Kultura

SVJEDOČANSTVA TEŠKOG RAZDOBLJA 1943-47

DNEVNIK GIOVANNI MAROTTIJA: Onda kad su se pulski Talijani antifašisti borili protiv drugih pulskih Talijana antifašista

Novo izdanje Centra za povijesna istraživanja u Rovinju dnevnik je odvjetnika Giovannija Marottija o četverogodišnjem gradskom životu u Puli * "Il Diario polese di Giovanni Marotti" priredio je profesor Giovanni Radossi i jedinstven je izvor za razumijevanje svakodnevnog života stanovništva u najtežem i najstrašnijem razdoblju povijesti grada tijekom 20. stoljeća


 
2 min
Istra24
Direktor Centra za povijesna istraživanja u Rovinju Raul Maršetič i urednik izdanja Giovanni Radossi - foto: Facebook Centro di ricerche storiche di Rovigno

Novo izdanje Centra za povijesna istraživanja u Rovinju dnevnik je odvjetnika Giovannija Marottija o četverogodišnjem gradskom životu u Puli * "Il Diario polese di Giovanni Marotti" priredio je profesor Giovanni Radossi i jedinstven je izvor za razumijevanje svakodnevnog života stanovništva u najtežem i najstrašnijem razdoblju povijesti grada tijekom 20. stoljeća

Centar za povijesna istraživanja iz Rovinja (Centro di Ricerhce Storiche di Rovigno) ovih je dana objavio knjigu „Diario polese di Giovanni Marotti“ (Pulski dnevnik Giovannija Marottija) koju je priredio profesor Giovanni Radossi, danas umirovljeni ravnatelj te iste rovinjske ustanove. Konkretno, to je 51. svezak kolajne „Atti“.

Urednikova uloga je kod ovog izdanja iznimno bitna, a Radossi je priredio argumentirani komentar s današnjim spoznajama o događajima o kojima odvjetnik Marotti piše u svom dnevniku. Riječ je izravnom svjedočanstvu o onom vrlo složenom razdoblju između pada Kraljevine Italije (8.9.1943.) i prijelaza grada Pule u sastav Narodne Republike Jugoslavije (16.9.1947).

To su godine kada će Pulu najprije okupirati Hitlerova Njemačka, a grad se naći u sastavu 3. Reicha sve do kraja rata i prelaska pod savezničku angloameričku vojnu upravu, od svibnja 1945. do 15 rujna 1947.

Razdoblje je to prepuno dramatičnih događaja: antifašistički ustanak i odlazak pulskih mladića, Talijana i Hrvata, u redove Titovih partizana, opetovano i razarajuće savezničko bombardiranje grada, oslobođenje Pule, početak revanšizma i fojbi, tragična eksplozija mina na Vargaroli, ubojstvo britanskog generala De Wintona, početak egzodusa te politički antagonizam u gradu kada su se, zajedno s Hrvatima, pulski talijanski antifašisti koji su željeli komunizam i Jugoslaviju (okupljeni oko antifašističkog dnevnog lista „Il nostro giornale“) borili protiv pulskih talijanskih antifašista (njihov je list bio tada isto tako antifašistički dnevnik „L'Arena di Pola“) koji su grad vidjeli i dalje u okrilju Italije, ali nove i demokratske.

Svjedočanstvo odvjetnika Giovannija Marottija o četverogodišnjem gradskom životu u Puli jedinstven je izvor za razumijevanje svakodnevnog života stanovništva u najtežem i najstrašnijem razdoblju povijesti grada tijekom 20. stoljeća, a to svjedočanstvo postaje posebno vrijednim i preciznim komentarima urednika, profesora Radossija.
Ovo djelo, vrlo bitno za razumijevanje teškog i složenog konteksta toga vremena i pogodno za kritičku obradu, napisano je na talijanskom jeziku i može se ovdje skinuti besplatno u PDF-izdanju.

Svi su događaji precizno interpretirani i temeljni su za razumijevanje teškog i složenog konteksta vremena kao i za kritičku elaboraciju složenih događaja kojima svjedočimo.


Nastavite čitati

Istra
 

Priveden zbog prijetnje i nametljivog ponašanja

Policija je 10. prosinca uhitila 41-godišnjaka te mu je oduzela vatreno oružje koje je legalno posjedovao. Osumnjičeni je po dovršetku kriminalističkog istraživanja, danas u jutarnjim satima, priveden u pritvorsku jedinicu Policijske uprave istarske

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.