U Gajnicama u Zagrebu upravo se upravo sada, u 11 sati, svečano otvara Šetalište Ankice Lepej koje nosi ime po prvoj hrvatskoj zviždačici. Jedno jedno vrijeme Ankici Lepej (1948.-2022.) živjela u Gajnicama i radila u tamošnjoj poslovnici Zagrebačke banke.
Javnost je pamti po hrabrom činu iz 1998. godine, kad je otkrila tajne račune Ankice Tuđman (također preminula 2022.), supruge tadašnjeg predsjednika RH Franje Tuđmana, koji nisu bili navedeni u imovinskoj kartici, a na kojima je bilo položeno 210 tisuća tadašnjih njemačkih maraka i oko 15 tisuća američkih dolara. Zbog odavanja bankarske tajne ostala je bez posla i prihoda.
“Dana, 20. listopada 1998. godine za Jutarnji list je otkrila kako je sama bila jedini izvor informacije da je predsjednik Tuđman obmanuo javnost slagavši u imovinskoj kartici čime sve raspolažu on i njegova obitelj, skrivajući dio novca koji je u banci imala njegova supruga Ankica, čim je na sebe preuzela svu odgovornost za taj čin i poštedjela kolege od eventualne sudbine koja ju je zadesila”, piše Nacional.
Njezino otkriće objavila je novinarka Orlanda Obad u Jutarnjem listu, nakon čega je krenula potraga za izvorom. Zagrebačka banka ponudila je milijun kuna za informaciju o tome tko je podatke o štednji Ankice Tuđman dostavio Jutarnjem listu.
Ubrzo je Ankica Lepej po političkom nalogu privedena na policiju, gdje je zastrašivana prijetnjom zatvorom, a odvjetnica joj se smjela pridružiti tek nakon višesatnog maltretiranja.
Braneći predsjednika Tuđmana, tadašnji predsjednik Ustavnog suda dr. Smiljko Sokol dao je medijima čuvenu izjavu da “novac nije imovina”, pa da ga, dakle, nije ni trebalo prijaviti.
Riječ je o slučaju koji je potresao do tada čvrstu HDZ-u vladavinu, a pokazao je i kako su građani stali na stranci Ankice Lepej, a ne pravosuđa koje ju ju proganjalo.
O razlozima Ankice Lepej govori i naslov knjigu koju je kasnije napisala “Istina – savjest iznad bankarske tajne”.
Kasnije je napisala i knjigu o onome što je preživjela, pod naslovom “Istina – savjest iznad bankarske tajne”.
Otvaranjem ovog šetališta u neposrednoj blizini spomenute poslovnice banke, nepravda koju je doživjela kad je nakon otkaza izgubila mogućnost da sama izdržava sebe i obitelj tako će se, barem, dijelom ispraviti na simboličkoj razini, poručuju organizatori, Mjesni odbor Gajnice i Vijeće gradske četvrti Podsused-Vrapče.
Novoimenovano šetalište u zagrebačkom naselju Gajnice proteže se od križanja Čileanske ulice i Ulice Kerestinečkih žrtava do Trga grada Passignano Sul Trasimeno.