Politika i društvo

Civilni nadzor u službi javnog interesa ili?

Kaštijun donio Protokol koji opstruira rad civilnog nadzora. Predsjednik Nadzornog odbora Neven Iveša priznao pogrešku: 'Ništa nije uklesano u kamen, Protokol će se revidirati'

Protokolom se zabranjuje dijeljenje informacija prikupljenih tijekom obilaska bez odobrenja Kaštijuna i Grada Pule, a i zapisnike treba odobriti Kaštijun i Grad Pula. Civilni nadzor mora biti transparentan, a ne pod kontrolom onih koje nadzire, kaže članica civilnog nadzora Helena Lozić Doklestić


 
8 min
Danijela Bašić-Palković

Protokolom se zabranjuje dijeljenje informacija prikupljenih tijekom obilaska bez odobrenja Kaštijuna i Grada Pule, a i zapisnike treba odobriti Kaštijun i Grad Pula. Civilni nadzor mora biti transparentan, a ne pod kontrolom onih koje nadzire, kaže članica civilnog nadzora Helena Lozić Doklestić

Kada je u travnju 2022. godine donesena odluka o osnivanju Radne grupe za civilni nadzor trgovačkog društva Kaštijun cilj je bio da članovi civilnog nadzora budu produžena ruka javnosti i neovisno tijelo koje će u svakom trenutku imati uvid u procese i poslovanje Županijskog centra Kaštijun. 

Takav nadzor bio je itekako potreban s obzirom na brojne nepravilnosti u radu Županijskog centra koji je od samog otvaranja pokazao kao promašena i skupa investicija s brojnim nedostacima. Od učestalog smrada koji se širi osobito ljeti, gomilanja bala krcatih SRF-om čije zbrinjavanje se plaća u više milijunskim iznosima,  pa sve do poteškoća u radu MBO postrojenja i dovoženja neprikladnog otpada.

Civilni nadzor bio je nužan i zbog netransparentnih praksi čelnih ljudi Kaštijuna, mahom direktora instaliranih po političkom ključu, što je posebno uzelo maha u vrijeme kada je Kaštijun za mandata IDS-ovog gradonačelnika Pule Borisa Miletića, vodio direktor Darko Višnjić, kasnije i savjetnik Uprave.

No ono najbitnije, civilni nadzor trebao je kao neovisno tijelo u svakom trenutku imati pristup županijskom centru jer jedino na taj način može donijeti pravu sliku o radu centra i pravovremena o svemu izvijestiti javnost. U protivnom, koja je svrha civilnog nadzora?

U siječnju 2024. godine Skupština Kaštijuna donosi izmijenjeni Pravilnik o radu Radne grupe, a očekivalo se da će se napokon utvrditi pravila za što ekspeditivniji i brz dolazak članova civilne grupe u centar kako bi na licu mjesta dobili odgovore zašto se primjerice s Kaštijuna šire neugodni mirisi i slično. 

Međutim, to se nije dogodilo. Pravilnik je među ostalim najavljivao određene smjernice za pristup i obilazak članova civilnog nadzora što se trebalo regulirati posebnim aktom kojeg donosi Nadzorni odbor Kaštijuna.

Bez izjava molim

Taj posebni akt osvanuo je u obliku famoznog Protokola za pristup i obilazak Kaštijuna članova Radne grupe, a donesen je 12. prosinca 2024. godine. Protokol je potpisao predsjednik Nadzornog odbora Kaštijuna Neven Iveša, a problem je što članovi radne grupe uopće nisu bili informirani, a još manje konzultirani o tom dokumentu koji se u konačnici tiče njih, ali i cjelokupne javnosti.

Novi Protokol zapravo degradira postojanje članova civilnog nadzora, štoviše onemogućuje hitne posjete civilnog nadzora, pa primjerice, dozvolu za ulaz u centar mogu dobiti najranije za sedam dana, ali samo ako im to odobri Uprava Kaštijuna i većinski vlasnik - Grad Pula.

K tome, članovi civilnog nadzora ne smiju davati izjave ili bilo koje druge informacije vezano uz posjetu ŽCGO Kaštijun bez da im to prethodno ne odobri Uprava tvrtke!? Čak i zapisnik o stanju kojeg su zatekli u Centru  prehodno treba amenovati trgovačko društvo Kaštijun i većinski vlasnik, odnosno Grad Pula.

Takva stroga pravila formalizirana kroz novi Protokol potpuno obezvrijeđuju funkciju civilnog nadzora koji je osnovan kao neovisno tijelo koje bi po logici stvari u svakom trenutku trebalo imati transparentan uvid u funkcioniranje centra.

