Kada je u rujnu prošle godine najavio velike promjene u stranci, ponajviše misleći na podizanje ljestvice transparentnosti visokopozicioniranih članova stranke, predsjednik IDS-a Dalibor Paus izjavio je kako će svi građani uz par klikova moći vidjeti svaki izdatak iz proračuna u mjestima u kojima upravlja IDS ali i velike promjene u IDS-u ponajviše misleći na objavu imovine visokopozicioniranih članova.
Iako je od te najave prošlo već više od godinu dana, imovinske kartice IDS-ovih članova na bitnim funkcijama, još nisu objavljene.
Upravo je to trebala biti tema zadnjeg Savjeta IDS-a na kojem se razgovaralo o "Pausovom planu" kojem je intencija stranku dignuti iz pepela nakon zadnjih lokalnih izbora, vodeći se devizom "transparentno", pa i kada je riječ o članovima koji nisu dužnosnici.
Kako doznajmo, objavu imovinskih kartica nisu s oduševljenjem dočekali pojedini članovi koji smatraju da njihova imovina ne bi trebala biti dostupna javnosti budući da po zakonu nisu obvezni ispuniti imovinske kartice.
I sam predsjednik IDS-a Dalibor Paus je obrazlažući motive zašto inzistira na transparentnoj imovini, kazao "da je cilj vratiti povjerenje građana u politiku i političare".
Foto IDS Arhiva
"Želite li nositi promjenu, morate biti ta promjena. Ako smo u svemu otvoreni i iskreni prema svojim biračima, onda će i naše odluke, a koje se tiču života građana, biti vjerodostojnije", poručio je Paus u medijima prošle godine.
U razgovoru za Istra24 u veljači ove godine, predsjednik IDS-a naveo je da je pripremljen pravilnik i obrazac za imovinske kartice te da će to uskoro usvojiti Savjet stranke. U tom je razgovoru već dao nagovijestiti da imovina IDS-ovih važnih članova neće biti javno dostupna tako lako.
"Naravno da neće biti javno dostupne svima, jer stranka ipak nije javna uprava. Građani će kroz pristup prava na informiranje moći dobiti pristup o svemu što ih zanima vezano uz imovinu naših dužnosnika", kazao je u veljači Paus.
Na naš upit čemu onda to, s obzirom da prosječan građanin sigurno neće tražiti pravo na pristup informacija kako bi vidio imovinsko stanje nekog načelnika, gradonačelnika ili nekog visokopozicioniranog IDS-ovca, Paus je odgovorio da iz tog razloga postoje mediji da to propitkuju.
Tim povodom, s odmakom od osam mjeseci, ponovno pitamo Pausa kada će IDS objaviti imovinske kartice i gdje će one biti vidljive?
- Očekujem da ćemo proces privesti kraju do kraja godine, a imovinske kartice će biti dostupne na način da bilo tko može uputiti službeni zahtjev za dostavu ili objavu izvješća o imovinskom stanju određenog obveznika, uz navođenje razloga ili dokaza koji upućuju da je dužnosnik u sukobu interesa. Smatram da moramo podići demokratsku političku kulturu naše stranke i biti primjer drugima u politici. U tom kontekstu mislim da je svim istaknutim IDS-ovim stranačkim dužnosnicima, među kojima sam i ja, u interesu pokazati maksimalnu transparentnost. Mi smo lica stranke i ne smijemo ništa skrivati, kaže Paus.
Zanimalo nas je to tko će trebati objaviti imovinske kartice, tim više što je ranije najavljivao da je IDS prva stranka u Hrvatskoj koja će i imovinu istaknutih članova stranke dati na uvid javnosti.
- Obaveza se odnosi na sve dužnosnike IDS-a, poput članova Predsjedništva IDS-a, predsjednika zajednica podružnica, članova Garantnog odbora te predsjednika svih 43 podružnice IDS-a. Sadržaj izvješća o imovinskom stanju uglavnom se poklapa sa sadržajem o imovinskom stanju za dužnosnike temeljem Zakona o sprječavanju sukoba interesa. Odlukom je propisano da po prestanku obnašanja dužnosti, obveznici odluke moraju u roku od 30 dana podnijeti izvješće o imovinskom stanju, a ako je tijekom mandata došlo do bitne promjene glede imovinskog stanja, dužni su o tome podnijeti izvješće Tajništvu IDS-a istekom godine u kojoj je promjena nastupila, odgovara Paus i dodaje:
- U duhu supsidijarnosti, odluku Predsjedništva IDS-a spustili smo na razinu Savjeta stranke, a potom na sve podružnice IDS-a, jer mi je kao predsjedniku stranke bilo važno čuti mišljenje onih na koje se odluka odnosi. Za cjelokupni proces nam treba više vremena od prvotno planiranog, no odluka će biti provedena. Kao najveća regionalna stranka u Hrvatskoj i najveća stranka u Istri, IDS ima zadaću pokazati da su odgovornost i transparentnost nulte pretpostavke obnašanja vlasti i bavljenja politikom, naglasio je.
Koji je bio glavni motiv, pitamo predsjednika IDS-a.
- Prva smo stranka u Hrvatskoj koja se odlučila na takvu politiku, jer vjerujemo da je transparentnost podloga na kojoj moramo graditi buduće povjerenje između nas i građana. To je veliki iskorak u demokratskoj političkoj kulturi i njime želimo podići standard koji se očekuje od nas samih, ali i drugih stranaka kojima želimo biti primjer. Istra kao najotvorenija i najliberalnija regija Hrvatske to svakako zaslužuje. Ni jedna druga stranka u Hrvatskoj osim nas nije se osudila na takav iskorak, i siguran sam u konačan cilj, kazao je.
S obzirom koliko ova inicijativa traje, moglo bi se protumačiti da se Paus ipak malo zaletio s intencijom da od "bitnih" IDS-ovaca traži da javnosti podastru sve što imaju.
Dalibor Paus i Valter Flego koji kao eu zastupnik nije dužan prikazati svoju imovinu Foto M.Angelini
Prilično je jasno da "obični" građani neće tako jednostavno dobiti uvid u imovinu primjerice IDS-ovih predsjednika podružnica ili nekih drugih visokopozicioniranih članova, a kamoli IDS-ovih pročelnika u gradovima, općinama ili Istarskoj županiji. Šteta.
Podsjetimo, IDS je svojevremeno, bio jedina stranka koja je na svojim službenim stranicama objavljivao imovinske kartice dužnosnika. Bilo je to 2015. godine, no nakon što su kartice postale dostupne na stranicama Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa, prekinuli su s tom praksom.