Tehnomont diže kvalitetu usluge u Marini Veruda
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
Prva ekipa Radio Pule radila je sjedeći na sanducima u potkrovlju Osnovne škole Monte Zaro. Prostorija u kojoj su boravili bila je izolirana dekama i plahtama s učeničkih kreveta. Stolova nije bilo, a sporazumijevali su se mašući rukama jer su na raspolaganju imali samo tu jednu prostoriju. No to ih nije sprječavalo da svoj posao rade s velikim entuzijazmom
Prva ekipa Radio Pule radila je sjedeći na sanducima u potkrovlju Osnovne škole Monte Zaro. Prostorija u kojoj su boravili bila je izolirana dekama i plahtama s učeničkih kreveta. Stolova nije bilo, a sporazumijevali su se mašući rukama jer su na raspolaganju imali samo tu jednu prostoriju. No to ih nije sprječavalo da svoj posao rade s velikim entuzijazmom
Potkrovlje Osnovne škole Monte Zaro mjesto je odakle se po prvi puta emitirao program radijske postaje koju danas znamo kao Radio Pula. Bilo je to 31. prosinca 1960. godine.
Vjekoslav Cenčić bio je prvi glavni urednik Radio Pule, Branko Kirić izradio je prvi odašiljač, dok je Branko Tometić bio prvi tehničar. Ivica Higi i Višnja Dolenc činili su prvi spikerski duo.
Dvije godine kasnije radijska tehnika seli u Ulicu Sergijevaca, tada još uvijek Prvomajsku, i tamo ostaje do 1966. godine, dok se zajednička redakcija Radio Pule i Glasa Istre već 1963. godine seli na pulsku Rivu.
Tamo rade do 2015. godine kada zajedno sa Studijom HTV-a dolaze u Dalmatinovu ulicu gdje formiraju HRT Centar Pula. Radijski voditelji stoga danas često rade za televiziju, ali i obrnuto.
BOGATA PULSKA RADIJSKA POVIJEST
Prvi radio u Puli bio je ipak Radio Tivoli, formiran 1909. godine u neposrednoj blizini izvora Tivoli, između Željezničkog kolodvora i Mandrača, u Valelungi. Imao je antenu dugačku 100 metara, a njegovo se emitiranje moglo čuti čak u Švedskoj, navodi Elmo Cvek u knjizi „Naredba broj 12“. 1911. godine Pula dobiva još jedan radio. Gross Radio Pola nalazio se pak na Premanturskoj cesti, a njegova razapeta antena bila je ukupne duljine čak 750 metara. Oprema tog radija po završetku rata otpremljena je u Zagreb gdje postaje tehnička osnova budućeg Radio Zagreba, koji je s emitiranjem krenuo tek 15. svibnja 1926. godine.
- Na Radio Pulu sam prvi puta došao gostovati kad sam pohađao Osnovnu glazbenu školu Ivana Matetića Ronjgova, početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća. Bilo je to u bivšoj višekanalnoj Režiji 3 iz koje su ponikli brojni naši glazbenici i ogroman broj fonograma. Tada je to bio i jedini profesionalni glazbeni studio u Istri, a to je posebno došlo do izražaja tijekom Domovinskog rata kada su se u njemu snimale domoljubne pjesme kao podrška našim braniteljima. Tako je nastala i poznata kazeta „Istra za mir“. U tom se studiju proizvodila glazba i održavali su se brojni koncerti uživo, govori nam aktualni glavni urednik Radio Pule Bruno Krajcar.
Funkciju šefa tehnike danas obavlja Ozren Kiza, dok je Kornelija Benazić rukovoditeljica pulskog HRT-ovog Centra.
Krajcar je ulogu glavnog urednika preuzeo 2016. godine, a na radio je došao još kao student 1991. godine, i to na poziv radijske legende, pokojnog Renata Pernića. Najprije je radio samo vikendima i praznicima, a s obzirom na to da je studirao u Ljubljani. U počecima je uglavnom bio glazbeni urednik večernjeg programa, a nedjeljom je s Pernićem odlazio na terene diljem Istre.
ARHIV RENATO PERNIĆ
Arhiv "Renato Pernić“ projekt je pokrenut 2004. godine s ciljem digitalizacije i sistematizacije istarske glazbene baštine. Sav je materijal, koji su glazbeni urednik Renato Pernić i ton majstor Branimir Paić kao djelatnici Radio Pule godinama snimali diljem Istre, digitaliziran na inicijativu radijskog voditelja i novinara Budimira Žižovića. Time je zaokružena edicija sa čak 500 glazbenih brojeva spremljenih na 20 CD-ova. Arhiv danas predstavlja dio bogate fonoteke Radio Pule, kao jedan od najvećih arhiva glazbenog tradicijskog materijala u Europi.
Pernić i Paić bilježili su snimke tradicijskih pjesama koje dočaravaju glazbene i jezične različitosti i ljepote Istre. Sam Renato Pernić (1938. – 2002.) utemeljitelj je gotovo svih istarskih smotri narodne glazbe i plesa.
