Jučer je na porečkom Općinskom sudu održano ročište u predmetu nasipavanja plaže Santamarina u općini Tar-Vabriga.
Podsjetimo kako je nakon pisanja Istre24 o ovoj temi Državnom inspektoratu poslana anonimna prijava protiv općine i načelnika Nivija Stojnića zbog nepropisnog nasipavanja plaže.
Nivio Stojnić
Ročište je vodila sutkinja Dragica Grujić, a ispred optuženih nazočili su pravnik općine Marino Marković i braniteljica Anka Zaharija. Okrivljeni Nivio Stojnić svoje je odsustvo opravdao službenim putovanjem u Rijeku, iako, naglasila je braniteljica, nije ni bio dužan osobno se pojaviti na sudu.
Površina plaže prije i nakon spornog zahvata
Sutkinja Grujić u uvodu je objasnila kako je općina Tar-Vabriga prijavljena zbog sumnje da je u srpnju 2022. godine, tijekom uređivanja poteza plaže Santamarina u Vabrigi, plažu nezakonito nasipala s 90 kubnih metara oblutaka, a bez provođenja postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš koji je nužan prilikom nasipavanja plaža duljih od 50 metara.
U slučaju plaže Santamarina viša inspektorica zaštite okoliša Marina Božićević utvrdila da je plaža nasipana u duljini od 60 metara i širini od oko 10. Prema mjerenju Istre24 na osnovi prikaza i mjerila Google Earth-a duljina zahvata iznosi oko 80 metara.
Prema mjerenju Istre24 duljina zahvata iznosi oko 80 metara
Procjena duljine zahvata prema mjerilu Google Earth-a
Radove na plaži izvodila je porečka građevinska tvrtka Đusto d.o.o. u čijem se građevinskom dnevniku rada navodi dovoz građevinske mehanizacije, mjestimični iskopi do zdravog tla, dovoz i varenje tampona, utovar i rastezanja oblutaka te samo nasipavanje 14. srpnja 2022.
Braniteljica Zaharija kazala je kako općina osporava da je plaža nasipana, te tvrdi da je umjesto toga dohranjena. Također osporava da je duljina zahvata veća od 50 metara, te da stoga ocjena o potrebi procjene utjecaja na okoliš ne bi bila potrebna ni da se radilo o nasipavanju.
Dohrana je vraćanje plaže u prvobitno stanje uslijed erozije, a koje se u pravilu vrši materijalom koji je izvorno prisutan na plaži. Za razliku od toga nasipavanje je građevinski zahvat kojim se plaža proširuje u more, a za koji je potrebno ishoditi dozvolu za građenje
Odvjetnica je objasnila kako joj nije poznata anonimna prijava podnesena protiv Općine, no kako zna da se u njoj spominje višekratno pojam „plažica“. Ako se ispostavi da je ipak riječ o nasipavanju, kazala je, presudnu će ulogu imati točna izmjera duljine plaže. U tu je svrhu predložila da novu izmjeru odradi neovisni vještak.
Plaža Santamarina nakon zahvata
Kada se radi o pravom nasipavanju klima i vjetrovalni režim ne mogu raznijeti materijal s plaže, tumačila je Zaharija i dodala kako je to i razlog zbog kojeg se izrađuju studije utjecaja na okoliš. Predložila je dodatno saslušanje direktora Monperlona Đankarla Žužića i djelatnika Lučke uprave Marina Poreč Gorana Trivića kao svjedoka koji su imali neposredna saznanja o tome što se na terenu zbivalo.
Sutkinja je zakazala novo ročište na koje će biti pozvani okrivljenici, braniteljica, ovlašteni tužitelj i svjedoci inspektorica Marijana Božičević te Đankarlo Žužić i Goran Trivić.
Ročište je zakazano za 9. svibnja 2023. godine u 8 sati.
Stvrdnuti glinasti materijal ispod oblutaka
Podsjetimo kako je prema prostornom planu Tar-Vabrige zahvat izveden na zaštićenoj hidroarheološkoj zoni. Zakon o zaštiti okoliša za pravnu osobu, u ovom slučaju općinu Tar Vabriga, predviđa kaznu od 100.000 do 250.000 kuna. Za načelnika Nivia Stojnića predviđena je kazna od 5.000 kuna, dok je za nositelja zahvata, lokalno komunalno poduzeća Momperlon predviđena kazna do 15.000 kuna.