Zašto je bitno da članovi civilnog nadzora mogu doći na Kaštijun, pa ponekad čak i nenajavljeno? Sjetimo se recimo,  slučaja zataškavanja požara na Kaštijunu 2021. godine. Dogodilo se to prije drugog kruga lokalnih izbora u Puli te za župana Istarske županije, a tek po okončanju izbornog procesa otkriveno da je požar na Kaštijunu bio zataškan.

Željko Ilić dao ostavku

Članica  Radne grupe za civilni nadzor Helena Lozić Doklestić tvrdi „da Protokol u potpunosti anulira značaj i ciljeve postojanja Civilnog nadzora ali i u potpunosti opstruira neovisni nadzor nad radom ovog postrojenja“.

 - Nakon našeg dopisa Gradu Puli i Kaštijunu, održan je sastanak na kojem su sudjelovali predstavnici Grada i Kaštijuna, uključujući direktora, ali ne i predsjednika Nadzornog odbora koji je donio i potpisao sporni dokument. Na sastanku je predstavnik Grada Pule izjavio da Grad nije imao saznanja o sadržaju novog Protokola te je najavio da će zahtijevati njegove izmjene u skladu s našim zahtjevima. Prema najavama, prijedlog izmjena trebao bi biti spreman za desetak dana, navodi Helena Lozić Doklestić.

Pojasnila je zašto im je novi Protokol neprihvatljiv.

- Taj dokument uvodi pravila koja civilni nadzor čine besmislenim. Primjerice, najava obilaska čak sedam dana unaprijed! Naime, građani prijavljuju povećano onečišćenje i neugodne mirise, a mi bismo trebali čekati tjedan dana da provjerimo stanje u centru, kaže Lozić Doklestić dodajući da su tražili mogućnost obilaska unutar 24 sata od prijave.

Osvrnula se i na cenzuru informacija.

Protokolom se zabranjuje dijeljenje informacija prikupljenih tijekom obilaska bez odobrenja Kaštijuna i Grada Pule. Civilni nadzor mora biti transparentan, a ne pod kontrolom onih koje nadzire, dodaje ona, komentirajući i ovjeru zapisnika s obilaska koje prethodno moraju „amenovati“ Kaštijun i Grad Pula.

Arhiva

- Time bi se pak izgubila svaka neovisnost našeg rada. Iako smo svi pogođeni ovakvim pokušajima ograničavanja našeg rada, ne odustajemo. Povlačenje ili šutnja značili bi izdaju građana koji traže čisti zrak i odgovornost institucija, rekla je članica Radne grupe za civilni nadzor Helena Lozić Doklestić.

Zbog „novih pravila“ ostavku u Radnoj grupi za civilni nadzor dao je Željko Ilić.

- Mi volonteri, članovi grupe za civilni nadzor već dugo vremena pokušavamo utvrditi pravilnik koji bi nam omogućio brz obilazak odlagališta Kaštijun. To je bilo potrebno donijeti zbog onih situacija kada se dogode incidenti ili gadne provale smrada sa deponija (što upućuje na nepravilnost jer smrada ne bi smjelo biti), pa nas susjedi zovu da dobiju informaciju, a mi informaciju nemamo, jer se s Kaštijuna oglušuju na naše zahtjeve obilaska pogona. U pravilu nam se odobri ulazak u zakašnjenju od tjedan dana do dva mjeseca, dok se nepravilnosti ne očiste. Upravo zato smo to htjeli staviti na papir, da se definiraju naša prava kao članova grupe za civilni nadzor ispred naših susjeda i svih mještana, jer svi mi imamo pravo na čist zrak i zdrav okoliš u svome dvorištu. Uprava i Grad Pula su nam neprestano obećavali izradu takvog pravilnika, ali nam ga nikada nisu dostavili, kaže Ilić.

Komentirajući novi Protokol na koji je sasvim slučajno naišao na stranicama Kaštijuna, kaže da se Protokolom članovima onemogućavaju hitne posjete.

"Zabranjuje se pregled najkritičnijih dijelova centra i iznošenje informacija. Protokolom se gospoda postavljaju kao privatni vlasnici tajnog biznisa na županijskom deponiju u našem dvorištu. Hvala vam bivši direktore, gospodine Župane, hvala gradonačelniče  Zoričiću i predsjedniče NO Iveša... hvala vam od srca, ali ja u takvom civilnom nazoru nemam što tražiti, dajem otkaz!", poručio je Željko Ilić u grupi „Čist zrak duga ljubav“.

