Za ublažavanje posljedica različitih elementarnih nepogoda u ovoj, ali dijelom i u prošloj godini, Vlada je ovaj tjedan dodijelila ukupno 52, 5 milijuna kuna.
Polovicu tog iznosa, 25 milijuna kuna, namijenila je Hrvatskoj Kostajnici koju su u prvoj polovici prosinca pogodile poplave koje su prouzročile veliku materijalnu štetu.
Tim sredstvima pokrit će se troškovi operativnih snaga civilne zaštite i građevinskih radova na nerazvrstanim cestama, obnova instalacije javne rasvjete, izrada projektne dokumentacije sanacije, čišćenje kolektorske i sekundarne kanalizacije i odvodnih otvorenih kanala, raščišćavanje parkovnih i javnih površina od naslaga mulja i pregled građevina ugroženih poplavom.
Za pet županija 18 milijuna kuna
Za pet županija koje je u svibnju i lipnju pogodila obilna tuča uzrokujući u kratkom roku ogromne štete na poljoprivredi, građevinama, prometu, Vlada je izdvojila ukupno 18 milijuna kuna.
Varaždinskoj županiji ide 6,4 milijuna kuna, Krapinsko-zagorskoj osam milijuna, Karlovačkoj tri milijuna, Koprivničko-križevačkoj 142.200 kuna, te Zagrebačkoj županiji 397.800 kuna.
Sredstva će županijama sjesti jednokratno, najkasnije do 30. prosinca ove godine, a dužne su ih utrošiti u roku godine dana.
Još 9,5 milijuna kuna Vlada je odobrila za ublažavanje i djelomično uklanjanje posljedica mraza, suše, tuče, ledene kiše, olujnog i orkanskog vjetra, poplava i požara u ovoj i dijelom u prošloj godini.
Od tog iznosa, 52.500 kuna namijenjeno je za štete na građevinama, ostatak za štete u poljoprivredi u deset županija, odnosno 48 gradova i općina.
Najviše Vrbanji i Drenovcima, najmanje Legradu i Vladislavcima
Najviše sredstva, nešto preko 6 milijuna kuna, namijenjeno je Vukovarsko-srijemskoj i Međimurskoj županiji (1, 8 milijuna kuna).
Osječko-baranjska županija dobila je 735.000 kuna, Koprivničko-križevačka 671.000 kuna.
Najmanje je, 12.000 kuna, dobila Ličko-senjska županija.
Virovitičko-podravskoj pripalo je 25.000 kuna, Bjelovarsko-bilogorskoj 37.500, Sisačko-moslavačkoj 55.000, Šibensko-kninskoj 66.000 te Varaždinskoj 67.000 kuna.
Među općinama najviše su dobili Drenovci (1, 7 milijuna) i Vrbanja (1, 2 milijuna), najmanje Legrad i Vladislavci, po 7.400, odnosno 7.700 kuna).
Prijavljene štete veće od 3,5 milijardi kuna
Treba naglasili i kako to nisu jedina sredstva koje je Vlada ove godine dala za ublažavanje posljedica prirodnih nepogoda.
Šest županija sjeverne i središnje Hrvatske u lipnju je dobilo 54 milijuna kuna kako bi saniralo štete od tuče, a Bjelovarsko-bilogorska županija pet milijuna kuna za štete od olujnog vjetra.
Prirodne nepogode svake godine naprave velike štete, ove i dijelom prošle godine, prijavljene štete premašile su 3,5 milijardi kuna. Glavninu (3,4 milijarde) čine štete u poljoprivredi.