Kultura

Backstage Live Pula

Nova jazz zvijezda Melissa Aldana sutra nastupa u pulskom kazalištu

Čileansko-američka tenor saksofonistica, nominirana za Grammyja, umjetnica je koju je najnoviji broj DownBeata nazvao zvijezdom u usponu, dok ju je prethodno i međunarodna Udruga jazz novinara proglasila najboljom jazz umjetnicom u usponu karijere


 
2 min
Zoran Angeleski

Čileansko-američka tenor saksofonistica, nominirana za Grammyja, umjetnica je koju je najnoviji broj DownBeata nazvao zvijezdom u usponu, dok ju je prethodno i međunarodna Udruga jazz novinara proglasila najboljom jazz umjetnicom u usponu karijere

Sutra u 21 sat u pulskom kazalištu nastupa Melissa Aldana, čileansko-američka tenor saksofonistica nominirana za Grammyja, umjetnica koju je najnoviji broj DownBeata nazvao zvijezdom u usponu, dok ju je prethodno i međunarodna Udruga jazz novinara proglasila najboljom jazz umjetnicom u usponu karijere.

Njen sutrašnji nastup na 4. Backstage Live Pula festivalu bit će jedan u nizu na aktualnoj europskoj turneji i to s kvartetom u kojem sviraju također talentirani glazbenici, njeni vjerni suradnici i prijatelji Lage Lund (gitara), Pablo Menares (bas) i Kush Abadey (bubanj).

Glazbenici će izvoditi pjesme s hvaljenog aktualnog albuma "12 Stars" na kojem je Melissa Aldana radila tijekom korone kada je ujedno ponovno otkrivala sebe, a objavila ga je za kultnu diskografsku kuću Blue Note.

Mellisa Aldana - Rising Star Jazz Artist

Melissa Aldana je jedna od osnivača ARTEMIS-a, all-star kolektiva. Njihov debi album uključuje Aldaninu kompoziciju "Frida" koja je bila posvećena meksičkoj slikarici Fridi Kahlo koja ju je nadahnula tijekom "njenog procesa samootkrivanja kroz umjetnost". Khalo je bila temom njenog proslavljenog albuma „Visions (Motéma)“ iz 2019. zahvaljujući kojoj je osvojila i prvu nominaciju za Grammy.

S novim glazbenim konceptom oduševila je publiku na ovogodišnjem jazzahead!-u, najvećoj svjetskoj jazz manifestaciji na kojoj je nastupila odlukom međunarodnog stručnog žirija.

S 24 godine pobijedila je na natjecanju “Thelonious Monk” u kategoriji jazz saksofonista kao prva žena instrumentalistica i prva južnoamerička glazbenica koja je pobijedila na tom međunarodnom natjecanju. Posebno je to priznanje i zato jer su među članovima žirija bili Branford Marsalis i Wayne Shorter.

Saksofon su svirali i njen djed i otac, a ona ga je počela svirati kada je imala šest godina. Stasala je pod snažnim utjecajem umjetnika kao što su Charlie Parker, Cannonball Adderley i Michael Brecker.

Na početku je svirala alt saksofon, a nakon što je čula glazbu Sonnyja Rollinsa, posvetila se tenoru. U Čileu je 2005.  upoznala pijanista Danila Pereza koji ju je pozvao da svira na Panama Jazz Festivalu i uputio ju je na audicije za glazbene škole u SAD-u.

Zahvaljujući iznimnoj nadarenosti, pohađala je Berklee College of Music u Bostonu gdje su joj profesori bili uglednici jazza, među ostalima Joe Lovano, George Garzone, Greg Osby i Ralph Peterson.

Na Berkleeju je diplomirala 2009., a potom se preselila u New York gdje je studirala kod slavnog saksofonista Georgea Colemana. Poslije je surađuvala s uglednim jazz glazbenicima kao što su Jimmy Heath, Peter Bernstein, Kevin Hays, Christian McBride i Jeff “Tain” Watts, a vodi i vlastite sastave s kojima je snimila šest albuma.


Nastavite čitati

Pula
 

U drugom tjednu manifestacije Dan grada Pule pregršt zanimljivih događaja

Prva je na redu, 4. svibnja, plesna večer umirovljenika, slijede uručivanje godišnjih nagrada Grada, događaji posvećeni glazbenicima Antoniju Smaregli i Nellu Milottiju, opereta, izložbe, prezentacija knjige, Sportske igre mladih, a sve se završava u petak, 9. svibnja, kada tri pulske utvrde – Kaštel, Fort Bourguignon i Fort Casoni Vecchi (Monte Paradiso) – postaju pozornice za bogat i raznolik program namijenjen svim generacijama

Pula
 

"PULA GRE NAPRID!" Povorka ponosa ovog će lipnja po drugi put proći gradskim ulicama

Pula ide naprijed u budućnost u kojoj se poštuje tjelesni integritet i autonomija svake osobe, budućnost u kojoj ne postoji heteronormativni patrijarhat, budućnost u kojoj svaka osoba ima pravo na samoodređenje, budućnost u kojoj se napokon sva ljudska bića rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima, te prema drugima postupaju u duhu sestrinstva, poručuju iz udruge Proces.

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.