Ovogodišnja situacija upozorava nas da se moramo pripremiti za naredne sušne godine, smatra Luka Rossi, istarski vinogradar, vinar i maslinar.
"Vidimo da su klimatske promjene prisutne i treba se hitno prilagoditi novonastaloj situaciji. Ne znamo što nam nose naredna razdoblja“, priča za Agroklub.
Opisuje kako manjak oborina djeluje vrlo nepovoljno na obje kulture, ali i kako je maslina puno otpornija na takve nepogode. Srećom, situacija je ipak još uvijek pod kontrolom. "Gubici su vidljivi, ali nije to nešto na što nismo naučeni u ovom poslu“, pojašnjava.
Dio uroda zasigurno će stradati nastavi li se suša sljedećih tjedana. Za vinovu lozu naredni će period do berbe biti ključan – ako značajnija kiša do tada ne padne, mogu se očekivati znatniji gubici.
Početak berbe ovisi o sorti i lokaciji, priča Rossi koji posao vodi zajedno s dvojicom braće. Kod njih je to u pravilu od 10. rujna na dalje. Oni koji proizvode pjenušac kreću ranije. Ako se suša nastavi, i oni će morati u berbu ranije nego inače, govori.
Razbacane lokacije otežavaju navodnjavanje
"Smatram da se moramo fokusirati na kvalitetu. Onima koji to učine, ovakve godine će nositi manje štete nego onima koji teže kvantiteti“, nastavlja i dodaje da kada je ona primarni cilj, količine su manje, “ali se to tržišno iskompenzira“.
Za kvalitetu njihovog vina odgovara im da vinograde imaju 'razbacane' jer od različitih pozicija mogu puno toga dobroga 'pobrati' što se kasnije odražava u proizvodu.
Međutim, u takvim situacijama otežano je navodnjavanje - ne mogu imati jedinstveni sustav. Stoga će pojedinim lokacijama prilikom postupka navodnjavanja morati pristupati na drugačije načine.
"Vinograde imamo zasađene na sve četiri istarske zemlje, a one se drugačije ponašaju u različitim vremenskim uvjetima. Zato ćemo se prilagođavati ovisno o prioritetima i potrebama pojedine vrste tla“, pojašnjava Rossi koji je odnedavno i novi predsjednik Vinistre.
On i braća već sada ozbiljno razmišljaju o budućnosti i prilagodbama kako bi se ulovili u koštac s ovim, sve izglednije je, doista velikim problemom.
Rješenja postoje
Izdržljivost masline i njenog ploda jača je nego kod loze – ona uspijeva podnijeti puno nepovoljnije situacije, ali svakako i kod nje treba razmišljati o dovodu vode, smatra. Konkretna situacija naravno ovisi o brojnim faktorima.
Odustajanja nema, traže se najbolja rješenja. "U svijetu je u različitim podnebljima već puno toga izmišljeno, isprobano. Treba vidjeti što kod nas najbolje funkcionira i to implementirati. Ne treba izmišljati toplu vodu, samo prilagoditi ovdašnjim uvjetima“, zaključuje Rossi novinarki Branki Kufner za Agroklub.