajte kako se rade Šišanski cannoni. Recept otkriva nona Annamaria Benčić
Glavni cilj ovog projekta je brižno čuvati kulinarsku tradiciju naših dragih baka, a kako to radi nona Annamaria Benčić iz Šišana pogledajte u videu
Koliko sam shvatio u razgovoru s direktoricom Contrade problem nisam ja, već brojni Slovenci koji nisu u evidenciji i kojima se smeće ne odvozi. Gdje oni bacaju svoj otpad, gdje on završava ne znam, ali to ni nije moj problem. Po meni bi svatko tko ima nekretninu trebao imati i zaduženu kantu. Neka Contrada napravi evidenciju pa kazni njih, a ne mene koji, ponavljam, uredno plaćam račune i uredno recikliram, navodi Mileta
Koliko sam shvatio u razgovoru s direktoricom Contrade problem nisam ja, već brojni Slovenci koji nisu u evidenciji i kojima se smeće ne odvozi. Gdje oni bacaju svoj otpad, gdje on završava ne znam, ali to ni nije moj problem. Po meni bi svatko tko ima nekretninu trebao imati i zaduženu kantu. Neka Contrada napravi evidenciju pa kazni njih, a ne mene koji, ponavljam, uredno plaćam račune i uredno recikliram, navodi Mileta
Apsurdna priča o sukobu poznatog novinara, Galižanca Elvisa Milete i vodnjanske komunalne tvrtke Contrada, koja mu je poslala kaznu od 87 eura jer, kako navode u pojašnjenju, nije predao niti jednu komunalnu kantu na pražnjenje u prošloj godini još uvijek nije dobila svoj epilog.
Na naše pitanje da nam pojasne slanje kazne iz Contrade navode kako oni na svom području obavljaju kontinuirane kontrole korisnika te im šalju obavijesti ili opomene u cilju osiguranja ispravnog korištenja sustava.
- Zakonom o gospodarenju otpadom i važećim propisima definirano je da korisnik usluge dužan predavati nastali otpad na obračunskom mjestu komunalnom društvu koji obavlja djelatnost sakupljanja komunalnog otpada te sukladno predaji za navedenu uslugu plaćati naknadu. Po članku 70. Zakona o gospodarenju otpadom korisnik usluge je vlasnik nekretnine, a u konkretnom slučaju je to gospodin Elvis Mileta, pojašnjavaju te na upit o konkretnom slučaju navode;
- Ukoliko korisnik usluge postupa protivno odredbama ili iste ne ispunjava na uredan način, podliježe ugovornoj kazni. Što se tiče korisnika usluge gospodina Milete, on je preuzeo spremnik volumena 60 litara sa čipom 3. travnja 2019. godine. Zadnja evidencija pražnjenja spremnika je bila u listopadu 2021. godine. Pregledom u evidenciji gosp. Mileta nije preuzeo vrećice za reciklabilni otpad tijekom 2022. godine, navode iz Contrade.
Stoga je, napominju, zatraženo od korisnika da dostavi očitanje mjernih uređaja kojim potvrđuje da nije bilo potrošnje u 2022. godini tj. da se navedena nekretnina nije koristila.
- S obzirom na statističke podatke, kao i na činjenicu da isti nije dostavio dokaze o nekorištenju nekretnine nameće se pitanje ispravnog postupanja s vlastitim otpadom, zaključuju.
Dodaju da za prošlu godinu na području Grada Vodnjana-Dignano prosječno pražnjenja spremnika po kućanstvu iznosi 3 puta mjesečno te poručuju kako žele pohvaliti i zahvaliti svim korisnicima koji odgovorno postupaju s otpadom te uspješno selektiraju otpad na kućnom pragu i koriste usluge reciklažnog dvorišta.
Iz Contrade nam nisu odgovorili na koji način Mileta može dokazati da otpad doista nije proizveo, ali ni to na koliko je adresa upućena ovakva kazna.
On pak upozorava na apsurdnost situacije pojašnjavajući da bi mu bilo prihvatljivo da je kaznu dobio jer ne plaća račun za odvoz smeća ili ne reciklira, no on to upravo čini tako dobro da komunalnog smeća nema.
- Kao što sam već ispričao u kući gotovo samo da prespavam, radim u Puli, jedem u gradu ili kod mame, a kod kuće svo smeće koje napravim odvajam: plastiku, staklo, metal, papir, a imam i komposter u kojeg bacam organski otpad kojega zapravo vrlo rijetko imam, priča nam Mileta dodajući kako on svoj račun Contradi uredno plaća i tu nema ničeg spornog.
