Politika i društvo

PROTIV PRODAJE PULSKOG BRODOGRADILIŠTA

MOŽEMO PULA!: 'Uljanik nije problem koji treba prodati. Uljanik je prilika koju treba razvijati'

Napominju "da ako je je država već uložila sredstva kako bi sačuvala Uljanik, potpuno je besmisleno prodavati ga upravo sada, kada je dokazao da može poslovati, privlačiti poslove i graditi međunarodna partnerstva"


 
4 min
Istra24 ⒸFOTO: Manuel Angelini

Napominju "da ako je je država već uložila sredstva kako bi sačuvala Uljanik, potpuno je besmisleno prodavati ga upravo sada, kada je dokazao da može poslovati, privlačiti poslove i graditi međunarodna partnerstva"

"Možemo! Pula godinama upozorava da je Uljanik mnogo više od vrijednog zemljišta uz more. Uljanik je strateški industrijski resurs, izvor znanja, tehnologije i kvalitetnih radnih mjesta te jedna od rijetkih razvojnih prilika koja Puli može osigurati gospodarsku budućnost izvan sve veće ovisnosti o turizmu", priopćili su danas iz stranke Možemo! osvrnuvši se na najavljenu prodaju pulskog brodogradilišta.

Zato smatraju da je odluka Vlade Republike Hrvatske o pokretanju prodaje Uljanika u ovom trenutku pogrešna i lišena bilo kakve dugoročne razvojne vizije.

Posebno je nelogično, ističu, što se prodaja pokreće upravo sada, kada je brodogradilište u bitno boljoj situaciji nego prije dvije godine.

- Na to upozorava i direktor Uljanik Brodogradnje 1856 Samir Hadžić, koji smatra da bi odluku o prodaji trebalo preispitati jer su se okolnosti značajno promijenile. Uljanik danas ima oko 300 zaposlenih, ugovorene poslove, aktivnu proizvodnju i nedavno je potpisao sporazum o strateškoj suradnji sa španjolskom brodograđevnom i obrambenom kompanijom Navantia. Izjave direktora Uljanika Samira Hadžića samo dodatno potvrđuju ono što Možemo! već godinama govori. U trenutku kada Europa traži nove brodograđevne kapacitete, ulaže u industrijsku proizvodnju i jača stratešku autonomiju, potpuno je nerazumno prodavati jedno od rijetkih preostalih hrvatskih brodogradilišta. Kada Hadžić kaže da „svi traže navoz više", postavlja se logično pitanje: ako je potražnja za brodogradnjom veća nego prije, zašto bi Hrvatska prodavala upravo ono što joj može donijeti razvoj, radna mjesta i tehnološki napredak, navode u Možemo! Pula.

Na istu je opasnost, podsjećaju, više puta upozoravao i europarlamentarac Možemo! Gordan Bosanac, ističući "kako Europa danas ulaže u jačanje vlastite industrijske baze, tehnološke kapacitete i stratešku autonomiju, dok Hrvatska ide u potpuno suprotnom smjeru". Umjesto da Uljanik postane dio europske industrijske i razvojne politike, Vlada ga ponovno pokušava prodati, navode u stranci.

Podsjećaju da su na stratešku važnost Uljanika više puta upozoravali Dušica Radojčić i Miha Paus.

„Uljanik nije naša slavna prošlost, već budućnost koja nam daje sigurna radna mjesta", isticala je Dušica Radojčić, upozoravajući kako je pogrešno promatrati brodogradilište isključivo kroz vrijednost zemljišta koje zauzima, umjesto kroz njegov potencijal za razvoj proizvodnje, tehnologije i kvalitetnih radnih mjesta.

Radojčić je pritom više puta naglašavala da Pula ne smije svoju budućnost graditi isključivo na turizmu te da upravo proizvodnja i industrija predstavljaju ključ za gospodarsku otpornost grada. Uljaniku su potrebni modernizacija, jasna razvojna strategija i aktivna podrška države, a ne nova privatizacijska avantura.

Foto:Možemo!

Sličan stav godinama zastupa i Miha Paus, radnik Uljanika i član Možemo!, koji upozorava da postoji stvaran interes poduzetnika za razvoj proizvodnih i obrtničkih djelatnosti povezanih s brodogradilištem. Umjesto rasprodaje, prostor Uljanika treba razvijati kao kombinaciju modernog brodogradilišta i proizvodno-obrtničke zone koja će stvarati nova radna mjesta i jačati otpornost lokalnog gospodarstva.

"U programu Možemo! Pula jasno je navedeno da nastavak brodogradnje u Uljaniku i razvoj proizvodno-obrtničke zone na dijelu njegovog prostora predstavljaju jedan od ključnih razvojnih prioriteta grada. Brodogradnja je ogroman generator znanja, istraživanja i tehnološkog razvoja, a Uljanik je i nakon sloma dokazao da može graditi brodove i stvarati vrijednost. Dok europske države ulažu u brodogradnju, obrambenu industriju i stratešku autonomiju, hrvatska Vlada ponovno razmatra prodaju jednog od svojih najvažnijih industrijskih kapaciteta", istIču u Možemo! Pula.

Napominju "da ako je je država već uložila sredstva kako bi sačuvala Uljanik, potpuno je besmisleno prodavati ga upravo sada, kada je dokazao da može poslovati, privlačiti poslove i graditi međunarodna partnerstva".

"Prodavati Uljanik danas bilo bi kao prodavati voćnjak upravo u trenutku kada je počeo davati plodove. Puli trebaju proizvodnja, znanje, tehnologija i kvalitetna radna mjesta. Hrvatskoj treba industrijska politika. Europi trebaju brodograđevni kapaciteti. Uljanik nije problem koji treba prodati. Uljanik je prilika koju treba razvijati", zaključuje u priopćenju Možemo! Pula.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.