Program 'Suton uz knjigu' prvog sajamskog dana obilježio je Dragan Velikić, autor koji je svojim djelima označio povijest Sajma, i kojeg - pokazalo je puno gledalište - pulska publika posebno cijeni i voli.
Premijerno je predstavljen njegov „Bečki roman“ (Meandar Media), a povjesničar umjetnosti Zvonko Maković, koji je i lik u romanu, urednik Branko Čegec, i voditelje promocije Emir Imamović Pirke suglasni su da je riječ o velikom romanu Dragana Velikića, koji ima osobnu pretpovijest i čita se u dahu.
"Andrej je moj alter ego, iako je ovo knjiga bez alter ega", kazao je Velikić koji je „Bečki roman“ pisao četiri godine, a jedan od „adrenalinskih udara“ zabilježio je kao njegov epilog. Bio je to i jedan od izabranih ulomaka koje je pročitao publici i dobio veliki aplauz.
Romana ne bi bilo da autorovog sina usred korone nisu lažno optužili za trovanje, da bi na koncu bio sudski oslobođen. Vrijedi pročitati odličan razgovor Glorije Lujanović s Velikićem na T-portalu OVDJE.
- Velikić je liku sebe, liku oca odlučio pristupiti radikalno, a kroz samooptužujuću sliku oca osvjetljava duge likove, likove sina i Olge, kazao je sinoć u Puli Čegec, posebno ukazujući na način na koji je autor strukturirao roman.
„Riječ je o višeslojnom romanu, vrlo kompleksne građe koji otkriva mračno bernhardovsko lice Austrije“, kazao je Zvonko Maković, a Velikić je poentirao i zaključio: „Buđenja nema bez suočavanja.“
Paola Orlić, pulska povjesničarka umjetnosti, kustosica i producentica piše, među ostalim, o ovoj knjizi da je "Bečki roman" ili priča o slučaju doktora Pavla Marića - 'Trovača iz Hirschendorfa', mučna i nimalo laskava studija srednjoeuropskog mentaliteta u kojoj, ponukan recentnim događajima iz vlastitog života, Dragan Velikić secira duboko upitne vrijednosti omiljenog mu mitema uglađenosti ("umivene") Mitteleurope.
- U detekciji posvemašnje nemoći ostvarivanja slobode unutar društva izraslog na humusu povijesne ostavštine koje, znakovito, do današnjeg dana nije službeno izvršilo denacifikaciju, s nezgodnim kontinuitetom političkih intriga i sklanjanja „drugih" i „drugačijih" u prostore logora i zatvorskih ćelija, preko mračnih podruma sve do samostanskih izbi i psihijatrijskih odjela, "Bečki roman" poput fino cizelirane gravure s uznemirujućim sadržajem otkriva drugu stranu portretnog medaljona, piše Paola Orlić.
„Identitet nije ono što nas razdvaja, već ono što dijelimo s drugima. Svi mogu živjeti istinu, stvarati ljepotu, činiti dobro. To je esencija bivanja čovjekom“, kazao je nizozemski filozof Rob Riemen na predstavljanju svoje knjige „Umijeće postajanja čovjekom“ (TIM press). U Razgovoru iza zavjese njegovu knjigu predstavili su Dijana Bahtijari i Andrea Matošević, a bila je to i uspješna završnica prvog dana 30. Sajma.
Rob Riemen je gost današnjeg, subotnjeg Doručka s autorom koji počinje u 11 sati u Kavani Mozart, a vodi ga Aljoša Pužar.
Rob Riemen
Postati čovjekom je umijeće, ne znanost. Kad bi to bila znanost, postojale bi dokazane teorije, nedvosmisleni odgovori, protokoli i priručnici. Sve to ne postoji. Svaki se pojedinac mora sam nositi sa svim željama, nesigurnostima, sumnjama, strahovima i porazima inherentnima našem postojanju kako bi mogao postići ljudskost koja nam omogućava da živimo istinu, stvaramo ljepotu, budemo suosjećajni i pravedni.
Kao varijacije na temu, autor uspješnice "Plemstvo duha" Rob Riemen, u ovoj knjizi donosi četiri etide o umijeću postajanja čovjekom: etidu u kojoj se rat prikazuje kao škola, etidu o nadilaženju gluposti i laži, etidu o hrabrosti i suosjećanju te etidu o oslobođenju od straha putem čovjekove moći stvaranja i prave ljubavi. Četiri etide za bilo koga tko mari za dva velika Sokratova pitanja: "Reci mi, koji je pravi način življenja i što je to dobro društvo?".
Boško Obradović (1938. - 1997.)
Danas u 13.30 sati u Parku Monte Zaro bit će otvorena 'Staza Boška Obradovića' uz zdravicu i glazbu
Drugi, subotnji sajamski dan nastavlja se u 12.30 sati u Crvenom salonu gdje će u sklopu programa Mikrokozmos i Ljubljana bere biti održan okrugli stol 'Rodni mikrokozmosi'. Sudjeluju: Alenka Zupančič i Biljana Kašić, a moderatorica je Leonida Kovač.
Program se nastavlja u 17 sati u Crvenom salonu Doma hrvatskih branitelja, kada počinje Histrokozmos. U programu Istra ispod kore Tamara Obrovac predstavit će svoj projekt „Apoxiomenos recomposed“ (Cantus). Sudjeluju: Tamara Obrovac, Lada Kaštelan, Sean Poropat i Aljoša Pužar.
U 17 sati u Centralnoj dvorani Histrokozmosovu Sagu o vinu predstavljaju sommelieri Hrvatskog sommelierskog kluba i vinari Istre.
U 18 sati u Crvenom salonu u programu Intime Žarko Paić predstavlja „Knjigu lutanja“ (Litteris), a uz njega sudjeluju Andrej Nikolaidis i Andrea Matošević.
U 19 sati u Crvenom salonu u programu Otok-Geto-Azil bit će predstavljena knjiga Donatelle di Cesare „Domaći stranci“ (DAF). Uz Donatellu Di Cesare, sudjeluju Katarina Penđer, Andrea Matošević i Iva Grgić Maroević.
U 20 sati u Crvenom salonu Mikrokozmos predstavlja novi roman Ante Tomića „Nada“ (Hena com). Sudjeluju: Ante Tomić, Andrej Nikolaidis i Emir Imamović Pirke.