Elvis MiletaImao sam pravo u prošloj godini na 24 pražnjenja zelene kante, a nisam iskoristio nijedno jer mi je kanta do kraja godine ostala nenapunjena. I to zato što ja sav svoj otpad razvrstavam u plave, žute, zelene i crvene vreće, koje djelatnici Contrade uredno odnose prema utvrđenom rasporedu
Objašnjava da je cijena usluge, odnosno račun sastavljen od fiksnog dijela za minimalnu uslugu koji je lani, nakon poskupljenja, iznosio 62,15 kuna . U toj je cijeni usluga prikupljanja vrećica s recikliranom otpadom te dva pražnjenja kante mjesečno odnosno 24 odvoženja zelene, komunalne kante godišnje. No, kako naglašava, on taj dio on nije iskoristio iako uredno plaća mjesečnu naknadu komunalnom poduzeću koji sada iznosi 8,5 eura po uplatnici.
- U okviru te naknade dakle imam pravo na dva pražnjenja zelene kante mjesečno, a svako prekoračenje tog broja naplaćuje se naknadno. Drugim riječima, imao sam pravo u prošloj godini na 24 pražnjenja zelene kante, a nisam iskoristio nijedno jer mi je kanta do kraja godine ostala nenapunjena. I to zato što ja sav svoj otpad razvrstavam u plave, žute, zelene i crvene vreće, koje djelatnici Contrade uredno odnose prema utvrđenom rasporedu.
Naš se sugovornik stoga pita koja bi bila njegova motivacija da plaća odvoz, a ne baca smeće.
Prenosi nam da je bio u Contradi na razgovoru i pokušao riješiti ovu bizarnu situaciju pa je čak predložio da kod javnog bilježnika, pod svom materijalnom i kaznenom odgovornošću, potpiše izjavu da nije vadio kantu jer nije imao smeća te se na taj način oslobodi kazne koja mu prijeti.
Uz riječi da se u posljednjih godinu dana vidi napredak u radu ovog komunalnog poduzeća, navodi kako ipak nije istinita njihova informacija koju su nam proslijedili da nije preuzeo vrećice. One su mu, kako tvrdi, ostavljene pored poštanskog sandučića i uredno ih je iskoristio. No kako te vrećice nemaju bar kod ne može dokazati da ih je predao na reciklažu.
- Koliko sam shvatio u razgovoru s direktoricom Contrade problem nisam ja, već brojni Slovenci koji nisu u evidenciji i kojima se smeće ne odvozi. Gdje oni bacaju svoj otpad, gdje on završava ne znam, ali to ni nije moj problem. Po meni bi svatko tko ima nekretninu trebao imati i zaduženu kantu. Neka Contrada napravi evidenciju pa kazni njih, a ne mene koji, ponavljam, uredno plaćam račune i recikliram.
Na kraju krajeva, zaključuje naš sugovornik, upravo je ovo cilj selektivnog prikupljanja otpada - da je u zelenim kantama što manje smeća koje je neiskoristivo. Evo, on je, izgleda, stigao do zero wast principa, no za to nije dobio pohvalu već - kaznu!
Radi svega ovoga Mileta nam veli kako kaznu neće platiti već pokrenuti upravni postupak. Dodaje da je kazna koja mu je poslana nije definirana pravilnikom na koji se poziva, već samo ugovorom i kako će ovakvu odluku svaki sud vrlo lako pobiti jer je naprosto - nezakonita.
Glavni cilj ovog projekta je brižno čuvati kulinarsku tradiciju naših dragih baka, a kako to radi nona Annamaria Benčić iz Šišana pogledajte u videu
Ukoliko još niste obavili božićno-novogodišnju kupovinu donosimo vam nekoliko ideje za originalne darove
U Puli sam pronašao dvjestotinjak starih, unikatnih kvaka iz doba Austro-Ugarske i nekoliko iz doba Italije. Najviše ih ima na Monte Zaru, nešto u starom gradu u Dobrilinoj, Cankarevoj ulici, nekoliko je divnih primjeraka na zgradi Admiraliteta na pulskoj rivi...Mislio sam da će ih biti više sačuvano na Verudi u starim vilama, no nisam imao sreće. Puno je vrata zamijenjeno, kvake su izgubljene, zamijenjene jeftinim plastičnim verzijama, veli Hrelja
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.