Politika i društvo

NEMA DOGOVORA

Drugi dan štrajka riječkih vatrogasaca

Sindikat traži povećanje osnovice plaće za vatrogasce u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Rijeke na 2100 kuna, a predstavnici gradske uprave ponudili su osnovicu od 2063 kune, što sindikat nije prihvatio


 
1 min
Istra24
Foto: Hina

Sindikat traži povećanje osnovice plaće za vatrogasce u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Rijeke na 2100 kuna, a predstavnici gradske uprave ponudili su osnovicu od 2063 kune, što sindikat nije prihvatio

Vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe Grada Rijeke, koji traže povećanje osnovice plaće za 12 posto, u štrajku su drugi dan, nakon što su u srijedu popodne, ali bez postignutog dogovora, nastavljeni pregovori s riječkom gradskom upravom.

Štrajk je počeo je u četvrtak ujutro, a vatrogasci su najavili da će štrajkati do ispunjenja njihovih zahtjeva.

Predsjednik Sindikata vatrogasaca Rijeke Goran Hiblera potvrdio je da su u četvrtak popodne nastavljeni razgovori s riječkim gradonačelnikom Markom Filipovićem, ali dogovor nije postignut, pa će pregovori biti nastavljeni sljedećeg tjedna.

Vatrogasci poručuju da obavljaju uobičajene pripreme i izlaze na sve potrebne intervencije, ali tijekom štrajka ne rade druge poslove kao što su osiguranje priredbi ili prijevoz pitke vode.

Štrajk u kojemu je gotovo svih 140 riječkih vatrogasaca organiziran je nakon što je postupak mirenja s poslodavcem neuspješno završen, a nije postignut dogovor o povećanju njihovih materijalnih prava.

Sindikat traži povećanje osnovice plaće za vatrogasce u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Rijeke na 2100 kuna, a predstavnici gradske uprave ponudili su osnovicu od 2063 kune, što sindikat nije prihvatio.

Iz riječke gradske uprave su naveli da je sindikat tijekom pregovora odbio povećanje osnovice plaća za 10 posto i da traži više te da dogovor nije postignut.


Nastavite čitati

Poštovani gospodine Plenkoviću, digli ste si plaće, a kada će na dnevni red doći medijske slobode i prava novinara?

Sindikat novinara Hrvatske upozorava i na činjenicu da novinari/ke za svoj odgovorni i društveno važni rad za javno dobro zarađuju u prosjeku svega 1.043 EUR neto. Usto, samo u dva javna medija redovito se obnavljaju kolektivni ugovori, dok u privatnim medijima gotovo  u potpunosti izostaje i socijalni dijalog i zaštita radničkih prava i kolektivni ugovor. Time se medijskim radnicima u RH krši temeljno ljudsko pravo na sindikalno organiziranje i kolektivno pregovaranje iako EU od svih članica traži pokrivenost od 80 posto tržišta rada kolektivnim ugovorima

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.