Danas je, u sklopu obilježavanja Dana planeta Zemlje, već 29. godinu za redom održan mimohod u organizaciji Lumena i Eko škole Gimnazije Pula.
Tako su gimnazijalci, pretežito članovi Lumena i Eko škole prošetali pored Arene, Portarate i tržnice animirajući pritom prolaznike i pozivajući ih na osviještenje o važnosti zaštite prirode, nakon čega su se uputili u šumicu na Gregovici gdje je predstavljena dječja izložba, a sadila su se i stabla.
Dječju izložbu u šumici Gregovica organizirao je Mjesni odbor Gregovica, a gimnazijalci su im se pridružili izložbom svojih transparenata, u želji za suradnjom glede istog cilja.
- Kada se ljude upozori, oni postanu svjesni. Vjerujem da jako puno ljudi želi djelovati, ali je problem u njihovoj slaboj edukaciji po pitanju ove teme o kojoj se jako puno priča, a malo radi, i po pogledu edukacije i po pitanju akcija. No, kao što možete vidjeti, nekolicina organizacija, uključujući i nas, voljna je sudjelovati u ovakvim projektima, kazala nam je Teodora Beletić iz Lumena.
Grad Trier donirao tri stabla jabuke
Sadnju stabala organizirala je Teodora, kao i prethodnih 29 godina, kao voditeljica Lumena i Eko-škole Gimnazije Pula, u suradnji s Gradom i Herculaneom.
Gimnazijalci su, uz pomoć radnika Herculanee, posadili tri crnike u šumici Gregovica, a ostala stabla - dvije crnike, pet lipa i tri jabuke - na Pragrandeu kod igrališta.
Puli je stabla jabuka donirao grad pobratim Trier, a ostalo Grad Pula.
Projekt Lumeni u Puli je započet 1994. godine i od tada održava dugogodišnju tradiciju obilježavanja Dana planeta Zemlje. Glavni cilj Lumena je ukazati na štetnost potrošačkog načina života i pretjeranom korištenju fosilnih goriva te povećanju CO2 koji rezultira povećanjem temperature zraka na globalnoj razini.
- Svaka je godina drugačija, a nadam se da će sljedeća, 30. obljetnica, sadržajno biti još bogatija, kazala nam je Teodora te dodala:
"Mijenjamo klimu, zagađujemo zrak, vodu i tlo te vlastitu hranu. Uništavamo šume i bioraznolikost te gušimo zemlju otpadom. Zemlja nas više ne može probaviti, na što znanstvenici upozoravaju i potiču nas na hitno mijenjanje društva. Povećanje temperature zraka za 2°C za sobom donosi nepovratne procese koje se neće moći kontrolirati, a mi se sada nalazimo na zatopljenju od 1,2°C i imamo vremena to zaustaviti do 2030. godine. Prvenstveno se treba fokusirati na održivi razvoj što bi značilo da ekonomiju trebamo zasnivati na zadovoljenju realnih potreba ljudi, a ne na profitu te pravednu preraspodjelu dobara. Postavlja se pitanje je li doista fer da zbog bogatstva manjine ispašta većina".