Sinoć je u Istarskoj sabornici u Poreču otvoren 62. porečki Annale posvećen Novim tendecijama.

Otvorenje 62. Annala u Poreču
-Svake godine tema Annala se bavi aktualnom suvremenom, društvenom, političkom, i naravno umjetničkom problematikom jer funkcija umjetnosti i je da kroz estetske kodove i sustave reprezentacije dijagnosticira društvene anomalije, nudi rješenja ili samo skreće pažnju na nove načine sagledavanja stvarnosti i budućnosti, istaknuo je na otvorenju voditelj likovnog odjela Pučkog otvorenog učilišta Poreč Sebastijan Vojvoda.

Jon Bress Thogmartin
U današnjem svijetu gdje svjedočimo radikalnim promjenama u smislu stvaranju nekog novog svjetskog poretka o kojem možemo samo nagađati a koji će svakako donijeti promjene u smislu drugačije globalizacije, raspodjele resursa i moći svakako je jako zanimljiva i jedna od aktualnih ideja kojom se bavi ovogodišnji Annale a to je i ona je li blockchain tehnologija zaista nova platforma umjetničke demokracije?

1984 Myron Krueger Videoplace
Izložba prati umjetnike i umjetničke prakse u drugoj polovini 20. stoljeća.
Sredinom 1960-ih javlja se i kompjuterska umjetnost, ona nastala i potpomognuta tada novim tehničkim dostignućima i procesima programiranja. Stvaratelji tih radova rijetko su akademski umjetnici, a često znanstvenici, programeri, kompjuterski entuzijasti.

Herbert W Franke
Referirajući se na jednu od najznačajnijih pojava unutar europske poslijeratne umjetnosti, pokret Nove tendencije [New Tendencies] (Zagreb, 1961. – 1973.), i seriju pet izložbi proizašlih iz pokreta, Institut za istraživanje avangarde i autor projekta Marinko Sudac sagledavaju kontekst stvaranja unutar umjetničkih grupa u razdoblju nakon Drugog svjetskog rata koje su djelovale u različitim umjetničkim stilovima, od programirane umjetnosti, kibernetike, računalne, algoritamske, digitalne umjetnosti i drugih. Izložbom se također otvara dijalog o umjetnosti danas, onoj koja se stvara unutar rapidno-mijenjajuće tehnološke stvarnosti i novih sustava vrednovanja.

FRIEDER NAKE
U sklopu otvorenja izložbe, Frieder Nake, jedan od pionira kompjuterske umjetnosti i profesor na Sveučilištu u Bremenu održao je predavanje.
Autor projekta: Marinko Sudac. Kustos: Dorotea Fotivec Očić. Tekstovi: Ješa Denegri, Feđa Vukić.
Suradnja: Institut za istraživanje avangarde
Izložbu je moguće razgledati u Istarskoj sabornici te Maloj galeriji u Poreču od danas do 18. 9. 2022.
Radno vrijeme galerija 10.00 – 12.00 i 18.00 – 22.00.
Umjetnici: Autopsia, Jon Bress Thogmartin, Radomir Damnjanović Damnjan, Herbert W. Franke, Myron W. Krueger, Lucia di Luciano, Franco di Vito, Nato Frascà, Edwin Mieczkowski, Frieder Nake, Lev Nussberg, Giovanni Pizzo, Jorrit Tornquist.