Institut Plavi svijet s Lošinja poziva građane, ukoliko tijekom boravka na Jadranu uoče i fotografiraju dobrog dupina, da im pošalju navedenu fotografiju kako bi znanstvenicima olakšali praćenje njihova kretanja u Jadranu, javlja Morski.hr.

Tim Hartelt/Pexels
U svrhu lakšeg praćenja dupina u Jadranu razvili su i posebnu aplikaciju Marine Ranger koju je moguće besplatno skinuti na svoj mobilni uređaj. Iz Instituta poručuju kako im takve fotografije uvelike olakšavaju posao, a građani ujedno putem aplikacije mogu bolje upoznati ove fascinantne morske sisavce i tako pomoći u njihovoj zaštiti. A dupina ako želite možete i usvojiti.
Do danas je u Sredozemnom moru zabilježeno 28 vrsta morskih sisavaca
Marine Ranger je građanska znanstvena aplikacija koja omogućuje prikupljanje informacija o promatranjima živih, ozlijeđenih ili ulovljenih kitova (kitova i dupina) i drugih morskih sisavaca. Morski sisavci su globalno ugroženi i svatko može pomoći u njihovoj zaštiti.

HAMID ELBAZ/Pexels
Primarni cilj ove aplikacije je izvještavanje o opažanjima kitova i drugih morskih sisavaca u divljini. Do danas je u Sredozemnom moru zabilježeno 28 vrsta morskih sisavaca – 24 vrste kitova (kitovi i dupini) i četiri vrste peronožaca (tuljana). Samo 11 kitova i jedna medvjedica, sredozemna medvjedica, redovito su prisutni na ovom području smatraju se autohtonim vrstama.
Jadranski projekt dupin je danas najduže kontinuirano istraživanje jedne populacije dobrih dupina na Mediteranu
U aplikaciji možete pronaći popis svih vrsta ikada zabilježenih na Mediteranu i jasnu identifikaciju o vrsti njihove prisutnosti – REGULAR znači da je vrsta autohtona i može se redovito promatrati barem u nekom dijelu jadranskog bazena, VISITOR predstavlja vrstu koja povremeno ulazi u Sredozemno more, dok RARE znači da je vrsta zabilježena samo nekoliko puta u povijesti i mala je vjerojatnost da ćete je promatrati u divljini.

Kammeran Gonzalez-Keola/Pexels
Aplikacija Marine Ranger razvijena je u sklopu projekta “LIFE Delfi – Dolphin Experience: Lowering Fishing Interactions” koji sufinancira LIFE financijski instrument Europske unije. Djelatnost Instituta Plavi svijet u Hrvatskoj sufinancira i Ured za suradnju s nevladinim udrugama Vlade RH.