Hrvatska elektroprivreda – svjedočimo ovih dana u jeku plinske afere koja trese državni vrh – s lakoćom uspijeva prodavati plin budzašto, time prosipajući milijune, ali zato nikako ne uspijeva ono bazično. Omogućiti struju.
Još jedna priča o HEP-ovoj nesposobnosti i ignoriranju potreba građana i građanki dolazi iz Istre. Ovaj put iz Savičente, gdje je zagrebački grafički dizajner Jan Pavlović 2020. godine kupio kuću smještenu u staroj jezgri tog mjesta, na samo 15-ak metara od srednjovjekovnog kaštela Morosini Grimani.
Noćna mora
I sve otada kao da je doista i upao u srednji vijek. Stoga je za Istru24 odlučio ispričati svoju noćnu moru zvanu HEP.
Priča počinje, dakle, prije tri godine kada je poduzetnik Pavlović, vlasnik tvrtke Mulberry Goods, s obitelji odlučio kupiti derutnu kuću u Savičenti s namjerom da ju obnovi i tamo otvori dizajn studio, mini galeriju i kafić.
Kuća bez struje na 15 metara od srednjovjekovnog kaštela
Lani u ožujku podnio je Elektroistri zahtjev za priključak. No, unatoč tome što je poslao čak pet požurnica, iz HEP-a godinu dana nije pristigao niti jedan jedini odgovor. Ništa. Bio je, prepričava, i na šalteru u Puli, ali tamo mu je jedan zaposlenik tek obznanio da mu „nije dodijeljen tim“.
I električar je šokiran
Nakon cijele godine bačene u vjetar, dobio je, veli, odbijenicu za priključak, uz obrazloženje da mora izraditi Elaborat optimalnog tehničkog rješenja priključenja (EOTRP).
- To je šokiralo mog električara. On mi je rekao da za ovakve stvari ne treba EOTRP elaborat, govori Pavlović.
Kuća je, izgleda, već bila spojena na obližnju trafostanicu
Kuća je, naime, ranije vrlo vjerojatno već imala struju, u što smo se uvjerili na licu mjesta.
Da je Savičenta, zapravo, među pionirima elektrifikacije u južnoj Istri, spominje se u monografiji Elektroistre štampanoj u povodu 40 obljetnice tog društva i 90 godina elektrifikacije Istre. Tako, među ostalim, tamo piše i: „Societa Elettrica Istriana kao privatna industrija sa sjedištem u Puli, u daljnjem tekstu SEI, formirana 1921. g., već u siječnju iste godine naručuje kod Societa Elettrica Venezia e Giulia, u daljnjem tekstu SELVEG, projektiranje dvostrukog 50 kV dalekovoda ukupne dužine 102,580 km, s rasklopištima i transformacijom u Karojbi, Savičenti i Puli. Izgradnji dalekovoda i rasklopišta pristupilo se 1923. godine i radovi su završeni 1924. godine, a 1925. je krenula opskrba električnom energijom iz hidropotencijala izgrađenih na Soči. Paralelno su završene i trafostanice Pula (Gregovica) 1925. godine, Savičenta 1926. godine i Karojba 1928. godine koje su iz TS Opčine sve do Pule povezane telefonskom linijom“.
No, platio je Pavlović odmah i EOTRP. Ali onda je dobio dokument u kojem je jasno da se iz HEP-a više niti ne trude napisati koji je rok za priključenje. Taj je dio u dokumentu ostao prazan, neispunjen. Apsurdni rok je, naravno, do dvije godine, ali Pavlović je to saznao tek naknadno. Iz HEP-a valjda smatraju da se takvo što podrazumijeva samo po sebi.
Zahtjev za sastanak
- Nedavno sam opet otišao tamo, htio sam vidjeti kada otprilike možemo očekivati struju. Isti čovjek na šalteru, onaj s kojim sam već pričao, rekao mi je da ne zna odgovor na to pitanje. Pitao sam ga da me spoji s nekim tko zna odgovor, ali mi je objasnio da to ne može učiniti, niti mi može dati broj telefona. Jedina komunikacija je e-mail na koji ja pišem, ali ne dobivam nikakve povratne informacije. Onda su mi dali da ispunim zahtjev za sastanak s nadležnima, priča Pavlović, pokazujući na što liči taj zahtjev.
Za sastanak s nadležnima u Elektroistri potrebno je ispuniti zahjev
Sastanak se, međutim, još uvijek nije održao. Pavlović je opet poslao e-mail, ali opet nije dobio odgovor.
"HEP koči razvoj"
Zbog konzervatora koji čuvaju autentičnost stare jezgre u obzir ne dolaze ni solarni paneli.
Tako radovi na kući debelo kaskaju zato što, naravno, nema struje.
- Da ja nekome kažem da ću nešto isporučiti u dvije godine, mogao bih odmah zatvoriti firmu. HEP koči razvoj. Potpuno je neprihvatljivo da se nešto osnovno kao što je struja čeka toliko dugo. O komunikaciji da ne govorim. Kuću smo trebali završiti ove godine, ali niti to ne možemo zato što nemamo struje, veli Pavlović.
Kakvi problemi muče pulsku filijalu HEP-a, zašto je bilo potrebno godinu dana za 'odbijanac', zašto je komunikacija na tako niskim granama kakva jest, zašto je uopće taj rok za priključak čak (do) dvije godine, nedostaju li im radnici, upitali smo Elektroistru. Odgovore ćemo objaviti kada ih dobijemo, ako ih dobijemo cjelovite.