Kultura

ova knjiga će pronaći put do čitatelja

DOBILI SMO IZNIMNO VRIJEDNU MONOGRAFIJU Promovirana knjiga Darija Korace "Sport u Istri - prvih 150 godina"

Robert Matteoni: "Ovo je impresivno djelo upravo zato što odiše istinitošću. Ono je prvo koje sveobuhvatno predstavlja istarsku sportsku povijest i njenu društvenu zbilju u danom vremenu. Bez entuzijazma ovakva se djela ne mogu ostvariti, i on odaje isti emotivni alat svih sportaša, stručnjaka, djelatnika i pratećih aktera koji su 150 godina gotovo anonimno i bez dužne memorije stvarali priču o istarskom sportu" * Autor Dario Koraca: "Ova knjiga je logičan nastavak knjige "Istarski sportski biografski leksikon" koja je izdana 2016. godine


 
7 min
Ugledni sportski novinar Robert Matteoni i i autor knjige Dario Koraca (foto: Zoran Angeleski)

Robert Matteoni: "Ovo je impresivno djelo upravo zato što odiše istinitošću. Ono je prvo koje sveobuhvatno predstavlja istarsku sportsku povijest i njenu društvenu zbilju u danom vremenu. Bez entuzijazma ovakva se djela ne mogu ostvariti, i on odaje isti emotivni alat svih sportaša, stručnjaka, djelatnika i pratećih aktera koji su 150 godina gotovo anonimno i bez dužne memorije stvarali priču o istarskom sportu" * Autor Dario Koraca: "Ova knjiga je logičan nastavak knjige "Istarski sportski biografski leksikon" koja je izdana 2016. godine

Iznimno vrijedna knjiga "Sport u Istri - Prvih 150 godina" autora Darija Korace promovirana je jutros u u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre na pulskom Kaštelu.

Boks, biciklizam, veslanje, jedrenje, ali nogomet, košarka atletika, kuglanje borilačke discipline - sportovi su u kojima su istarski sportaši ostavili traga na svjetskom, europskom i nacionalnom nivou. Stoga je objavljivanje ove knjige važan dokument, osim što će nesumnjivo biti razlog budućeg čitateljskog gušta mnogih generacija.

Monografija na 444 stranica, uz bogatu fotodokumentaciju, u većem formatu i tvrdom uvezu, obuhvaća vremensko razdoblje od 150 godina sportske povijesti Istre kroz četiri (pet) država: Austro-Ugarsku Monarhiju, Kraljevinu Italiju, FNR/SFR Jugoslaviju, (Slobodnu teritoriju Trsta) i Republiku Hrvatsku.

Ugledni sportski novinar Robert Matteoni istaknuo je da je ova priča o povijesti sporta u Istri tijekom 150 godina impresivno djelo upravo zato što odiše istinitošću.

- Mi u Puli i Istri, bar prema mom dojmu, imamo kompleks manje vrijednosti prema ostalima, i sada u Hrvatskoj, i prije u Jugoslaviji, kazao je Matteoni, no da ovo djelo, koje osim sporta govori i o identitetu ovog prostora, pokazuje suprotno.

Autor knjige Dario Koraca, zahvaljujući se svim suradnicima, a ponajviše nakladniku, Povijesnom i pomorskom muzeju Istre te koordinatorici projekta Katarini Marić, preporučio je svim budućim čitateljima da - zbog cjelovite slike razvoja i rezultata istarskog sporta kako cjelokupnog tako i pojedinog - pročitaju svih šest poglavlja knjige.

Ova knjiga je, kaže on, logičan slijed odnosno nastavak knjige pod nazivom "Istarski sportski biografski leksikon" koja je izdana 2016. godine te kao i prethodni leksikon, pokriva samo područje Istarske županije.

Povjesničar sporta, glavni i odgovorni urednik knjige Eduard Hemar, koji je prošlog ljeto preselio iz Zagreba u Pulu, rekao je da je ovo daleko najbolja monografija sporta jedne županije, iscrpna i s bogatom, fotodokumentacijom, posebno istaknuvši da je autor osvijetlio i sve one sportaše rođene i stasale u Istri koji su se formirali i ostvarili velike uspjehe izvan Istre, nekad u Jugoslaviji ili u inozemstvu.

Nije se složio s tezom Matteonia o kompleksu manje vrijednosti, nego su, veli, ljudi ovdje malo na distanci i sramežljivi, založivši se za još više ovakvih projekata.

