Kultura

najveća zbirka jadranskih olupina na svijetu

POTONULO BLAGO JADRANA Novootkriveni brodovi, potpuno nepoznati ronilačkoj i kulturnoj javnosti

Autor Danijel Frka već je dugi niz godina suradnik Hrvatskog restauratorskog zavoda i Ministarstva kulture na projektima istraživanja lokaliteta potonulih brodova i zrakoplova, a rezultat te uspješne suradnje su i knjige "Tajne Jadrana" (2002) i "Blago Jadrana" (2012) koje je napisao sa koautorom Jasenom Mesićem, u ono vrijeme poznatim podvodnim arheologom, a danas veleposlanikom Republike Hrvatske u Italiji


 
3 min
Istra24

Autor Danijel Frka već je dugi niz godina suradnik Hrvatskog restauratorskog zavoda i Ministarstva kulture na projektima istraživanja lokaliteta potonulih brodova i zrakoplova, a rezultat te uspješne suradnje su i knjige "Tajne Jadrana" (2002) i "Blago Jadrana" (2012) koje je napisao sa koautorom Jasenom Mesićem, u ono vrijeme poznatim podvodnim arheologom, a danas veleposlanikom Republike Hrvatske u Italiji

Od izlaska iz tiska knjige autora Danijela Frke i Jasena Mesića proteklo je punih deset godina. Knjiga "Blago Jadrana" koja sadrži 56 olupina potonulih uzduž obale istočnog Jadrana pokazala se kao prava "uspješnica" te je izdana na engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku. Hrvatsko izdanje danas je potpuno rasprodano, englesko izdanje je pri kraju a talijansko i njemačko su na niskim zalihama, no potražnja za knjigom i dalje ne prestaje, javlja portal Morski.hr.

Foto Danijel Frka/Naklada Val

Upravo iz tog razloga, u dogovoru s Draganom Ogurlićem, direktorom izdavačke kuće Naklada Val iz Rijeke, autor Danijel Frka radi na novoj knjizi pod naslovom "Potonulo blago Jadrana", koja će biti svojevrsna modernizirana i proširena verzija knjige "Blago Jadrana". Plan je da se najprije tiska izdanje na hrvatskom i engleskom jeziku, a da se nakon njih priđe i radu na njemačkom i talijanskom izdanju.

U novoj knjizi, osim postojećih, biti će predstavljen i niz novih, vrlo interesantnih olupina brodova i zrakoplova otkrivenih u proteklih desetak godina, od kojih su neke svjetski raritet i prava poslastica za ljubitelje olupina i pomorske povijesti Jadrana. Nova knjiga "Potonulo blago Jadrana" sadržavati će čak 75 olupina (odnosno 33 % više od prethodne knjige), 80 ilustracija i karata, više od 400 fotografija u boji te obilje povijesnih podataka i fotografija od kojih se mnoge objavljuju po prvi puta.

Dragan Ogurlić: Volio bih da ovu knjigu prepoznaju Hrvatska ministarstva

Za Istru 24 Dragan Ogurlić rekao je kako je riječ o najuspješnijem izdanju Naklade Val.

-Knjiga se traži po cijelom svijetu što pokazuje koliko je široko zanimanje za naše podmorje. Osim ronioca djelo zanima i povjesničare, zaljubljenike u povijest i pomorstvo jer ti brodovi nisu samo zaštićena kulturna nepokretna baština već prave vremenske kapsule koje pričaju priče iz brojnih razdoblja naše povijesti, rekao je Ogurlić.

Knjiga je toliko posebna i po ilustracijama kojima autor dočarava stvarni izgled brodova koji se u prirodi ne može doživjeti zbog slojeva morskih organizama kojima su prekriveni.

Foto Danijel Frka/Naklada Val. Ilustracija

-Nažalost hrvatska ministarstva nikako da prepoznaju vrijednost ove knjige koja ne samo da obogaćuje turističku ponudu već predstavlja rasadnik novih vrijednosti i novog zapošljavanja. Gdje god se pojavi nova olupina u principu nastaje ronilački centar koji okuplja ljude. Volio bih da se to prepozna više nego do sada, rekao je i dodao kako svi dosadašnji osvrti na knjigu govore tome u prilog.

- U svijetu  nema pandana toj knjizi koja je stigla od Australije preko Japana i Novog Zelanda do Rusije i dalje. Najzainteresiraniji su Austrijanci i Nijemci, a u sve većoj mjeri Poljaci, Česi i zemlje Beneluxa, rekao je Ogurlić.

Foto Danijel Frka/Naklada Val

Iz razumljivih razloga kompletan popis olupina u novoj knjizi još neko vrijeme ostaje u tajnosti, ali navest ćemo samo neke poput tegljača "Romital" kod Savudrije, olupine talijanske oklopnjače "Palestro" iz Viškog boja 1866, talijanskog parobroda "Regolo" potonulog u orkanskoj buri kod Senja 1956, naoružanog parobroda "Jakljan" potonulog 1944. kod otoka Krka, britanskog torpednog čamca MTB 710 potonulog 1945. kod otoka Suska, broda hladnjače "Ledenik" potonulog 2008. kod otoka Sestrunja, te američkog hidroaviona Catalina potonulog kod otoka Sveca 1944. Više ekskluzivnih fotografija možete pogledati na portalu Morski.hr kao i web stranici kuće Naklada val.

Foto Danijel Frka/Naklada Val

Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.