S glavnim urednikom portala Neverin.hr, Alenom Šterpinom, razgovarali smo o specifičnostima ove klimatološke zime koja je upravo u tijeku, dugotrajnom sušnom periodu te, zasad, poprilično hladnom ožujku. Kazao je kako ne treba očekivati kišu sve do kraja mjeseca, no ni hladan travanj poput prošlogodišnjeg. Proljeće će, kao i ljeto, biti sušno i iznadprosječno toplo.
Za početak, kako biste opisali klimatološku zimu 2021./2022.?
Kad govorimo o klimatološkoj zimi podrazumijevamo period od tri mjeseca: prosinac, siječanj i veljaču. Sva su tri minula mjeseca temperaturno bila toplija od višegodišnjeg prosjeka, pri čemu je najizraženije odstupanje u temperaturi zabilježeno u veljači. Temperaturno odstupanje cijele zimske sezone na istarskom području bilo je većinom od +0,7 °C do +1,3 °C, a prema analizi koju je izradio Državni hidrometeorološki zavod.
Oborina je u cijeloj Istri bilo vrlo malo, osobito tijekom siječnja kada je veći dio Istre, prema službenoj analizi, svrstan u kategoriju "vrlo sušno". Da zima u cjelini ne bude ocijenjena kao sušna, "zaslužan je" ponajviše prosinac koji je širem području Istre podario stotinjak milimetara kiše.
Uistinu već dugo nema kiše. Kakve će biti posljedice toga?
Točno. Sušne prilike nastavile su se i tijekom ožujka, čak i izraženije nego do sada. Meteorološke postaje u Istri nisu izmjerile nijedan milimetar kiše, a sudeći prema prognozama - neće ni u narednom periodu, a vrlo moguće ni do kraja mjeseca. U tom slučaju, ožujak ćemo sigurno svrstati među najsušnije mjesece otkad se bilježe mjerenja, a moguće i čak najsušnije ikad.
No, ono što još više zabrinjava jest to što je sušni period započeo još tijekom ljeta 2021. godine. Otad bilježimo manjak kumulativne količine kiše u Istri. Tada smo imali ekstremno sušni lipanj nakon čega je cijelo klimatološko ljeto ocijenjeno kao sušno. Suša se nastavila i tijekom jeseni, a nakon što zima nije napunila zalihe vode, proljeće je započelo još sušnije.
Alen Šterpin, glavni urednik portala Neverin.hr, Foto: Marin Pavelić
Ipak, prva polovica ožujka bila je hladnija no obično.
Iako ožujak klimatološki pripada proljeću, nisu rijetki takvi prodori hladnog zraka, posebno u prvoj polovici mjeseca. Prvih 15 dana ožujka u Istri je temperatura bila ispod prosječnih vrijednosti. Minimalne temperature spustile su se i do -10 °C koliko je izmjereno u Ivolima pored Pazina. U samom je Pazinu bilo -9 °C. U Umagu se temperatura spustila na -6 °C, a u Puli na -3 °C. Neuobičajeno je da su spomenute minimalne temperature ujedno i niže nego one izmjerene tijekom cijele ove zime.
Kakvo će nam biti proljeće 2022.?
Sezonske prognoze za proljeće upućuju na to da se nastavlja temperaturno iznadprosječno toplo vrijeme s odstupanjem do oko 1°C iznad višegodišnjeg prosjeka. No, isto tako, očekuje se manjak kiše što sugerira da će proljeće donijeti nastavak sušnog vremena.
Ilustracija: Pixabay
Je li izvjesno za očekivati ponovno hladan travanj kao što je to bio slučaj prošle godine?
Hladna i snježna epizoda u travnju poput one u 2021. godini prilično je velika anomalija i mala je vjerojatnost ponavljanja takve situacije ove godine. Srednjoročne prognoze potvrđuju još povremeno pritjecanje hladnijeg zraka sa sjeveroistoka, ali ne očekuju se ekstremne vrijednosti ni snijeg. No, pojava (slabijeg) mraza u unutrašnjosti Istre u travnju nije tako rijetka.
Ilustracija: Pixabay
Je li moguće čuti i kakvu dugoročnu prognozu za ljeto 2022.?
Nastavak toplijeg i sušnijeg vremena od prosjeka nastavlja se i tijekom ljeta sudeći prema sezonskim prognozama Europskog centra za srednjoročne prognoze (ECMWF), s tim da će temperaturno odstupanje biti još nešto izraženije nego tijekom proljeća.