Željko Ilić

Pitali smo gradonačelnika Pule Filipa Zoričića kao predstavnika većinskog vlasnika Kaštijuna za komentar novog Protokola koji je doista prepun mana i de facto „briše“ funkcionalnost i neovisnost civilnog nadzora.

-Iako  su ovo pitanja za Nadzorni odbor, kao Skupština društva izreći ću svoj stav. Što se mene tiče, neće i ne smije biti nikakve zabrane dijeljenja informacija prikupljenih tijekom obilaska ili pak da Grad i Kaštijun moraju odobriti Zapisnik s obilaska. Mi se svi moramo složiti oko Zapisnika, ali ne smije biti tajni ili zabrana. Vjerujem da će Nadzorni odbor odgovoriti na sva pitanja i komentare Civilnog nadzora. Šteta i žao mi je da je Civilni nadzor išao vani s objavom, a dogovoren je rok do kraja tjedna za odgovore na njihove komentare. Podsjećam da je Skupština društva 16. siječnja 2024. donijela Pravilnik o radu Radne grupe za civilni nadzor Kaštijun d.o.o., a sve kako bi se i formalizirala važnost aktivnog uključivanja građana u rješavanje problema vezanih uz očuvanje okoliša i prirode. Model je to kojeg sam prihvatio kao gradonačelnik želeći jasno dati do znanja da oko Kaštijuna ne smije biti tajni, kaže Zoričić.

Podsjeća da je sukladno članku 4. stavku 3. spomenutog Pravilnika, propisano da Nadzorni odbor donosi posebni akt kojim se regulira pristup te obilazak ŽCGO Kaštijun.

- Protokol za pristup i obilazak ŽCGO Kaštijun donio je Nadzorni odbor 12. prosinca 2024., a o čemu sam obaviješten prošli tjedan. Odmah po zaprimanju prigovora grupe za civilni nadzor javio sam im se i održan je sastanak na kojem je dogovoreno da će se preispitati sadržaj Protokola i to do kraja ovog tjedna te će se usvojiti potrebne izmjene. Taj rok još uvijek nije protekao i vjerujem da će Nadzorni odbor pronaći zadovoljavajući model i za Kaštijun d.o.o. i za civilni nadzor sukladno prijedlozima Grada Pule, kaže gradonačelnik Pule Filip Zoričić.

Predsjednik Nadzornog odbora Neven Iveša priznaje da je Protokol prekrut i da se bila pogreška što se oko njegovog sadržaja nije konzultiralo članove civilnog nadzora.

„Ništa nije uklesano u kamen i sve se može revidirati i promjeniti“,  kaže Iveša.

Neven Iveša

Podsjeća da je u razgovorima s bivšim direktorom Draženom Stilinovićem trebalo definirati način dolaska civilnog nadzora u centar.

-  Dogovoreno je kako treba formalizirati način obilaska civilnog nadzora jer se nerijetko znalo dogoditi da se civilni nadzor najavljuje i  da je u tom trenutku potrebno pustiti proizvodni proces i posvetiti se tom nadzoru, što bi znalo potrajati, a posao bi znao trpjeti. Budući da se to događalo dosta često, intencija je bila da se kroz formalni protokol ti obilasci definiraju. Slažem se da je Protokol prestrog i zbog opravdanih kritika članova civilnog nadzora dokument je sada u završnoj fazi izmjene gdje će se apsolutno izaći u susret prijedlozima civilnog nadzora. Konkretno, da se vrijeme najave dolaska znatno skrati, ali ne na način da se dolazak može provesti istog dana, već barem 24 sata prije, kaže Iveša.

Naglasio je da će se formalno provesti i zapisnik nakon obilaska i definirati koje informacije će se dalje plasirati u javnost, a kako se ne bi naštetilo ugledu tvrtke.

- Svjestan sam ograničavajućeg faktora Protokola i u tom smislu on će biti izmijenjen. Po sili zakona sam to potpisao i možda sam prenaglio jer svakako sam trebaobiti fleksibilniji. Definitivno smo pogriješili što nismo tada organizirali radni sastanak s civilnim nadzorom da zajedno damo smjernice za Protokol, zaključio je Neven Iveša.


Nastavite čitati

Istra
 

I u Rovinju se trči za one koji to ne mogu

Za razliku od klasičnih utrka, Wings for Life World Run nema fiksnu ciljnu liniju – sudionici trče ili hodaju koliko mogu dok ih ne sustigne, u ovom slučaju,  virtualno presretačko vozilo. Sva prikupljena sredstva, uključujući 100 posto startnine, usmjeravaju se u istraživanja s ciljem pronalaska lijeka za ozljede leđne moždine

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.