Lorena Bunčić učenica je 2. razreda Opće gimnazije Mate Balote iz Poreča, a nedavno je osvojila nagradu na natječaju udruge Mlada pera, u kategoriji srednjoškolaca „Da imam supermoć ova bi promjena morala doć'“.
- Pisanjem se bavim od osnovne škole, od kada smo počeli pisati prve sastave za zadaću. Najviše me bajke inspiriraju i najčešće pišem u tom smjeru. Najdražeg pisca nemam, ali najviše čitam romane, veli Lorena.
"U pisanju uživam i želim da mi ostane hobi - tako neće izgubiti svoju čar"
Pisanjem se ne bih htjela baviti u profesionalnom smislu, ali bih ga sačuvala kao hobi u kojem uživam bez obaveze. Inspiracija mi dođe, bude prisutna kratko dok nešto napišem, ali nije tu stalno. Zato ne bih htjela kvariti uživanje u pisanju pritiskom jer bi mi se onda izgubila čar pisanja, rekla nam je.
Lorena Bunčić
Rad je, kaže, napisala u periodu velikog stresa pred ispite i nikako nije očekivala da će pola godine poslije za njega dobiti nagradu.
- Rad s kojim sam pobijedila na natječaju bila je tema školske zadaće, a napisala sam ga krajem svibnja prošle godine, taman u vijeme završnih ispita. Taj mi je period bio jako stresan i ovu sam priču pisala dok sam bila pod velikim opterećenjem zbog nadolazećih testova u školi. U radu sam opisala što bih ja htjela da se meni dogodi, koju bih supermoć htjela da mi uspori krvotok i stres.
Inače, Loreni je ovo prvi ntječaj na kojemu je sudjelovala, a prijavila ju je profesorica Tina Horvat.
- Volim pisati o svojim osjećajima i načinu na koji doživljavam sve oko sebe. Mislim da je ljudima zanimlivo čitati priče ispričane i viđene kroz tuđu perpektivu jer uvijek mogu naučiti nešto novo i drugačije, govori Lorena.
Na natječaj udruge Mlada pera pristigli su radovi iz Zagreba, Dubrovnika, Opatije, Kumrovca, Ogulina, Kutine, Šibenika, Poreča i drugih dijelova Hrvatske, a ocjenjivali su ih članovi udruge.
Zadatak mladih autora bio je što bliže „pogoditi u žicu“ te detaljno pojasniti kojim bi supermoćima promijenili ono što ih muči.
Udruga za promicanje dječjeg literarnog stvaralaštva i blogiranja, Mlada pera, navodi da su mladi kreativci u svojim tekstovima naglasili kako poanta nije u tome što bi napravili kada bi imali supermoći, već su ključne one supermoći koje oni već imaju u sebi i mogu ih koristiti svakodnevno, poput tople riječi, dobrote, pomaganja starijima, nemoćnima, sortiranja otpada i tako redom.