Na današnjoj službenoj primopredaji Mornaričke bolnice u Puli, župan Boris Miletić osvrnuo se i na ponovnu odbijenicu za osnivanjem Medicinskog fakulteta u Puli, koji je u posljednje dvije godine česti predmet rasprava u političkim i znanstvenim krugovima.
Stoga je ovom prilikom Miletić apelirao da ovaj proces traje predugo i da je krajnje vrijeme da ga Medicinski fakultet u Puli krene s radom.
- Zadnji put kada je premijer Plenković u travnju 2021. godine posjetio Istru, dao je jako čvrsta jamstva da će se fakultet realizirati i mislim da bismo se trebali prestati politički prepucavati. Znam da postoje određeni lobiji kojima smeta osnivanje Medicinskog fakulteta, ali izgradnjom Medicinske škole i nove Opće bolnice u Puli, osnivanjem Medicinskog fakulteta možemo zaključiti jednu cjelinu koja je potrebna Istri i moj apel prema svima u Hrvatskoj koji odlučuju o njegovom osnivanju, je da dozvole da studenti krenu upisivati studentske godine na Medicinskom fakultetu u Puli, rekao je Miletić.
Hrstić: 'Osnivanje Medicinskog fakulteta vrlo je složen proces'
Ravnateljica Opće bolnice Irena Hrstić potom je objasnila kako je osnivanje studija u zdravstvu specifično jer iziskuje paralelne procese u kojima svaka stavka treba ispunjavati određene uvjete kako bi uopće i došlo do osnutka fakulteta.
- U zadnjem zapisniku Nacionalnog povjerenstva, od nas se traži da potpišemo ne tripartitni, nego kvadripartitni sporazum između Sveučilišta u Puli, Sveučilišta u Splitu, KBC-a Split i Opće bolnice Pula, što je dodatak sporazumu koji već postoji i to bi, barem prema zadnjem zapisniku, trebala biti zadnja prepreka za dobivanje dopisnice Medicinskog fakulteta u Puli, rekla je Hrstić te dodala da pulska bolnica ima dovoljno kadra kako bi dobila status klinike, ali status priznate klinike ne može dobiti dok nema fakultet na koji se može nasloniti.
Irena Hrstić, ravnateljica OB Pula
- Nama najbliži fakultet na koji bismo se mogli osloniti je u Rijeci, a s druge strane, ako želite osnovati medicinski fakultet, trebate imati nastavnu bazu koja mora biti bazično-klinička. Dakle, mi sada u cijeloj ovoj priči
moramo naći instituciju koja će biti znanstveno-medicinska, kako bismo uopće mogli dobiti priznati status kliničko-znanstvene ustanove, da bismo, u konačnici, postala znanstvena i nastavna jedinica za Medicinski fakultet u Puli, kazala je.
Po svemu sudeći, suradnja će biti ostvarena sa Sveučilištem i KBC-om Split, iako je Rijeka puno bliže.
- Pokušavamo se spojiti preko Sveučilišta u Splitu i KBC-a Split i nadam se da će to biti konačno rješenje. Što se tiče Rijeke, uspjeli smo postići sporazum, a i na ruku nam je išla činjenica da smo samo 100 kilometara udaljeni od njih, dok smo od Splita 500. No, problem je u tome što se u Rijeci mijenjala postava sveučilišta pa smo se odlučili za Split jer smatramo da bismo tako ipak došli brže do rezultata.
Kompleks Mornaričke bolnice bit će prenamijenjen u reprezentativan Sveučilišni kampus koji će Puli priskrbiti epitet i status pravog studentskog grada. Nositelj projekta je Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, a razdoblje provedbe je od 12. veljače 2020. do 31. prosinca 2022. godine. Ukupna vrijednost projekta iznosi 21.912.912,07 kuna, pri čemu je iznos EU sufinanciranja 13.706.056,15 kuna.