- Nismo isključivo komercijalno usmjereni. Jedan od naših glavnih zadataka i dandanas je očuvanje zavičajnosti i istarske kulturne baštine. Pokušavamo naravno pokriti sve segmente društva, od kulture do sporta. Program uživo započinje nam u šest sati ujutro istarskom narodnom pjesmom iz Arhive Renato Pernić, a još jednu skladbu iz Arhive sviramo u 7 i 20. Jutarnji program mozaičnog je tipa, vode ga dvoje voditelja, a jedan svakog jutra ode do Tržnice i ribarnice kako bismo bili prisutni i uživo u našem gradu. Program nosi naziv „Dobro jutro, Istra!“ jer se ipak obraćamo slušateljima diljem Istre, a i šire. Slušaju nas, naime, naši brojni iseljenici po cijelome svijetu, od Amerike do Australije. Zato smo i napravili jingle koji kaže „S tobon doma, s tobon po svitu – Radio Pula“, kaže nam Krajcar.
Radio Pula od svojih je početaka prvi samom vrhu slušanosti u Istri i Puli. Trenutno broji tridesetak zaposlenih, uz desetak vanjskih suradnika koji uređuju vlastite specijalizirane emisije. Samo neke od emisija koje čine aktualnu programsku shemu jesu: Pomorska večer, Radio kalendar, Svaštalica, Radiotržnica, Pozdravi i poruke, Historia Histriae, studentska emisija Radio X-ica, Explora s Koradom Korlevićem, Čakaviana, Tolerancija, ŠuPress, Jurina i Franina, Škovacera, Šjora Špija, Agraria, Razvojni kod, Žveljarin, Istrafon, Stereo sport, Artičok te emisija AT klub koja se emitira već 38 godina. Odnedavno emitiraju i takozvani „radio most“ u suradnji s Radio Rijekom, i to pod nazivom Priko Učke.
Uz redovite kratke vijesti koje su na programu svakog punog sata, središnja informativna emisija ide svakog dana u 16 sati. Riječ je o Županijskom dnevniku Radio Pule.
Još 1968. godine radio je oformio i Talijansku redakciju koja redovito emitira Vijesti na talijanskom jeziku, u 11 i 14 sati. Zatim emisiju Programma italiano u 16.30, te nedjeljom emisije La parola del Signore i Le Ciacolone.
- Uvijek kažem da smo više od radio postaje. Mi smo jedna institucija koja je uvelike doprinijela očuvanju tradicijskih i zavičajnih vrijednosti naše Istre. Kolega Serđo Valić, primjerice, u emisiji S mikrofonom po Istri, uspijeva svakog tjedna na terenu pronaći zanimljive sugovornike, koji na različitim dijalektima govore o jednom vremenu koje je za nama, ali koje će – zahvaljujući našim snimkama – ostati i za generacije koje dolaze nakon nas, drži glavni urednik Radio Pule.
Radio je u posljednjih 60 godina primio brojne nagrade. Posebno ih vesele one lokalne poput Povelje Grada Pule 2011. godine povodom pola stoljeća rada, ili pak Nagrade Marijan Rotar Pulskog filmskog festivala koju su osvojili 2020. godine.
Planovi za obilježavanje okruglog 60. rođendana „pali su u vodu“ radi epidemije koronavirusa, pa su ga na radiju odlučili obilježiti s malim zakašnjenjem. Glavni je urednik u tu svrhu napisao pjesmu koja nosi naziv jutarnjeg programa „Dobro jutro, Istra“.
- Imamo mnogo talentiranih novinara i novinarki na različitim područjima, pa tako i glazbeno. Kolege s televizije snimili su nam spot, a mi smo snimili pjesmu koju smo nedavno i predstavili u emisiji „Dobro jutro, Hrvatska“. Mislim da se možemo pohvaliti da imamo svoju pjesmu na kojoj je sve učinjeno od strane samih djelatnika. I to svakako pokazuje našu kvalitetu i zajedništvo, smatra Krajcar.
Za aranžman je zaslužan glazbeni urednik Mauro Giorgi koji je ujedno i snimio spot, dok je redatelj i montažer bio Edi Gojak.
Kvalitetni voditelji, dobra glazba, zavičajnost te što brža informacija, i dalje će ostati ključne vodilje prilikom kreiranja sadržaja Radio Pule. Budućnost bi mogla donijeti i posve novi sadržaj kojim planiraju obogatiti kulturnu i turističku ponudu Grada Pule.
S tog bi se mjesta, zamislio je, povremeno i emitirao program, a možda i održavale svirke uživo. Svoju je ideju zasad prenio tek glavnoj urednici Hrvatskoga radija Eliani Čandrlić Glibota koja je na nju reagirala izrazito pozitivno, stoga će se Radio Pula uskoro na tu temu obratiti i Gradu Puli.
U suradnji s Gradom i HRT-om, na Radio Puli su uvjereni da radijski muzej mogu otvoriti već za 65. rođendan.
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
Koncert počinje u 18 sati i ulaz je slobodan za sve posjetitelje
Posjete hospitaliziranim pacijentima se ograničavaju, djelatnicima preporučeno nošenje maske
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.