Ministar zdravstva Vili Beroš opovrgnuo je u petak izjave čelnika liječničkih udruga da nisu dobili nikakve nove informacije na sastanku u Ministarstvu, jer im je predstavljen prijedlog nove uredbe o korekcijama koeficijenata, što je jedan od njihovih glavnih zahtjeva.
Ministarstvo je Hrvatsku liječničku komoru (HLK) i druge liječničke udruge pozvalo na sastanak nakon provedene ankete koja je pokazala veliko nezadovoljstvo liječnika, zbog čega je najavljen njihov prosvjed 18. ožujka na Markovu trgu.
Iako su predstavnici udruga izjavili novinarima da na sastanku od ministra nisu čuli ništa konkretno ni novo, on je istaknuo kako im je predstavljen prijedlog uredbe koja će korigirati koeficijente dijela liječnika, što je nova informacija.
Time bi bio riješen jedan od njihovih zahtjeva - izjednačavanje koeficijenata složenosti poslova specijalista s užim specijalistima, liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti s bolničkim liječnicima, kao i uvećanje koeficijenata specijalizantima za najmanje 10 posto.
"Prijedlog uredbe o koeficijentima na međuresornom je savjetovanju. Ne znači da će biti prihvaćena u sadašnjem obliku, ali to je radni dokument koji je usuglašen", izjavio je Beroš novinarima nakon sastanka s liječnicima.
Po sadašnjem prijedlogu, korekcije koeficijenata u zdravstvu stajale bi državni proračun oko 74 milijuna eura godišnje, odnosno 556 milijuna kuna
Beroš je poručio da će ustrajati u izradi Zakona o radno-pravnom statusu liječnika, koji bi, kako je ranije rekao, državni proračun mogao stajati dodatnih 500 do 700 milijuna kuna.
Komentirao je i izjave čelnika udruga da će ustrajati na održavanju prosvjeda na Markovu trgu, rekavši da je to njihovo legitimno pravo, uključujući i mogući štrajk.
Beroš očekuje sve veće pritiske kako se bliže izbori
"Ako su im namjera dostupnost i kvaliteta zdravstvene zaštite, onda vjerujem da će konstruktivno razgovarati dalje. Ako opcija bude neka druga, Bože moj, svakome će jednom njegova uloga doći na vidjelo. Ova administracija nema fige u džepu, radi transparentno, bori se za pacijente i želi unaprijediti zdravstveni sustav”, rekao je Beroš koji očekuje sve veće pritiske kako se bliži iduća, izborna godina.
Čelnici Hrvatske liječničke komore (HLK) Krešimir Luetić i Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) Nataša Ban Toskić izjavili su nakon sastanka da ih je Ministarstvo informiralo o aktivnostima oko njihovih zahtjeva, no ništa im konkretno nije rečeno.
"Imamo određena obećanja i najave. Poučeni iskustvom od ranije, možemo vjerovati samo djelima, a ne riječima. Što se tiče prosvjeda, on ide 18. ožujka na Markovu trgu. To je sukus sastanka", istaknuo je Luetić.
Ništa novo nismo čuli, ništa nam nije obećano, rekla je Ban Toskić, koja je zamolila ministra da demantira svoju izjavu o ogromnim primanjima hrvatskih liječnika i njihovim željama za "ekstremnim novim prihodima" preko leđa pacijenata.
"Donijela sam i svoju platnu listu. Moja je satnica 70 kuna, a specijalist sam s 27 godina radnog staža", rekla je predsjednica KoHOM-a.
Uz korekcije koeficijenata, pet krovnih liječničkih udruga - HLK, KoHOM, HUBOL, Hrvatski liječnički sindikat i Inicijativa mladih liječnika traže donošenje zakona o radno-pravnom statusu liječnika do kraja proljetnog zasjedanja Sabora, usklađivanje rada liječnika s vremensko-kadrovskim normativima i ukidanje "robovlasničkih ugovora za specijalizante".