Iako se u pet istarskih osnovnih škola, kao izvannastavna aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje provodi još od 2018. godine, od tekuće je školske godine uveden u svih 25 osnovnih škola kojima je osnivač Istarska županija.
Učitelji na mukama
Za učitelje i učiteljice koji su, nekoliko tjedana nakon početka nastave, 1. listopada, počeli predavati Građanski odgoj u svojim školama, još je tijekom lipnja i kolovoza provedena nužna edukacija. Po dvoje učitelja iz svake škole polazilo ju je deset dana u dva ciklusa.
Ti isti učitelji sada već više od dva mjeseca Građanski odgoj predaju - pro bono. Još uvijek, naime, nisu potpisani svi ugovori o financiranju između Istarske županije i osnovnih škola. Kako doznajemo, nekim su školama ugovori doduše stigli krajem studenog, no još se uvijek nalaze u rukama ravnatelja, dok sami učitelji svoj potpis na njih još nisu stavili.
Dostavljeni su im tek obrasci u koje će retrogradno upisivati ono što su dosad s učenicima odradili tijekom listopada i studenog, a za što će tek biti plaćeni.
Patricia Percan
- Međusobna prava i obveze radi provedbe i financiranja izvannastavne aktivnosti Građanskog odgoja u nastavnoj godini 2022./2023., regulirana su Zaključkom župana Istarske županije i pojedinačnim ugovorima između Istarske županije i svake uključene škole. Potpisivanje predmetnih ugovora je pri kraju, odgovorila nam je županijska pročelnica za obrazovanje, Patricia Percan.
Građanski odgoj 80 kuna po satu
Svakom učitelju ili učiteljici koji u osnovnim školama predaju Građanski odgoj, za provedbu te izvannastavne aktivnosti potrebno je barem pet sati tjedno; dva sata odnose se pritom na neposredno predavanje, a tri na pripremu za nastavu. Jedan sat njihova rada, prema spomenutom Zaključku župana, Županiju tako stoji 80 kuna.
- Istarska županija je u potrebe provođenja programa Građanskog odgoja i obrazovanja osigurala 584 tisuće kuna u Proračunu za ovu godinu te 600.500 kuna u Prijedlogu Proračuna za 2023. godinu, javljaju pak iz Istarske županije.
Priručnik Primorsko-goranske županije, Foto: Goran Kovačić/Pixsell
No, to što ugovori o financiranju još uvijek nisu potpisani, nije jedini problem za učitelje Građanskog odgoja i obrazovanja. Osim što već više od dva mjeseca rade bez naknade, isto toliko rade i bez obećanog udžbenika „Učenik građanin“, kao i bez radnih mapa. S učenicima, njih 504 raspoređenih u 37 skupina, u Istri se zasad radi uz pomoć online priručnika što ga je još prije nekoliko godina izradila Primorsko-goranska županija.
"Učenik građanin" za Istru još uvijek u fazi tiskanja
- U tijeku je tiskanje priručnika „Učenik građanin“ koji je namijenjen učenicima petih i šestih razreda te radne mape koje će Županija uručiti školama, sukladno broju prijavljenih učenika. U slučaju potrebe, škole će zatražiti od Županije osiguranje dodatnih primjeraka. Priručnici su namijenjeni za višekratnu upotrebu u periodu nekoliko nastavnih godina i vraćaju se školi po završetku nastavne godine, odnosno po prestanku pohađanja Programa, vele u županijskom Odjelu za obrazovanje.
Priručnik Primorsko-goranske županije, Foto: Goran Kovačić/Pixsell
Podsjetimo, upravo je Grad Rijeka od školske godine 2016./2017. učenicima viših razreda osnovnih škola omogućio pohađanje predmeta Građanski odgoj i obrazovanje. U tu je svrhu Grad izradio i Priručnik za učenike, a potom i internetsku stranicu.
Riječki su model ubrzo preuzele OŠ Barban, OŠ Krnica, OŠ Potpićan, OŠ Vodnjan i OŠ Žminj. Navedene škole nastavile su s provedbom ove izvannastavne aktivnosti i u tekućoj školskoj godini kada se ona počela provoditi u svim istarskim petim razredima.
Elena Puh Belci
- U nekim je školama, ovisno o broju i interesu učenika, formirana jedna mješovita skupina na način da su u nju uključeni i peti i šesti razredi, a negdje se radi u dvije skupine; posebno peti i posebno šesti razredi. Što se pak tiče škola u kojima se GOO već provodio, u Žminju i Pićnu postoje dvije skupine, kao i u Vodnjanu gdje je ove godine uz talijansku uvedena i hrvatska skupina, a u Krnici i Barbanu radi se u samo jednoj skupini, pojasnila nam je Elena Puh Belci, viša savjetnica za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Istarske županije.
Iz Građanskog odgoja Županiji minus iz zalaganja
I dok se u nekim školama, poput one u Višnjanu, zbog velikog broja učenika i postojanja područne škole, Građanski odgoj provodi u čak četiri skupine, u maloj Osnovnoj školi Divšići ovu izvannastavnu aktivnost od listopada pohađaju samo dva učenika.
No, i njima trebaju i priručnik i radne mape, kao što i učiteljima treba naknada za rad. Što se Građanskog odgoja u Istri tiče, Županija je ta koja zasad, čini se, dobiva minus iz zalaganja.