Politika i društvo

ZAJEDNIČKI ISTUP UMAŠKE OPOZICIJE I AKTIVISTA

"Bassanese je najveći devastator u povijesti Umaga i Savudrije" - Mole državu da reagira i kazni devastaciju obale i pogodovanje stranom kapitalu

"Nakon još jedne potvrde koju je sada donio Upravni sud u Rijeci, tražimo ostavku gradonačelnika te da se plaža, koliko je to sada moguće, dovede u prvobitno stanje, veli predsjednica umaškog IDS-a Anja Žužić * Ravnateljica Natura Histrice Silvia Buttignoni: "Nasipavanje mora nikada se nije smjelo dogoditi. To je užas! Oni su prvo napravili potporne zidove u moru i zatim nasipali krupni materijal i onda sve manje kamenje. Srećom smo nakon dojave gospodina Galovića da se tamo događaju kopanja, uspjeli spriječiti da ne nestanu stope dinosaura"


 
6 min
Zoran Angeleski ⒸFOTO: Manuel Angelini
Vruće u Umagu

"Nakon još jedne potvrde koju je sada donio Upravni sud u Rijeci, tražimo ostavku gradonačelnika te da se plaža, koliko je to sada moguće, dovede u prvobitno stanje, veli predsjednica umaškog IDS-a Anja Žužić * Ravnateljica Natura Histrice Silvia Buttignoni: "Nasipavanje mora nikada se nije smjelo dogoditi. To je užas! Oni su prvo napravili potporne zidove u moru i zatim nasipali krupni materijal i onda sve manje kamenje. Srećom smo nakon dojave gospodina Galovića da se tamo događaju kopanja, uspjeli spriječiti da ne nestanu stope dinosaura"

Prozivajući SDP-ovog gradonačelnika Umaga Vilija Bassanesea za devastaciju obale Umaga i pogodovanje krupnom kapitalu, pritom ne ne navodeći izrijekom resort Petram odnosno koncesionara tvrtku 'Čista voda' srpskih tajkuna Miodraga Kostića i Vojislava Gajića, danas su se novinarima u IDS-ovim prostorijama u Umagu, osim predsjednice umaškog IDS-a i gradske vijećnice Anje Žužić - s fokusom na poništenje koncesije na pomorskom dobru Alberi, a još više na nedavnu vijest da je Upravni sud u Rijeci odbacio tužbu Grada Umaga protiv Ministarstva mora, prometa i infrastrukture koje je poništilo koncesiju - obratili i oporbeni gradski vijećnici Goran Galović (nezavisni, Zeleni Umag), Marino Paretić (nezavisni, predsjednik udruge Naši ljudi/Gente nostra, njen dopredsjednik Veljko Ivančić te Zlatan Varelija iz Istarske stranke umirovljenika.

"Unatoč tome što je resorno ministarstvo ukinulo koncesiju, ugostiteljski objekti i dalje neometano rade i okupiraju prostor. Pozivam nadležno Ministarstvo da temeljem Zakona o pomorskom dobru reagira na nepoštivanje rješenja i odluka kojima je ukinuta koncesija u Alberima", a koji se očito ne poštuju, kazao je gradski  vijećnik Goran Galović

Iako najavljeni u pozivu, spriječeni su bili doći Silvia Buttignoni, ravnateljica Natura Histrice i aktivist Građanske inicijative Umaga i Savudrije Stefano Vidonis. No do njihovih smo izjava došli naknadno.

Sporna šetnica

- Krupni kapital i strani investitori u Umagu bitniji su od građana. Učestala netransparentnost dovela je do ogromne šteta u prirodi zbog čega ćemo sadašnjeg gradonačelnika pamtiti kao najvećeg devastatora u povijesti Umaga i Savudrije“, kazala je Anja Žužić dodajući kako je „naša karakteristična obala trebala biti sačuvana, a sagrađena šetnica morala je biti napravljena u skladu s prirodom i prostornim planom".

Predsjednica umaškog IDS-a i gradska vijećnica Anja Žužić

- Izostanak studije utjecaja na okoliš, nasipavanje i betoniranje obale ostavilo je posljedice na floru i faunu u moru i izvan njega. Uz sve primjedbe oporbenih vijećnika, kao i primjedbe u sklopu javnog savjetovanja te na temelju novog Zakona o pomorskom dobru, Gradonačelnik i strani investitori uporni su u svojim nastojanjima da okupiraju prostor i koriste koncesiju mimo svih pravila i zakona. Nakon još jedne potvrde koju je ovoga puta donio Upravni sud u Rijeci, tražimo ostavku gradonačelnika te da se plaža, koliko je to sada moguće, dovede u prvobitno stanje, naglasila je predsjednica umaškog IDS-a.

Silvia Buttignoni: “Nasipavanje mora se nije smjelo dogoditi. To je užas!"