- Istra je, neupitno, u civilizacijskom smislu  lokomotiva Hrvatske. Privilegija je živjeti u Puli i ovoj županiji, zaključio je Hemar.      

Istarski župan Boris Miletić izrazio je zadovoljstvo što će i buduće generacije, nakon vrijedne monografije Antona Percana "Nogomet u Puli" , moći čitati ovo djelo koje osim, o sportu, govori i o protoku vremena i društvenim promjenama na ovom teritoriju.

Gradonačelnik Pule Filip Zoričić zahvalio se autoru na ovoj, kako je rekao, antologijskoj knjizi u kojoj će današnje mlade generacije, kao što uče i od feljtona Roberta Matteonija, znati sportske veličine u svom kraju.

Robert Matteoni u uvodniku knjige piše da ovo djelo prije svega, minimalizacijom dojmova, zrači činjeničnom snagom.

- Ovo impresivno djelo upravo zato što odiše istinitošću. Ono je prvo koje sveobuhvatno predstavlja istarsku sportsku povijest i njenu društvenu zbilju u danom vremenu. Bez entuzijazma ovakva se djela ne mogu ostvariti, i on odaje isti emotivni alat svih sportaša, stručnjaka, djelatnika i pratećih aktera koji su 150 godina gotovo anonimno i bez dužne memorije stvarali priču o istarskom sportu, ističe Matteoni, posebno izdvojivši poglavlje o značajnim sportskim manifestacijama na poluotoku kao "kronološki prikaz događanja koji su obilježili svaku generaciju ovog prostora i na neki način će svakog od svjedoka vremena na trenutak vratiti u stvarnost ondašnjeg ozračja".

"Dokumentarno osobito važnim doimaju mi se posljednja dva poglavlja, gdje je kronološki, činjenično i rezultatski egzaktno prikazano tko je sve, kada i s kojim uspjehom sudjelovao na različitim Olimpijskim igrama te popis svih osvajača medalja na OI, ali i na svjetskim, europskim i mediteranskim igrama...", kaže Matteoni.

Cvitko Bilić na čelu pelotona

Autor knjige  Dario Koraca je na današnjoj promociji približio svako od šest poglavlja knjige

Prvo poglavlje, 'Sport i društveno politički odnosi' od tretmana sporta u Austro – Ugarskoj monarhiji (sve do Prvog svjetskog rata dominaciju u istarskom sportu je držao Poreč, prvenstveno zahvaljujući prof. Draghicchiu koji je sve i započeo), preko razdoblja između dva svjetska rata i promjena koje uvodi fašistička vlada 1924. godine i Mussolinijeve diktature koja represivnim mjerama počinje zatvarati ustanove, društva i zadruge opozicijskih snaga koje su se oslanjale na brojnu antifašističku frontu, sve do perioda nakon Drugog svjetskog rata, naovamo.

Drugo poglavlje 'Sportska infrastruktura' prikazuje razvoj sportske infrastrukture kroz vremenski period od samih početaka sporta do danas.

Treće poglavlje "Sportovi" donosi prikaz razvoja svih sportova koji su u Istri postojali, ali i onih koji postoje i danas. Ukupno se govori o 43 sporta a posebno je još obrađeno sedam sportova kojima se bave osobe s invaliditetom kao i sport gluhih i nagluhih osoba.

Posebno su istaknuti svi veći uspjesi istarskih klubova (s popisom sportaša i trenera koji se te uspjehe ostvarili – sastav momčadi ili ekipe), ali i pojedinaca u pojedinom sportu. Također su u posebno izdvojenom djelu za svaki sport istaknuti i sportaši koji su potekli iz Istre, a svoje su uspjehe postigli u drugim klubovima bivših ili sadašnje države.

Najstariji sportovi u Istri su tjelovježba (ne sportska gimnastika), veslanje, jedrenje, planinarstvo i tenis, a nešto kasnije i plivanje. Svi ti sportovi, osim planinarstva, od samih početaka imaju natjecateljsku notu, ali natjecanja nisu organizirana na nekim širim područjima i po nekim opće priznatim pravilima već su ona održavana na vrlo uskom lokalnom nivou ili u zatvorenim krugovima i s pravilima koja su vrijedila za taj određeni događaj. Izuzetak od toga će vrlo brzo postati veslanje koje će postati prvi sport s organiziranim natjecanjima. Najmlađi sportovi su oni koji se se pojavili tek u 21. stoljeću: triatlon, badminton, body building, bob i sportsko penjanje (dio planinarstva).

