Politika i društvo

tko koga sluša?

MVEP otklanja dvojbe: Veleposlanik pri NATO-u će poslušati nas

Predsjednik Milanović želi da Hrvatska uvjetuje primitak Finske i Švedske u NATO promjenom izbornog zakona u BiH s ciljem stvaranja jednakopravnosti tamošnjih Hrvata i jučer je izjavio da će hrvatskom veleposlaniku Mariju Nobilu naložiti da u suprotnom uloži veto na širenje Sjevernoatlantskog saveza


 
2 min
HINA
Foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ

Predsjednik Milanović želi da Hrvatska uvjetuje primitak Finske i Švedske u NATO promjenom izbornog zakona u BiH s ciljem stvaranja jednakopravnosti tamošnjih Hrvata i jučer je izjavio da će hrvatskom veleposlaniku Mariju Nobilu naložiti da u suprotnom uloži veto na širenje Sjevernoatlantskog saveza

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova priopćilo je u četvrtak da će hrvatski veleposlanik u NATO-u poslušati naputak ministarstva pri odlučivanju o primitku Finske i Švedske u savez.

MVEP je time pojasnio izjavu šefa hrvatske diplomacije Gordana Grlića Radmana koji novinarima ranije nije eksplicitno odgovorio mora li veleposlanik poslušati predsjednika države ili ministarstvo. 

Predsjednik Milanović želi da Hrvatska uvjetuje primitak Finske i Švedske u NATO promjenom izbornog zakona u BiH s ciljem stvaranja jednakopravnosti tamošnjih Hrvata i jučer je izjavio da će hrvatskom veleposlaniku Mariju Nobilu naložiti da u suprotnom uloži veto na širenje Sjevernoatlantskog saveza. 

Vlada, pak, ulazak u Finske i Švedske bezuvjetno podržava. 

"Stalni predstavnik pri NATO-u dobiva naputke iz MVEP-a, to je uobičajena procedura i tako će biti u ovom slučaju", priopćili su iz MVEP-a.

"Dakle, u slučaju pristupanja Finske i Švedske NATO-u stalni predstavnik će postupiti sukladno naputku MVEP-a", naglasilo je ministarstvo i otklonilo svaku dvojbu u postupanje hrvatskog veleposlanika Marija Nobila.  

"On je u službi zaštite nacionalnih interesa, koji su u ovom slučaju jasni. Širenjem NATO-a jačamo vlastitu sigurnost", zaključuju na Zrinjevcu. 

Šef hrvatske diplomacije inače smatra da je povezivanje ulaska Finske i Švedske u NATO s promjenom izbornog zakona u BiH "vrsta psihološke ucjene". 

"Vlada čini sve da ostvari jednakopravnost Hrvata u BiH, ali to je jedan drugi proces i zahtijeva drugačije postupanje. Ne možete ucjenjivati međunarodnu zajednicu tim pitanjem", rekao je ranije. 

Grlić Radman tvrdi da takvim ponašanjem predsjednik nanosi štetu Hrvatskoj, ugrožava joj reputaciju i pretvara je u incidentnu državu.


Nastavite čitati

Državna tajnica o susretu Kekina i Jelavića: Policija nema elemenata za postupanje

''Da bilo tko nekoga pozove na kavu SMS-om ili mobitelom, osoba svojevoljno odlučuje hoće li otići na tu kavu ili neće. Ja osobno, da me nepoznati broj zove, sigurno sam da ne bi otišla na tu kavu", kazala je državna tajnica * "Drugo, činjenica je da se sastanak dogodio, a gospodin Kekin, kad je vidio da je u zabludi, nije otišao nego je ostao više od 15 minuta i razgovarali su o nečemu o čemu mi ne znamo", rekla je Petrijevčanin Vuksanović

Kekin (Možemo): Prošli smo prljave kampanje, ali ovakve se stvari nikada nisu događale

'Njegov se posao odvija u birtiji, kako mi je sam rekao. Nađe se s predstavnikom neke firme koja razmatra da uzme njegovu pjesmu, onda se nađe s nekim iz Gornjih Drenovaca koji bi radio svirku za kirbaj, pa se nađe s kim tko hoće da mu se napiše pjesma, itd. Meni to u sto godina ne bi palo na pamet da je to klopka pravog Nikice Jelavića, a vi možete tvrditi da sam ja naivna'', kazala je

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.