Krasna Zemlja

Traje i sutra, još stignete

(FOTOGALERIJA) NAJVEĆI FESTIVAL VINA U ISTRI Zagužvalo se na drugom danu ovogodišnje, 28. Vinistre

Izuzetno opuštena i ugodna atmosfera zasigurno će obilježeti ovogodišnju Vinistru, kojom su bili zadovoljni i izlagači i posjetitelji


 
4 min
Matea Čelebija ⒸFOTO: Manuel Angelini

Izuzetno opuštena i ugodna atmosfera zasigurno će obilježeti ovogodišnju Vinistru, kojom su bili zadovoljni i izlagači i posjetitelji

Na drugi dan ovogodišnje, 28. po redu Vinistre, počela se stvarati velika gužva na ulazima i u redovima za čaše – svi su došli degustirati kvalitetna vina, sva okupljena na jednom mjestu.

Stanke zbog pandemije kao da i nije bilo, a s organizacijom na nivou i širokom ponudom, Vinistra je još jednom potvrdila svoju veličinu, ali i važnost koju ima za istarski poluotok.

Prošetali smo porečkom Žatikom i popričali s vinarima, koji nisu mogli sakriti oduševljenje sve većim brojem ljudi koji je počeo pristizati u popodnevnim satima.

Vinistra je prvi put održana 1994. godine u Poreču, a pored vina i vinske opreme na joj se izlažu i istarska rakija, maslinovo ulje, pršut, sir, skuta i med.

Andrea Paulić iz umaške vinarije Fiore kazao nam je da im je ovo već deseti put da se prezentiraju na Vinistri. Ova je vinarija prvu berbu započela 2013. godine, a u ponudi imaju razna vina poput malvazije, pjenušca od malvazije, pjenušca od muškata i terana, cuvéea i caberneta franca.

- Vinistra je mjesto koje okuplja sve ljubitelje vina koji na jednom mjestu mogu razmijeniti svoja iskustva, podružiti se i upoznati s novim sortama. Ovakvi su događaji jako važni za promociju Istre kao vrhunske vinske regije, kazao nam je.

Posjetitelji guštaju

Izuzetno opuštena i ugodna atmosfera zasigurno će obilježiti ovogodišnju Vinistru, kojom su bili zadovoljni i izlagači i posjetitelji.

Jana i Bojan u Poreč su došli iz Ljubljane, ovo im je treći put na festivalu, a kažu kako ih raduje da je opet organiziran.

- Čekali smo dugo kako bismo napokon mogli doći na ovako jednu lijepu manifestaciju, kazao nam je Bojan.

Igor nam je rekao da na Vinistru dolazi već dvadeset godina i da mu je drago da se nakon pandemijske stanke ponovno održava.

- Dobro da je da se ponovno počela održavati nakon korone. Iako mi se čini da je malo skromnije, u ponudi su puno kvalitetnija vina što se jasno vidi kroz godine razvoja ovog sajma. Vjerujem da su posjetitelji zadovoljni s ponudom. Kvaliteta se diže, Istra je oduvijek bila razvijena regija i ovaj novi početak, nastavak je nečeg stvarno posebnog za našu regiju, kazao je Igor.

Vinarija Degrassi iz Savudrije prvu je bocu flaširala 1996. godine, a redoviti su prezenteri na Vinistri.

Većinu vinograda imaju u okolici Buja, Brtonigle i Petrovije, pretežito na bijeloj zemlji te nešto malo na crvenoj, a imaju jako širok asortiman grožđa i vina. Posebna priča veže se u jedno od njihovih najmlađih pjenušaca - Lilith jer je dobio ime prema unuci vlasnika vinarije Morena Degrassija, koja je rođena četiri dana prije no što je baza pjenušca krenula na sekundarnu fermentaciju.

- Organizacija Vinistre je, kao i uvijek, na odličnom nivou. Ova tradicija postoji već dugi niz godina, što je jako važno za Istru, kazali su nam iz vinarije Degrassi.

Medei dva zlata

Medea se ove godine može pohvaliti s dvije zlatne medalje i to za istarsku malvaziju i chardonnay, obje iz berbe 2021. Na Vinistri predstavljaju sva vina i maslinova ulja Salvela. Tako se od vina u ponudi mogu naći istarska malvazija, chardonnay, rose, merlot, teran i cabernet sauvignon te pjenušavo vino Medea malvazija Brut.

- Sve su to mlada, svježa i vesela vina za svaki dan, uživanje, znalce, profesionalce, odnosno svakodnevna užitna vina, kazao nam je Medein enolog Marko Krstačić.

Uz njih predstavljaju još dva premium vina – staru autohtonu Montiron malvaziju i Puntagrecu, s najjužnijeg vinograda u Istri. Radi se o specifičnom merlotu zasađenom na posebnom tipu zemlje – crvenici s bogatim sastavom gline i pijeska. 

Marko nam je otkrio da se njihova vina pune bez stroge filtracije, upravo kako bi bila što prirodnija i održala karakter podneblja iz kojeg dolaze.

Uz vino, Medea ove godine predstavlja Salvela maslinova ulja s kojima su ove godine uveli promjene i kako kažu, osvježenje u asortiman. Pod brendom se nalaze isključivo autohtone sorte, dakle, buža, istarska bjelica, rošinjola i aurum koji je blend autohtonih sorti.

- Cilj nam je bio pokazati snagu autohtonih sorti Vodnjanštine i južne Istre te potaknuti mlade maslinare i kolege da zajedno pokažemo kako naše sorte mogu ojačati svoje mjesto na svjetskom tržištu, što smo dokazali zlatnim medaljama po cijelom svijetu. Opetovano dokazujemo da istarske autohtone sorte imaju svoju snagu i vrijednost, kazao nam je Marko.

Za Medeinim se pultom može naći i Punta Cissana, autorsko ulje Edija Družetića koje obilježava njegov 40-godišnji rad. Ulje inače nosi ime po potonulom antičkom gradu Cissi čiji se ostaci nalaze u moru ispod Barbarige, nasuprot brijunskog otočja.

Pohvala ovog najvećeg istarskog festivala vina, stigla je i od direktora Turističke zajednice Istarske županije, Denisa Ivoševića.

- Ove godine vina su dobila odlične nagrade, primijetio sam da su štandovi jako lijepo postavljeni. Ovakav festival najbolje prezentira Istru u vinskom smislu, upravo zato što je naša regija oduvijek bila predvoditelj vinskog turizma, a to će biti i u budućnosti, zaključio je Ivošević.


Nastavite čitati

Istra
 

S vama smo više od 1.000 dana, hvala što nas pratite

Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.