- Više od devedeset posto liječnika Službe za ginekologiju i opstetriciju Opće bolnice Pula nikada se, prilikom zatraženog namjernog prekida trudnoće od strane pacijentica, nije pozvalo na priziv savjesti, kazao nam je doktor Dragan Belci, kao predstavnik pulske bolnice u službenoj izjavi nakon ponovno aktualizirane bioetičke problematike pobačaja uslijed slučaja Čavajda.
Priziv savjesti je odluka pojedinca da odbije izvršiti neku obvezu koju mu nameće pravni sustav. To je osobno opravdanje za neizvršavanje određene radnje te odraz prava na slobodu savjesti i često vjeroispovijesti, a motiviran je moralnim, etičkim ili religijskim uvjerenjima.
Ustav Republike Hrvatske, kao i međunarodni dokumenti, jamči pravo na priziv savjesti. Regulira mogućnost priziva savjesti i onima koji zbog svojih uvjerenja nisu pripravni obavljati vojničke dužnosti u oružanim snagama. Na sličan je način uredba o prizivu savjesti uvrštena i u zdravstvene zakone.
Istra i Primorje ne susreću se s problemom priziva savjesti
Doktor Belci u Općoj bolnici Pula radi 24 godine, a kao pročelnik Službe za ginekologiju osam godina i tvrdi kako, prema njegovim iskustvima, problema s prizivom savjesti nemaju ni Istarska ni Primorsko-goranska županija. Većina prekida trudnoće na zahtjev pacijentica su medikamentoznog tipa odnosno uz pomoć lijekova. Za njima slijede kirurški prekidi trudnoće odnosno kiretaže.
Ilustracija: Pixabay
- Takav pristup prvi je uveo KBC Rijeka 2016. godine, a mi odmah godinu nakon. Sad imamo situaciju da 90 posto pacijentica odabire upravo medikamentozni postupak koji je manje invazivan i traumatičan, ne uključuje anesteziju niti ikakve intervencije u tijelo. Postupak se, naime, obavlja lijekovima, pojašnjava nam Belci.
Sve informacije na internetskim stranicama bolnice
Odvija se unutar deset tjedana od dana začeća, a na internetskim stranicama Opće bolnice Pula moguće je pronaći sve informacije o samom postupku te kako se najaviti za dolazak. Diskrecija i poštivanje integriteta osobe pritom su, kažu nam u bolnici, u potpunosti zajamčeni.
- Prvi kontakt pacijentice koja se odluči na prekid trudnoće jest onaj s liječnicima u Domovima zdravlja u mreži primarne zdravstvene zaštite. Vidimo da nam pacijentice dolaze dobro pripremljene i s potpunim informacijama, tako da smatram da one već kroz sustav primarne zdravstvene zaštite dobiju i potrebnu psihološku pomoć, tvrdi Belci.
Na bolnici je, veli, da postupak bude obavljen uz maksimalnu sigurnost i diskreciju, u kontroliranim bolničkim uvjetima.
Sve više poroda i sve više pobačaja
Posljednjih godina OB Pula bilježi porast broja poroda, ali i porast broja pobačaja.
- To čemu svjedočimo podosta nas razlikuje od okolnih europskih zemalja koje imaju nulti trend. Populacija u Europskoj uniji ne bilježi rast. No, dio žena koje su nekad iz sjevernog dijela Istre odlazile na porod u Rijeku, sada – zahvaljujući brzom transferu Ipsilonom– dolaze kod nas. Sigurno je većem povjerenju u našu ustanovu pomogla i nova bolnica, pojasnio nam je Belci.
Prošle godine u pulskoj bolnici učinjeno je 236 namjernih pobačaja do 12. tjedna trudnoće, od čega 215 medikamentoznih te 21 instrumentalni. Samo godinu ranije ukupna brojka bila je 140; 135 ih je bilo medikamentoznih, a 5 kirurških.
Cijena instrumentalnog pobačaja iznosi 2 270 kuna, a medikamentoznog 896 kuna. Kreirane su od strane bolnice, a prema preporukama Ministarstva zdravstva.
U razdoblju od 2017. do 2022. godine Pula je imala 30 prvostupanjskih komisija za odlučivanje o zahtjevima za prekid trudnoće, od kojih je njih 28 bilo prihvaćeno.
Drugostupanjska komisija za odlučivanje, u istom se periodu, sastala tek jednom i donijela negativnu odluku.
Ilustracija: Pixabay
Fokus - pružanje sigurne zdravstvene zaštite
Na samom ulazu u pulsku bolnicu nerijetko se može vidjeti pripadnike raznih molitvenih zajednica koje žene pokušavaju odvratiti od čina pobačaja. Za potrebe današnjeg članka dobili smo nekoliko komentara ove društvene pojave:
Navedeni oblik okupljanja nije potrebno prijavljivati policiji sukladno Zakonu o javnom okupljanju te Policijska postaja Pula ne bilježi narušavanja javnoga reda i mira od strane navedenih osoba
Policijska uprava istarska
Oni obično budu pozicionirani na trotoaru koji nije u našem vlasništvu. Ne smijemo ih tražiti da odu jer nas ne ometaju u radu niti na ikakav način ometaju put za ulaz u bolnički sustav
Ravnateljica OB Pula, dr. Irena Hrstić
Nama se pacijentice nikad nisu žalile na tu pojavu. Mi vodimo računa da se one ovdje osjećaju sigurno. Okolina nas ne smije odvući od našeg fokusa, a to je pružanje sigurne zdravstvene zaštite i sigurnost postupka. Postigli smo visok stupanj demokracije društva tako da svatko ima pravo izraziti svoje mišljenje i to je nešto što moramo prihvatiti
Doktor Dragan Belci