Krasna Zemlja

nova favela na atraktivnom marčanskom primorju

SLUČAJ MARČANA Dosad legalizirano čak 2.500 bespravnih građevina - DRŽAVA I SADA ZATVARA OČI PRED PARCELACIJOM Uništena još dva hektara šume pored Peruški!

Silvia Buttignoni: Netko mora napokon reći da je država ta koja jedina može ovo zaustaviti. S jedne strane mora povećati broj inspektora, a s druge krenuti s kaznama i rušenjima bespravnih objekata. Kada se objekti budu počeli rušiti to će se brzo pročuti i demotivirati će buduće bespravne graditelje


 
5 min
Ivan Dobran

Silvia Buttignoni: Netko mora napokon reći da je država ta koja jedina može ovo zaustaviti. S jedne strane mora povećati broj inspektora, a s druge krenuti s kaznama i rušenjima bespravnih objekata. Kada se objekti budu počeli rušiti to će se brzo pročuti i demotivirati će buduće bespravne graditelje

Razmjeri bespravne gradnje i devastacije šuma u Marčani dostižu alarmantne razine. Ovog proljeća je dva hektara guste šume u zaštićenom obalnom pojasu parcelirano i trenutno u fazi prodaje. Na terenu se nalazi bager koji šumsko zemljište priprema za gradnju još jedne u nizu istarskih favela.

Velika količina šljunka nasuta je na novoizgrađenu pristupnu cestu, a na granicama novonastalih parcela već su zabodeni kolci. Informacija je stigla u obliku anonimnog pisma na našu redakciju.

"Većina ove guste šume (gotovo 15.000 m2) kupljena je u veljači 2022., iskrčena i potom podijeljena na 29 parcela od koji je već 16 prodano. Izgradnja septičkih jama i cisterni već je u tijeku. Molimo pomozite spriječiti još jednu katastrofu!! Kad se počne graditi na prodanim parcelama bit će kasno za sanaciju prirode!

Bio sam toliko šokiran da sam poslao slike Borisu Miletiću, Emilu Dausu i Glasu Istre da zamolim da se nešto učini. Ali ništa se nije dogodilo!! Nisam ni dobio odgovor!! Također sam prijavio brojne bespravne gradnje sa slikama i katastarskim  brojevima čestica Općini Marčana i građevinskoj inspekciji u Pazinu.

Ni ovdje se ništa nije dogodilo! Već dugi niz godina na odmoru posjećujem prekrasne, prirodne Peruške/Krnicu. I svake godine vidim sve više bespravne gradnje" navodi se u anonimnom pismu.

Predrag Pliško: Marčana ima oko 1500 legaliziranih objekata izvan građevinskog područja

Načelnik općine Marčana Predrag Pliško potvrdio je da stanje jako ozbiljno te da su angažirane sve raspoložive snage Općine. U Marčani je međutim 1000 objekata legalizirano u građevinskom području i još 1500 izvan njega.

Predrag Pliško

-S obzirom na to da se ovdje radi o šumskom dobru jedino što možemo napraviti je prijaviti to Šumarskoj inspekciji Državnog inspektorata RH. Ove smo godine podnijeli  40-ak prijava zbog bespravne gradnje, a od 2017. podnijeli smo ih preko 300. Međutim trebalo bi spustiti ovlasti građevinske inspekcije na općine i gradove koji bi u tome bili daleko efikasniji, rekao je Predrag Pliško.

U to se ubrajaju i nepropisno postavljene kamp kućice kao i bilo koji oblik nepropisnog korištenja poljoprivrednog zemljišta. Zbog velike količine posla u planu je zapošljavanje još jednog komunalnog redara.

Kao posljedica parcelacije i preprodaje vikend parcela od strane domaćih vlasnika na cijelom poluotoku niknule su brojne favele. Neke od njih izgrađene su bespravno pa naknadno legalizirane u valu legalizacije 2011. godine. Danas stanari traže od općine priključak vode.

