Kultura

piše nina orlović radić

ODRŽANO SEDMO IZDANJE GRISIAYouth-a: Pobjednički rad "Mjesta koja ne postoje" Josipe Heinzelman

Osim uživanja u suvremenim umjetničkim praksama i propitivanju odnosa tehnologije i umjetnosti, publika se upoznala i s projektom "Springback Ringside", kojeg su okupljenim predstavili Edvin Liverić, ravnatelj Hrvatskog kulturnog centra iz Rijeke i Igor Crnković, softwer developer manager


 
2 min
Foto Dalibor Talajić

Osim uživanja u suvremenim umjetničkim praksama i propitivanju odnosa tehnologije i umjetnosti, publika se upoznala i s projektom "Springback Ringside", kojeg su okupljenim predstavili Edvin Liverić, ravnatelj Hrvatskog kulturnog centra iz Rijeke i Igor Crnković, softwer developer manager

Pod organizacijskom palicom i kreativnim vodstvom Udruge za razvoj i promicanje kreativnih i kulturnih industrija iz Rovinja - Faro 11, ove se nedjelje, u atriju rovinjskog Coworking- a, održalo sedmo izdanje GRISIAYoth-a.

Tom se prigodom okupljenoj publici predstavilo deset hrvatskih mladih umjetničkih imena sa svojih pet novomedijskih uradaka.

Prema odluci stručnog žirija, na čelu s predsjednikom Stefanom Katunarom, kazališnim i filmskim scenografom te vanjskim suradnikom na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci, pobjedničko mjesto ovogodišnjeg GRISIAYouth-a pripalo je mladoj osječkoj umjetnici Josipi Heinzelman.

Foto: Dalibor Talajić

- Rad je to koji je čas godišnje doba, čas Rothkova slika, čas Rembrandtov bakropis, čas nepostojeća Durerova grafika ili skica bakropisa pejzaža, prostor je to u kojem se slojevi odrastanja isprepliću i ne prestaju. Rad je to umjetnice Josipe Heinzelman pod nazivom "Mjesta koja ne postoje".

Također, zbog visoke kvalitete prikazanog, zasebne pohvale zaslužili su radovi "Memoria Lacrimosa" Marianne Nardini i "Nemir" Vitra Drinkovića.

Osim uživanja u suvremenim umjetničkim praksama i propitivanju odnosa tehnologije i umjetnosti, publika se upoznala i s projektom "Springback Ringside", kojeg su okupljenim predstavili Edvin Liverić, ravnatelj Hrvatskog kulturnog centra iz Rijeke i Igor Crnković, softwer developer manager.

Foto Dalibor Talajić

Kako se moglo čuti, plesna mreža Aerowaves razvila je projekt Springback Ringside u sklopu kojeg se snimaju plesne izvedbe u VR tehnici i prikazuju u opuštenijem, intimnijem okruženju u manjim skupinama gledatelja putem VR naočala.

Na taj način svaki gledatelj uvijek dobiva najbolje mjesto u publici i može u potpunosti doživjeti izvedbu, sjedeći gotovo nadohvat izvođača. 

Projekt je podržao Perform Europe, kojeg financira Europska unija s ciljem promišljanja načina na koji se djela izvedbenih umjetnosti predstavljaju preko granica na inkluzivniji, održiviji i uravnoteženiji način.

Hrvatski kulturni centar (HKD) iz Rijeke je od početka 2022. godine produkcijski centar za ovaj projekt virtualne stvarnosti.


Nastavite čitati

Istra
 

S vama smo više od 1.000 dana, hvala što nas pratite

Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.