Krasna Zemlja

opasna invazivna vrsta

U JUŽNOJ ISTRI UOČENA KOMPAS MEDUZA Nikako joj se ne približavajte i izbjegavajte dodir!

Danas je kompas meduza uočena kod Rovinja, a prije desetak dana i u Puli na Bunarini. Stručnjaci upozoravaju da joj se ne približavate. Ukoliko dođe do dodira mjesto treba ohladiti i namazati gelom koji sprječava opeklinske promjene


 
2 min
Istra24
Kompas meduza na pulskoj Bunarini. Foto: Istra 24

Danas je kompas meduza uočena kod Rovinja, a prije desetak dana i u Puli na Bunarini. Stručnjaci upozoravaju da joj se ne približavate. Ukoliko dođe do dodira mjesto treba ohladiti i namazati gelom koji sprječava opeklinske promjene

U južnoj Istri uočena je kompas meduza, za ljude opasna vrsta koja se više puta pojavila na obali od Umaga do Plomina.

Stručnjaci upozoravaju da joj se nikako ne približavate i da izbjegavate dodir.

Uočene na Bunarini i kod Rovinja

Fotografije snimljene prije desetak dana prikazuju zrelu jedinku kompas meduze snimljenu pokraj Bunarine. Portal IstraIn danas je objavio fotografiju snimljenu kod Rovinja. U oba slučaja promjer klobuka iznosi 30-ak centimetara, a duljina lovaka jedan metar.

Kompas meduza na pulskoj Bunarini. Foto: Istra 24.

Iz rovinjskog Centra za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković potvrdili su da je  jedinka uočena kod Rovinja kompas meduza.

Kontakt može izazvati opekotine na koži

Prema podacima Centra za invazivne vrsteChrysaora hysoscella, poznata kao kompas meduza, vrsta je koja je živi u obalnim vodama Atlantskog oceana i Mediteranskog mora.

Kompas meduza na pulskoj Bunarini. Foto: Istra 24.

Pojavljuje se i u blizini obala Ujedinjenog Kraljevstva, Irske i Turske. Karakterizira ju žuto-smeđi klobuk koji podsjeća na kompas a može narasti do 30 centimetara u promjeru, a lovke do jednog metra duljine. Ima 24 lovke koje su podijeljenje u tri grupe po 8. Gibaju se uglavnom pomoću morskih struja u gornjem stupcu morske vode.

Na lovkama se nalaze žarne stanice

Iako se u proljetnim mjesecima mogu javiti u nešto većem broju, mali broj jedinki doživi spolnu zrelost i preživi do ljeta. Ova vrsta meduze pripada grupi meduza koje posjeduju žarne stanice na svojim lovkama te tako, u kontaktu sa njom može izazvati opekotine na koži. Njihova pojava se bilježi ciklično ali ne svake godine. Životni vijek kompas meduze je jedna godina. Pretpostavlja se da ugibaju nakon oslobađanja gameta.

Kompas meduza snimljena kraj Rovinja. Foto IstraIN.

Kompas meduza u moru se orijentira i održava ravnotežu uz pomoć senzorskih stanica nazvanih statocisti a pigmentirane mrlje omogućavaju meduzi percepciju promjene svjetlosti. Hrane se zooplanktonom, a prirodni neprijatelj su joj morske kornjače i riba Mola Mola – Veliki bucanj koji se njome hrane.

Ako dođe do dodira mjesto treba ohladiti i namazati aloe verom ili sličnim gelom

Ukoliko ponovo naiđete na ovu vrstu, savjetujemo da se ne približavate i izbjegavate dodir jer mogu izavati opekotine i žarenje. Ako se ipak dogodi da vas opeče, mjesto treba ohladiti i namazati aloa verom ili sličnim gelom koji sprječava opeklinske promjene.

Foto: Centar za invazivne vrste

Nastavite čitati

Istra
 

Počinje vrijeme darivanja: sutra ćemo o autohtonim darovima...

Jeste već kupili darove? Ukoliko niste sutra vam donosimo vodič kroz božićnu kupnju koja se vodi načelom: lokalno, autohtono, ručno rađeno. Donosimo i priču o Puležanu koji po Istri lovi posve neobične stvari. I to ne puškom nego aparatom. Za sebe kaže "Nisam ja fotograf, ja sam školovani zidar”

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.