U sredini govori autor knjige Dario Koraca

U četvrtom poglavlju  'Značajne sportske manifestacije' obuhvaćen je sažetak s osnovnim elementima svih najznačajnijih sportskih manifestacija održanih u proteklom vremenu.

Peto poglavlje 'Istarski olimpijci' donosi popis svih istarskih sportaša koji su učestvovali na Olimpijskim igrama, Olimpijskim igrama mladih, Paraolimpijskim igrama i Olimpijskim igrama gluhih. Točno su navedeni mjesto i godina njihovih nastupa kao i ostvareni rezultat.

Ukupno je na Olimpijskim igrama sudjelovalo 37 istarskih sportaša, na Olimpijskim igrama mladih 7, na Paraolimpijskim igrama 5 i na Olimpijskim igrama gluhih 4 istarska sportaša.

Najviše nastupa, ukupno četiri, imaju vaterpolist Damir Burić i paraolimpijka Jelena Vuković.

Istarski sportaši su ukupno na Olimpijskim igrama osvojili 10 medalja, paraolimpijci tri i gluhonijemi sportaši također tri zlatne medalje osvojili su jedriličar De Manincor Luigi 1936., boksač Mate Parlov 1972., košarkaš Željko Jerkov 1980., rukometaš Valner Franković 1996., vaterpolist Damir Burić 2012., strijelac Giovanni Cernogoraz 2012., paraolimpijka Mikela Ristoski 2016. i gluhonijemi rukometaš Tomislav Bošnjak 2013.

Šesto poglavlje  'Istarski osvajači odličja' je možda za budućnost i najznačajnije poglavlje ove knjige. Ono sadrži popis svih istarskih sportaša koji su osvajali medalje na najvećim službenim natjecanjima: Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama, Olimpijskim igrama gluhih, Svjetskim i Europskim prvenstvima te Mediteranskim igrama i to u seniorskoj, U23 (U21) te juniorskoj konkurenciji. Najuspješniji među njima je boćar Valter Ivančić sa osvojenih 19 odličja, slijedi ga Giovanni Cernogoraz sa 18.

Tko je autor knjige Dario Koraca?

Dario Koraca, sin Ruđera i Ane, rođene Buždon, rođen je u Puli 20. listopada 1949. gdje je završio osnovnu i srednju tehničku školu. Školovanje je nastavio u Mariboru gdje je 1970. završio Višu tehničku školu te stekao zvanje inženjera elektrotehnike.

Po završetku školovanja zaposlio se u BI «Uljanik» u Puli te se naknadno uz rad nastavio školovati i 1984. godine diplomirao na Visokoj ekonomsko komercijalnoj školi u Mariboru te stekao zvanje diplomiranog ekonomiste.

Godine 2000. postaje glavni tajnik Saveza sportova Istarske županije i na tom radnom mjestu ostaje sve do odlaska u mirovinu 2017. godine.

Sportom se počeo baviti još u osnovnoj školi kao član rukometne sekcije DTO Partizana (1962. – 1963.). Potom je bio član Košarkaškog kluba Pula (1964. – 1965.). Rukometu se vratio kao član ORK Verude (1966. – 1969.) i potom RK Arene (1969. – 1971.). Natjecateljsku karijeru je završio u RK Veteranu za koji je nastupao od 1975. do 1980. Rekreativno se još bavio nogometom, tenisom i skijanjem.

Od 1975. aktivan je kao sportski djelatnik. U RK Areni bio je od 1975. do 2003. član Uprave i Izvršnog odbora te u četiri mandata predsjednik kluba. U tom je razdoblju klub dva puta ostvario najveći uspjeh: osvajanjem 1. B hrvatske rukometne lige – Jug te plasmanom u 1. HRL...

Među ostalim od 1987. do 1992. bio je  predsjednik SOFK-e Pula.

Predsjednik Rukometnog saveza Istarske županije bio je od 1992. do 2000., a kao predstavnik SSIŽ-a bio je član Skupštine HOO-a od 1996. do 2004.

Osnivač je i prvi predsjednik Saveza sportova Grada Pule 1992. – 1996.

Prije deset godina, 2013., Koraca zajedno s povjesničarom sporta Eduardom Hemarom započinje rad na knjizi „Istarski sportski biografski leksikon” kao autor abecedarija, stručni suradnik, pisac manjeg broja biografija te kao glavni i odgovorni urednik. Knjiga je izdana 2016. u povodu obilježavanja 20-godišnjice djelovanja Saveza sportova Istarske županije.


Foto: Zoran Angeleski

Nastavite čitati

Istra
 

S vama smo više od 1.000 dana, hvala što nas pratite

Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.