Na pitanje što institucije Istarske županije, ali I županijska ustanova Natura Histrica može učiniti da se ispoštuje odluka o ukidanju koncesija (koju koncesionar Petram ignorira i i uredno i dalje posluje na betoniranoj plaži i šetnici u Alberima, ravnateljica Natura Histrice Silvia Buttignoni odgovorila je: “O samoj koncesiji ne bih davala izjavu jer ne znam materiju, no mogu samo reći da se to nasipavanje mora nikada nije smjelo dogoditi. To je užas!” Oni su prvo napravili potporne zidove u moru i zatim nasipali krupni materijal i onda sve manje kamenje. To je najveći problem što se tiče zaštite prirode. Nije se to smjelo desiti! Kad se trebalo desiti, mi iz Nature Histrice  smo išli prema ministarstvu, no desilo se.

Na pitanje što oni mogu učiniti sada, kaže: "Mi ništa. Natura Histrica je odgovorna za zaštićene dijelove prirode i s naše smo strane, srećom nakon dojave gospodina Galovića da se tamo događaju kopanja, uspjeli spriječit  da ne nestanu stope dinosaura".

Naime Upravni sud u Rijeci odbacio je prije dva tjedna tužbu Grada Umaga protiv Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i time, kako je rečeno danas, još jednom potvrdio kako odluke koje je donosio Gradonačelnik i njegovi vijećnici u Gradskom vijeću nisu bile zakonite.

Nezavisni gradski vijećnik Goran Galović podsjetio je da je "još ranije ukazivao da gradonačelnik Umaga obmanjuje javnost i gradske vijećnike, što je u konačnici i potvrdilo Ministarstvo pomorstva, ukinuvši spornu koncesiju na plaži Petram zbog niza nelogičnosti.

- No, unatoč tome ugostiteljski objekti i dalje neometano rade i okupiraju prostor. Pozivam nadležno Ministarstvo da temeljem Zakona o pomorskom dobru reagira na nepoštivanje rješenja i odluka kojima je ukinuta koncesija u Alberima, a koji se očito ne poštuju, istaknuo je Galović.

Anja Žužić dala neopozivu ostavku pa se vratila nakon mjesec dana

Iako je početkom svibnja ove godine dala neopozivu ostavku na mjestu predsjednice umaškog IDS-a, čini se da Anja Žužić nikad formalno nije ni otišla s funkcije. Naime, u svibnju je navela da daje ostavku iz osobnih razloga, rekavši tada da će se novi predsjednik podružnice izabrati na sljedećoj skupštini.

No to se nikad nije dogodilo i Žužić nastavlja voditi umašku podružnicu.

-Točno je da sam otišla iz osobnih razloga no to se riješilo. To sam napravila u dogovoru s predsjedništvom. Jedno vrijeme su me mijenjali, no ipak sam se vratila, kaže Žužić potvrdivši da funkciju predsjednika nije obnašala nekih mjesec dana.

Na pitanje ostaje li sada na poziciji predsjednice do daljnjeg s obzirom na predstojeće lokalne izbore,  navela je da ostaje.

(D.B. P.)

Predsjednik udruge Naši ljudi/Gente nostra Marino Paretić istaknuo je kako su građani kroz Udrugu "morali uzeti stvar u svoje ruke u trenucima kada je bilo jasno da javni novci građana Umaga odlaze u privatne svrhe i interese. Gradonačelnik se učestalo prilagođava krupnom kapitalu umjesto da kao izabrani predstavnik svih građana brine o našem Gradu, uređenju Starog grada koji je devastiran, u koji se ne ulaže i koji propada".

(sporna betonirana plaža) 

Dopredsjednik Udruge Veljko Ivančić poručio je da je "ova situacija posljedica nefunkcioniranja sustava, nepostojanja i nepoštivanja mehanizma kojima bi se obranili od navale krupnog kapitala".

- Nije riječ samo o spornoj koncesiji, nego o učestaloj lošoj praksi koja vlada u Gradu Umagu, a nad kojim u konačnici kontrolu nema ni sam Bassanese, već strani kapital. Tražimo da se uključe državne institucije koje trebaju raditi svoj posao i provoditi kontrolu i sankcije, istaknuo je Ivančić.

U ime Istarske stranke umirovljenika Zlatan Varelija istaknuo je da su "institucije i javna uprava kičma svake države, a naša država očito nema svoju kičmu.

- Institucije su te koje stvaraju nered u ovakvom sistemu, ne reagirajući na nepoštivanje zakona kao što je slučaj u Alberima. Moramo inzistirati na radu institucija jer samo njihovom voljom možemo zaštiti daljnje uništavanje obale i vraćanje u prvobitno stanje, zaključio je Varelija.

Aktivist Stefano Vidonis kazao je: Došlo je do velike devastacije naše obale. To što je napravljeno je velika sramota. Tu smo se kupali kao mali, dolazili šetati u prirodu, vozili bioiklu po uskim stazicama, nije bilo ni Slovenaca ni betonirane obale. Očekujem povratak u prvobitno stanje".


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.