„Najavljena prodaja Uljanik Brodogradnje 1856 ponovno otvara ozbiljna pitanja o načinu na koji država upravlja vlastitom imovinom, ali i o budućnosti desetaka tvrtki koje danas posluju na prostoru nekadašnjeg Uljanika“, upozorio je u Saboru zastupnik IDS-a Dalibor Paus.
Podsjetio je kako je Uljanik 1856 osnovan 2020. godine, kao nova tvrtka na temeljima starog Uljanika, s čistom bilancom i uz gotovo potpuno državno vlasništvo, a kako danas, svega nekoliko godina kasnije, država putem CERP-a prodaje gotovo 100% udjela za 11 milijuna eura, iako nominalna vrijednost tvrtke iznosi 34 milijuna eura. Napominje da to otvara legitimno pitanje- kako je država upravljala ovom tvrtkom i tko snosi odgovornost za ovakav pad vrijednosti?
„Posebno zabrinjava činjenica da se prodaja provodi zajedno s koncesijom nad ogromnim prostorom u samom centru Pule — prostoru većem od 660 tisuća četvornih metara, od čega je više od 330 tisuća četvornih metara kopneni dio. Današnji Uljanik 1856 koristi tek manji dio tog prostora, dok na ostatku posluje niz uspješnih tvrtki koje zapošljavaju značajan broj ljudi, čak i više nego sam Uljanik 1856“, ukazao je Paus te ponovio da je na to upozorio i prije godinu dana.
Kao problem vidi to što te tvrtke godinama posluju u pravnoj nesigurnosti, s kratkoročnim ugovorima i bez jasnog rješenja imovinsko-pravnih odnosa te smatra nedopustivim da budućnost stabilnih i uspješnih poduzeća ovisi isključivo o dobroj volji budućeg vlasnika, čiji planovi i odnos prema postojećim zakupcima danas nisu poznati.
„Zato tražimo od Republike Hrvatske da prije nastavka prodaje zaustavi proces i razriješi imovinsko-pravne odnose na tom prostoru, potrebno je osigurati dugoročne i stabilne uvjete za tvrtke koje ondje posluju, zapošljavaju i doprinose lokalnom gospodarstvu, a jednako tako, javnost mora dobiti jasan odgovor o poslovanju Uljanika 1856 u proteklih pet godina“, naglasio je Paus.
Dodao je kako je potrebno transparentno objasniti zašto tvrtka ide u prodaju, kakvi su njezini stvarni financijski pokazatelji i tko je odgovoran za rezultate poslovanja, a kako se prije prodaje mora zaštititi gospodarska budućnost Pule.
„Sve drugo bilo bi neodgovorno upravljanje prostorom od strateškog značaja za grad i cijelu Istru“, zaključio je Paus.