Grad Pula je 16. rujna zatražio mišljenje Ministarstva pravosuđa i uprave o postupanju prilikom izdavanja lokacijskih i građevinskih dozvola, a vezano za nadolazeći lokalni referendum za Lungomare kojim bi se, ovisno o rezultatu, mogao izmijeniti prostorni plan na dijelu popularne pulske šetnice.
Grad je danas objavio mišljenje o "načinu primjene zakonskih propisa prilikom izdavanja građevinskih i lokacijskih dozvola prije i nakon održavanja lokalnog referenduma".
Naime, Ministarstvo prostornog uređenja i graditeljstva smatra da je Grad lokacijsku i građevinsku dozvolu dužan izdati dokle god je postojeći prostorni plan na snazi, pa makar i ako se na referendumu odluči da se treba izmijeniti, sve do trenutka dok novi prostorni plan, čijji postupak izmjene može trajati i godinu dana, ne stupi na snagu.
Po tom tumačenju, investitor u hotel na Valkanama mogao je dozvole zatražiti i nakon referenduma, dobiti ih, početi graditi, bez obzira na to što bi se to očigledno kosilo s možebitnom odlukom donesenom na referendumu, koja je također obvezujuća za Grad.
Iz Ministarstva pravosuđa poručuju da se pitanja izdavanja lokacijskih i građevinskih dozvola uređena Zakonom o gradnji i Zakonom o prostornom uređenju, „čija primjena je u djelokrugu rada Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine“.
No, s obzirom na to da Grad nije objavio pitanja, ostaje nejasno zašto Ministarstvo pravosuđa nije odgovaralo na upite o referendumu, koji je djelokrug njihovog rada, i kako bi glasili odgovori da su se pitanja odnosila na referendum.