Kultura

„Nove tendencije“ u poreču

U Istarskoj sabornici otvoren 62. porečki Annale - New Fundamental Tendencies

Sredinom 1960-ih javlja se i kompjuterska umjetnost, ona nastala i potpomognuta tada novim tehničkim dostignućima i procesima programiranja. Stvaratelji tih radova rijetko su akademski umjetnici, a često znanstvenici, programeri, kompjuterski entuzijasti


 
2 min
Istra24
Istarska sabornica u Poreču

Sredinom 1960-ih javlja se i kompjuterska umjetnost, ona nastala i potpomognuta tada novim tehničkim dostignućima i procesima programiranja. Stvaratelji tih radova rijetko su akademski umjetnici, a često znanstvenici, programeri, kompjuterski entuzijasti

Sinoć je u Istarskoj sabornici u Poreču otvoren 62. porečki Annale posvećen Novim tendecijama.

Otvorenje 62. Annala u Poreču

-Svake godine tema Annala se bavi aktualnom suvremenom, društvenom, političkom, i naravno umjetničkom problematikom jer funkcija umjetnosti i je da kroz estetske kodove i sustave reprezentacije dijagnosticira društvene anomalije, nudi rješenja ili samo skreće pažnju na nove načine sagledavanja stvarnosti i budućnosti, istaknuo je na otvorenju voditelj likovnog odjela Pučkog otvorenog učilišta Poreč Sebastijan Vojvoda.

Jon Bress Thogmartin

U današnjem svijetu gdje svjedočimo radikalnim promjenama u smislu stvaranju nekog novog svjetskog poretka o kojem možemo samo nagađati a koji će svakako donijeti promjene u smislu drugačije globalizacije, raspodjele resursa i moći svakako je jako zanimljiva i jedna od aktualnih ideja kojom se bavi ovogodišnji Annale a to je i ona je li blockchain tehnologija zaista nova platforma umjetničke demokracije?

1984 Myron Krueger Videoplace

Izložba prati umjetnike i umjetničke prakse u drugoj polovini 20. stoljeća.

Sredinom 1960-ih javlja se i kompjuterska umjetnost, ona nastala i potpomognuta tada novim tehničkim dostignućima i procesima programiranja. Stvaratelji tih radova rijetko su akademski umjetnici, a često znanstvenici, programeri, kompjuterski entuzijasti.

Herbert W Franke

Referirajući se na jednu od najznačajnijih pojava unutar europske poslijeratne umjetnosti, pokret Nove tendencije [New Tendencies] (Zagreb, 1961. – 1973.), i seriju pet izložbi proizašlih iz pokreta, Institut za istraživanje avangarde i autor projekta Marinko Sudac sagledavaju kontekst stvaranja unutar umjetničkih grupa u razdoblju nakon Drugog svjetskog rata koje su djelovale u različitim umjetničkim stilovima, od programirane umjetnosti, kibernetike, računalne, algoritamske, digitalne umjetnosti i drugih. Izložbom se također otvara dijalog o umjetnosti danas, onoj koja se stvara unutar rapidno-mijenjajuće tehnološke stvarnosti i novih sustava vrednovanja.

FRIEDER NAKE

U sklopu otvorenja izložbe, Frieder Nake, jedan od pionira kompjuterske umjetnosti i profesor na Sveučilištu u Bremenu održao je predavanje.

Autor projekta: Marinko Sudac. Kustos: Dorotea Fotivec Očić. Tekstovi: Ješa Denegri, Feđa Vukić.
Suradnja: Institut za istraživanje avangarde

Izložbu je moguće razgledati u Istarskoj sabornici te Maloj galeriji u Poreču od danas do 18. 9. 2022.

Radno vrijeme galerija 10.00 – 12.00 i 18.00 – 22.00.

Umjetnici: Autopsia, Jon Bress Thogmartin, Radomir Damnjanović Damnjan, Herbert W. Franke, Myron W. Krueger, Lucia di Luciano, Franco di Vito, Nato Frascà, Edwin Mieczkowski, Frieder Nake, Lev Nussberg, Giovanni Pizzo, Jorrit Tornquist.


Nastavite čitati

Istra
 

Priveden zbog prijetnje i nametljivog ponašanja

Policija je 10. prosinca uhitila 41-godišnjaka te mu je oduzela vatreno oružje koje je legalno posjedovao. Osumnjičeni je po dovršetku kriminalističkog istraživanja, danas u jutarnjim satima, priveden u pritvorsku jedinicu Policijske uprave istarske

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.