Josip Čančar: Nedostaje nam samo voda

-Ovdje je stvarno prekrasno, ali nedostaje nam voda. Voljeli bismo da nam općina to osigura, rekao je Josip Čančar, bivši branitelj čija je kuća legalizirana.

Josip Čančar

Trošak dovođenja vode, međutim, iznosi najmanje dva milijuna kuna, odnosno 50 posto godišnjeg budžeta općine za infrastrukturne radove. S obzirom na radove koje općina još mora izvesti za stalne stanovnike, čije su kuće sagrađene legalno, nije izgledno da će se ići u trošak dovođenja vode do bespravnih parcela.

-Ljudima koji su bespravno izgradili i naknadno legalizirali kuće ponudili smo da damo dozvolu za postavljanje vodne cijevi, ali trošak moraju samo pokriti. Nema smisla da općina ulaže u bespravne nekretnine privremenih stanovnika, a nauštrb mještana, rekao je Pliško.

Privremeni deponiji sprječava odlaganje smaća po šumama

Općina je ipak osigurala privremeni deponij za sve bespravne graditelje.

-Svakog tjedna odavde odnosimo najmanje deset kubika miješanog komunalnog otpada na trošak općine. Bespravni graditelji koji su legalizirali objekte plaćaju uslugu Herculanei, ali oni su u manjini. Svi ostali bacaju ovdje na hrpu, a mi odvozimo jer je to za općinu bolje nego da nam smeće završava po šumama, kazao je Pliško.

Oni koji s 2011. godinom nisu legalizirali objekte nadaju se novom valu legalizacije, pretpostavlja Pliško, no prema njegovom mišljenju on se neće dogoditi.

S druge strane općina se teško nosi s brzinom devastacije prirode koju ni nove izmjene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu neće zaustaviti.

-Zabrana parcelacije na manje od jednog hektara je dobar potez države, ali bespravni graditelji imaju rješenje i za to. Naime mogu zajedno kupiti veću parcelu pa internim sporazumom podijeliti vlasništvo, kaže Pliško.

U netaknutoj prirodi, bez imalo savjesti ni kontrole, bespravni graditelji rade što god ih je volja. Nakaradne zgrade niču usred šuma, stabla se ruše bez dozvola.

Nedaleko spomenute parcelirane šume drugo naselje toliko se proširilo da su ilegalci probili čak četiri dvotračne ceste koje s glave prometnice vode ravno u bespravna naselja. Tu se postavlja i pitanje prometne sigurnosti s obzirom na to da bespravne ceste izlaze na nepregledne dijelove glavne prometnice.

Sivia Buttignoni: Država mora pod hitno nešto poduzeti

Dok država ne odluči stati na kraj ovom ekocidu, županija, općine i gradovi nemoćni su, smatra Sivia Buttignoni, ravnateljica ustanove Natura Histrica.

-Netko mora napokon reći da je država ta koja jedina može ovo zaustaviti. S jedne strane mora povećati broj inspektora, a s druge krenuti s kaznama i rušenjima bespravnih objekata. Kada se objekti budu počeli rušiti to će se brzo pročuti i demotivirati će buduće bespravne graditelje. Konkretno područje za koje me pitate nije pod ingerencijom Natura Histrica-e međutim u smislu općenite zaštite prirode moj je stav da se država treba puno više založiti za sprječavanje ovog problema, rekla je Buttignoni.

Dodala je i kako, s obzirom ogromne brojke, bespravna gradnja utječe negativno i na turizam.

-Nevjerojatno je da živimo od turizma a dozvoljavamo da se paralelno razvija cijeli jedan sustav ilegalnog boravka. To je pitanje za sve inspekcije Državnog inspektorata, kazala je Buttignoni.

Jer nije samo gradnja u pitanju. Od rješavanja sanitarnih čvorova do opasnosti od požara, zagađenja prirode i nelegalnog boravka, društvo plaća jako visoku cijenu onih koji bespravno uništavaju i zauzimaju najatraktivnije istarske lokacije.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.